Wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą zostać zaszczepieni bezpośrednio w punkcie szczepień. Na Lubelszczyźnie powstało 10 nowych, a w skali całego kraju ponad 100.

– Niezależnie od tych 10 punktów mobilnych ponad 300 zadeklarowało, że również będą dojeżdżać do pacjentów. W każdym przypadku próbę umówienia się trzeba rozpocząć od kontaktu z lekarzem POZ – mówi Karol Tarkowski, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

10 nowych punktów w województwie lubelskim uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania szczepionki w domu pacjenta. Zespoły z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Dolnym, Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „B.D.M. UNI-MED” i Powiatowego Centrum Zdrowia dojadą do mieszkańców Lublina oraz powiatów: lubelskiego, puławskiego, ryckiego, lubartowskiego, kraśnickiego, opolskiego i świdnickiego.

Natomiast zespół z Centrum Zdrowia Natalia Pruchniewicz i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej dojadą do mieszkańców powiatu bialskiego, Białej Podlaskiej, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego. Zespół Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie zaszczepi mieszkańców powiatu chełmskiego, Chełma, włodawskiego i krasnostawskiego.

Ostatnie dwa punkty, czyli Medycyna Polska i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zaszczepi tych z powiatu zamojskiego, janowskiego, Zamościa, tomaszowskiego, hrubieszowskiego i biłgorajskiego.

Jak skorzystać?

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień należy skontaktować się z lekarzem POZ. Taki lekarz, znając pacjenta będzie mógł najszybciej potwierdzić, że dana osoba faktycznie potrzebuje szczepienia w domu. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji.

W pierwszej kolejności poradnia POZ przyjmuje zgłoszenie chęci zaszczepienia się w domu i sprawdza czy pacjent jest faktycznie pacjentem danej przychodni. Następnie lekarz POZ sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie, która umożliwia mu szczepienie otrzymuje zgłoszenie. Podstawą do szczepienia jest teleporada lub wizyta osobista.

Jeśli pacjent nie ma przeciwwskazań do szczepienia lekarz zgłasza to do mobilnego punktu szczepień. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje wtedy pacjenta i informuje go o szczepieniu. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz z wyjazdowego punktu szczepień.

Aktualnie w województwie lubelskim mamy 420 punktów szczepień, z czego 328 zadeklarowało szczepienie pacjentów w ich miejscu zamieszkania.

Fot. Dominika Polonis

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments