Od niedzieli (5 grudnia) do 27 lutego mieszkańcy będą mogli zobaczyć wystawę “Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu. Wystawa ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu et non solum”. Wystawę zwiedzać można w godzinach otwarcia Muzeum Narodowego.

– Na wystawie po raz pierwszy w  sposób zupełnie unikatowy mieszkańcy Lublina, ale też turyści, będą mogli oglądać skarby pochodzące z Wawelu – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. – Zamek Lubelski był zamkiem królewskim i przez wiele wieków królowie chętnie się tu zatrzymywali. Chcemy o tym przypominać, a ta wystawa jest do tego świetną okolicznością. Ma ogromne walory edukacyjne.

– To jest okoliczność niepowtarzalna. Nigdy więcej nie powtórzy się, by tak duży zestaw tak ważnych zabytków opuścił wawelskie wzgórze – dodaje Dariusz Nowacki, kurator wystawy z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na wystawie można zobaczyć 120 zabytków, w tym reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy paradnej augsburskiej zastawy polskich Wazów czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments