Od 1 maja miłośnicy noclegów na łonie natury będą mogli zanocować na specjalnie wyznaczonych obszarach w 425 nadleśnictwach w całej Polsce, w tym 25 z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Obszary (ok. 1,5 tysiąca hektarów każdy) wyznaczone na potrzeby projektu „Zanocuj w lesie” będą dostępne dla odwiedzających już we wszystkich 25 nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Wszelkie informacje o ich lokalizacjach zostały wprowadzone do Banku Danych o Lasach i można je znaleźć także na stronach internetowych poszczególnych jednostek w zakładce Turystyka/Program „Zanocuj w lesie”.

Przypomnijmy, że od listopada 2019 roku Lasy Państwowe realizowały pilotażowy program skierowany do amatorów bushcraftu i survivalu. Pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa na przeszło 40 obszarach zlokalizowanych w leśnych ostępach wybranych nadleśnictw, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach LP rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Na obszarze RDLP w Lublinie takie miejsce było w granicach Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Jakie zmiany zajdą po wejściu w życie stałego programu „Zanocuj w lesie” w stosunku do wcześniejszych regulacji projektu pilotażowego? Jeśli na nocleg na jednym obszarze zdecyduje się do dziewięciu osób – przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu – będą one mogły zanocować bez konieczności powiadamiania właściwego terytorialnie nadleśnictwa. W przypadku, gdy nocleg planuje grupa powyżej 9 osób, taki fakt należy zgłosić mailowo danemu nadleśnictwu, nie później niż na dwa dni przed planowanym noclegiem. Każde takie zgłoszenie będzie wymagało potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które będzie stanowiło oficjalne wyrażenie zgody na pobyt. Dopiero po otrzymaniu formalnej zgody będzie można skorzystać z noclegu w leśnych ostępach.

Każdy z wyznaczonych obszarów będzie posiadał stosowny regulamin zobowiązujący użytkowników do zachowania zgodnego z jego zapisami (regulamin znajduje się na stronie każdego nadleśnictwa w zakładce poświęconej programowi). Do spraw w nim nieuregulowanych stosować się będzie ustawa o lasach. Najważniejsze zakazy dotyczą zbierania drewna, palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi i wjazdu do lasu pojazdem silnikowym (również kamperami), co wynika z ustawy o lasach.

Fot. Maciej Chromy/Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments