Zmarł były rektor UMCS. Prof. Wiesław Skrzydło miał 92 lata

1
855

W niedzielę (11 kwietnia) zmarł prof. dr hab. Wiesław Skrzydło, rektor UMCS w latach 1972-1981. O jego śmierci poinformował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wiesław Skrzydło urodził się 11 kwietnia 1929 roku w Rokitnie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej związany był od 1949 roku. W 1959 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a cztery lata później stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1970 r., zaś tytuł profesora zwyczajnego w 1975 roku.

“Zainteresowania naukowo-badawcze profesora obejmowały polskie prawo konstytucyjne, w tym funkcjonowanie partii politycznych, parlamentu i rządu, a także zagadnienia ustroju państw zachodnich, szczególnie Francji i Belgii. Skrzydło był autorem ponad dwustu publikacji, licznych monografii i artykułów, które wpisały się w dorobek konstytucjonalizmu. Profesor Wiesław Skrzydło był niekwestionowanym autorytetem prawa konstytucyjnego, a jego wiedza i dorobek naukowy zyskały szerokie uznanie” – czytamy w komunikacie UMCS.

– Jego praca na rzecz społeczności akademickiej, podczas pełnienia funkcji rektora, przyczyniła się nie tylko do budowania wspólnoty, ale też do rozwoju kadry naukowej oraz uczelnianej infrastruktury – podkreśla Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Dziękuję Panie Profesorze za pierwszy wykład w nowym Wydziale Prawa i Administracji. Spoczywaj w pokoju