Komisja ds. nagród wskazała nominowanych do corocznych nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. W każdej z czterech kategorii rekomendowała trzech kandydatów. Laureatów poznamy pod koniec czerwca.

– Wśród wskazanych kandydatów są osoby i instytucje wyróżniające się niepowtarzalną i ambitną działalnością kulturalną oraz dokładające starań, by Lublin i jego mieszkańcy uczestniczyli w kulturze ciekawej, nieszablonowej i pełnej emocji. Laureatki i laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy 20 czerwca na Gali Kultury – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lista nominowanych do nagród

W kategorii Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2021 rok rekomendacje otrzymali:

Intrograf Lublin Sp. z o. o. – za współfinansowanie i wsparcie działań zwiększających dostępność Teatru Starego w Lublinie oraz promowanie Teatru i korzystania z jego repertuaru; firma Intrograf posiada tytuł „Partner dostępności w Teatrze Starym”.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. – za sfinansowanie programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”; we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chata Żaka” wsparcie otrzymało 15 projektów realizowanych przez młodych artystów i animatorów kultury z Lubelszczyzny.

PERŁA – Browary Lubelskie S.A. – za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Miasta Lublin, w szczególności za finansowe wsparcie blisko 150 wydarzeń odbywających się w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim i w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.

Do Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2021 r. rekomendowani są:

Zbigniew Włodzimierz Fronczek – za wydanie II serii „Książki Duma Lublina” składającej się z 12 pozycji oraz szkicownika o pisarzach lubelskich i prezentację książki „Trzydzieści trzy po trzy” na antenie Radia Lublin.

Agata Sztorc-Gromaszek – za realizację projektu „Galeria Dostępna”, w ramach którego powstały adaptacje dostępnościowe do 30 dzieł z kolekcji Galerii Labirynt oraz odbył się cykl szkoleń dostępnościowych, jak również za autorskie cykle warsztatów: rodzinnych „Ćwiczenia z wolności” i uczynienie lubelskiej Galerii Labirynt instytucją rozpoznawalną w kraju i za granicą jako prekursora dostępności.

Izabela Śliwa, Rafał Sadownik i Dominika Krzyżanowska  grupa tworząca pionierską i nowatorską inicjatywę przygodowych placów zabaw Rezerwat Dzikich Dzieci – za finał V międzynarodowego konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce 2021 w kategorii „jakość życia” organizowanego przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą w Wiedniu, uznanie projektu za najciekawszą inicjatywę w kraju, jako przykład nowoczesnej edukacji podczas Kongresu Animatorów Kultury 2021 oraz zdobycie uznania specjalistów w dziedzinie organizacji przygodowych placów zabaw z Wielkiej Brytanii.

Rekomendowani do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2021 r. to:

Mateusz Nowak – za liczne nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach i festiwalach teatrów jednego aktora oraz udział w wydarzeniach literackich i teatralnych, a także reżyserię i scenariusz słuchowiska „Pościk albo dyjetka”.

Monika Śliwińska – za wybitne dokonania w dziedzinie literatury, a szczególnie za nominację do Literackiej Nagrody NIKE za 2021 r. i udział w ścisłym finale tego konkursu książki pt. „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”, nominację „Panien z Wesela …” do 20 najlepszych dzieł biograficznych 2020 r. w konkursie Portrety organizowanym w 2021 r. oraz inne nagrody i wyróżnienia dla tej książki.

Waldemar Tatarczuk – za stworzenie nowego modelu instytucji artystycznej, która stała się wzorem nowych standardów myślenia o sztuce w przestrzeni społecznej, a także za stworzenie nowej koncepcji dialogu o sztuce w przestrzeni publicznej, za nadawanie oryginalnej formy wizualnej realizowanym wystawom, wykreowanie formy scenograficznej wystaw jako dzieła sztuki samego w sobie, w tym wystaw „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama” uhonorowanych nagrodą O!lśnienia oraz wystawy „Będzie dobrze, trzeba tylko wszystko zmienić” prezentującej fotografie Rafała Milacha i Chrisa Niedenthala.

Do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności kandydują:

Grzegorz Linkowski – za wybitne dokonania w zakresie realizacji filmów ściśle związanych tematycznie z Lublinem, dotyczących najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych, oddających ducha prawdziwej tożsamości miasta, tj. produkcję 37 profesjonalnych filmów wielokrotnie wyświetlanych na antenie telewizji polskiej oraz w zagranicznych stacjach: Discovery Channel, Shanghai TV, NRD Fernsehen, Tel Aviv TV, Telekanal Ukraina, EWTN oraz emitowanych w salach kinowych i na festiwalach.

Monika Śliwińska – za napisanie cenionych książek biograficznych: „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”, „Wyspiański. Dopóki starczy życia”, „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat.”

Waldemar Tatarczuk – za znaczące dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury, w szczególności za działalność artystyczną, popularyzację i dokumentowanie sztuki performance i sztuki współczesnej w ogóle, tworzenie ważnych miejsc wymiany artystycznej oraz organizację uznanych międzynarodowych wydarzeń w tym zakresie.

Rekomendowanych wskazała Komisja ds. Nagród, której w tym roku przewodniczyła prof. Iwona Hofman w zastępstwie za prof. Leszka Mądzika. Pozostali członkowie Komisji to: Dariusz Boruch,, Agnieszka Jarmuł, Anna Nawrot, prof. szt. plast. Artur Popek, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki.

Gala Kultury, podczas której poznamy laureatów, odbędzie się 20 czerwca w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”, które w tym roku jest partnerem w organizacji tego wydarzenia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments