Od poniedziałku (12 lutego) na terenie województwa lubelskiego ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie 13 782 osoby. To okazja, by wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia.

12 lutego 2024 r. – to ważna data dla młodych mieszkańców Lubelszczyzny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, dotyczy to przede wszystkim zawodów medycznych np. lekarzy, stomatologów, weterynarzy.

W ramach tegorocznej kwalifikacji wezwania odebrało 13 782 mieszkańców Lubelszczyzny. Na terenie naszego województwa działają w sumie 23 powiatowe komisje lekarskie oraz 1 wojewódzka komisja lekarska. Pieczę nad kwalifikacją wojskową sprawuje Minister Obrony Narodowej. Na szczeblu wojewódzkim za przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji odpowiada wojewoda. Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Kwalifikacja to dobra sposobność dla wszystkich młodych osób, by rozważyć zmianę kierunku życiowej drogi i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy opowiedzą zainteresowanym o zaletach służby w WOT, a także bazując na własnych doświadczeniach odpowiedzą na wszystkie pytania.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Jak zostać żołnierzem WOT?

Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem szkoły średniej i już dziś myślisz, aby zostać Terytorialsem przygotuj się na kilka prostych kroków. W pierwszej kolejności skontaktuj się z rekruterem 2 LBOT z Twojej okolicy, który opowie Ci o szczegółach służby i etapach naboru. Następnie udaj się do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, gdzie złożysz wszystkie niezbędne dokumenty. W kolejnym etapie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie oraz psychologiczne. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej i pracowni psychologicznej, Komendant WCR wręczy Ci kartę powołania z datą stawiennictwa, a to znaczy, że jesteś gotowy by wstąpić w nasze szeregi!

Kontakty do rekreturów 2 Lubelskiej Brygady OT dostępne są w wyszukiwarce na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Można również skorzystać z bezpłatnej Infolinii Wsparcia Rekrutacji – 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments