14 lutego wszędzie otaczają nas serca – dekoracje w kształcie serca, balony, świeczki, kwiaty, czekoladki. To dobra okazja, żeby pomyśleć o swoim sercu i jego kondycji. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza do Sali Obsługi Klientów w Lublinie na spotkanie poświęcone profilaktyce chorób układu krążenia.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia, w Polsce umieralność z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Na rozwój chorób układu krążenia wpływa wiele czynników m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca aktywność fizyczna.

14 lutego Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza do swojej Sali Obsługi Klientów w Lublinie przy ulicy Nadstawnej 2-4 na spotkanie poświęcone profilaktyce chorób układu krążenia. W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką, w środę 14 lutego, w godzinach od 10 do 12 będzie można spotkać się z pielęgniarką, porozmawiać na temat chorób serca i układu krążenia. W trakcie spotkania będzie także można zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru, zrobić analizę składu ciała i określić wskaźnik BMI. Są to podstawowe pomiary, które mogą być związane z ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu przede wszystkim zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, ale także podniesienie wiedzy i świadomości samych pacjentów.

Program skierowany jest do osób, które:

  • są w wieku od 35 do 65 roku życia;
  • są obciążone czynnikami ryzyka takimi jak: palenie tytoniu, nadciśnienie, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, nadmierny stres czy obciążenia genetyczne;
  • nie mają dotychczas rozpoznanej choroby układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek lub rodzinnej hipercholesterolemii;
  • nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Założenia programu CHUK

– Głównym celem Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia jest obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia. W województwie lubelskim w 2023 roku z badań w ramach programu CHUK skorzystało blisko 39 tysięcy pacjentów, w tym ponad 22,5 tysiąca kobiet oraz niemal 16 tysięcy mężczyzn – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Ważnym elementem programu jest edukacja zdrowotna, czyli promocja niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej. – Dzięki temu, u osób objętych programem, możemy zmniejszyć te czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, które wynikają z niezdrowego stylu życia. Program jest realizowany w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy więc zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Do skorzystania z programu nie jest potrzebne skierowanie ­– dodaje dyrektor Marczewska.

Badania w ramach programu

Lekarz lub pielęgniarka przeprowadza z pacjentem wywiad i skieruje go na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na podstawie wyników tych badań, lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze działania:

  • skierowanie na dalsze leczenie do specjalisty
  • edukacja zdrowotna i ponowne badanie za 5 lat
  • ponowne badanie za 5 lat.

Źródło: NFZ Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments