Jesteśmy uczelnią otwartą na współpracę ze wszystkimi instytucjami. Chcemy wspierać działania na rzecz ochrony i bezpieczeństwa kraju oraz wszystkich mieszkańców. Mamy nadzieję, że część absolwentów UMCS zdecyduje się na pracę w służbach – podkreśla Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Władze UMCS podpisały w piątek (15 marca) porozumienie ze Służbami Kontrwywiadu Wojskowego.

– Kontrwywiad jest dziś szczególnie ważną jednostką. Ze względu na nasze położenie geopolityczne, musimy brać pod uwagę wszelkie ewentualności. I my, jako uczelnia, nie unikamy odpowiedzialności za to, co się w naszym państwie dzieje – argumentował nawiązanie współpracy z SKW Michałowski.

Pomysł na podpisywanie porozumień SKW z czołowymi uczelniami z całego kraju pojawił się już kilka miesięcy temu. – Świadomość i potrzeba bezpieczeństwa nabiera w Polsce nowego znaczenia. Jeśli chodzi o wojsko polskie, a tym samym kontrwywiad wojskowy, ta świadomość bardzo przyspieszyła. Cele rozwoju wojska polskiego na terenach wschodniej flanki NATO są jasne. A my chcemy pokazać studentom, że wojsko i konrwywiad wojskowy na nich czekają – mówił Maciej Materka, szef SKW.

SKW w swoje szeregi najchętniej wcieliłoby absolwentów informatyki, którzy zajmą się kwestiami cyberprzestępczości, prawników, ekonomistów oraz lingwistów. Szczególnie osoby specjalizujące się w językach wschodnich.

– Obecnie poza klasyczną działalnością, czyli zwalczaniem szpiegostwa, kontrwywiad trudni się także ekonomiczną ochroną interesów sił zbrojnych, czyli pilnowaniem pieniędzy Tak naprawdę każdy kierunek studiów daje możliwość pracy w SKW – dodaje Materka.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
wojtek
5 lat temu

brawo skw to jest odpowiedni region.