Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (24 listopada) do niedzieli (26 listopada).

Zwiedzanie Teatru Osterwy

Kim były lornetujące spektatorki, a kim koneserzy baletowego ciała? Jak to możliwe, że przez lata teatr mógł pomieścić 800 widzów, a dzisiaj tylko 311? Jak doszło do powstania teatru w Lublinie, który w chwili otwarcia był jednym z najpiękniejszych i najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie? Po długiej przerwie wraca zwiedzanie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To już ostatni moment, żeby zobaczyć go w kształcie niezmienionym od 137 lat, bo w przyszłym roku gmach teatru zacznie się zmieniać. Wyjątkową przewodniczką w tej wyprawie będzie Anna Nowak – aktorka, pasjonatka historii i dobry duch teatru. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin i jest przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Niektórych zakulisowych sekretów nie można zdradzać przy dzieciach. Zwiedzanie zaplanowano na sobotę na godz. 15. Cena biletu: 35 zł.

Wernisaż malarstwa

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przy Placu Litewskim 3 zaprasza na wernisaż malarstwa Doroty Jurkowskiej „Obrazy bez-kresu”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 12. Wystawa stanowi niezwykłą, a przy tym pełną kolorów podróż przez Kresy. Podążymy śladami autorki, która bezpośrednią inspirację czerpie ze swoich wypraw na tereny dawnych ziem Rzeczypospolitej.

Spotkanie w Muzeum Czechowicza

Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na spotkanie z Ivanem Davydenko, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2023 w kategorii „Debiut roku”. Autor debiutanckiego tomu poezji „Halal” zaprezentuje swoje dzieło w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 17.

Ślubne inspiracje

W sobotę o godz. 11 w kawiarni Williams przy ul. Willowej 65 w Lublinie odbędzie się spotkanie pod nazwą „Ślubny POP-UP w kawiarni Williams”. Jego gościem będzie wedding plannerka Marta Jaśkiewicz-Łajszczak, która w internecie publikuje ślubne porady pod marką Potrzymaj Mi Welon. Wydarzenie skierowane jest głównie do przyszłych panien młodych i ich świadkowych. Podczas spotkania dowiecie się, co czeka Was przed i w trakcie ślubu i wesela oraz co zrobić, żeby mieć jak najlepsze wspomnienia z tego dnia. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Bąk. Wstęp wolny.

Targi staroci

W najbliższą niedzielę kolejna Giełda Staroci w Lublinie. Na Placu Zamkowym widzimy się w godz 7-14 . – Zapraszamy do zakupu nietuzinkowych prezentów mikołajkowych i pod choinkę. Wystawcy przyjeżdżają z całej Polski i przywożą przedmioty z poprzednich epok, których już nie kupimy w sklepie – zachęcają organizatorzy.

O mało co…”

W piątek o godz. 17.15 i o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spektakl „O mało co…”. To gwiazdorska komedia teatralna z Anną Muchą i Michałem Sitarskim w rolach głównych, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie. Spektakl tylko dla osób pełnoletnich, bilety w cenie 70 zł.

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 18. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20. Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Doppelgänger. Sobowtór | Kino CK

W niedzielę Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na godz. 17:00 na film „Doppelgänger. Sobowtór”. Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości. Ceny biletów: 12/15 zł

Jedzenie, rzecz kulinarna” | Festiwal KUCHNIA INSPIRACJI

W ramach Festiwalu KUCHNIA INSPIRACJI w każdy weekend listopada odbywają się kulinarne spacery po Lublinie. Podczas niedzielnego spaceru Przewodniczka Inspiracji – Danuta Borzecka. Spacer będzie wiódł uliczkami Starego Miasta i Śródmieścia, a uczestnicy poznają najpopularniejsze lubelskie legendy związane z jedzeniem, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach w historii Miasta, którym towarzyszyły uczty i spotkania towarzyskie przy dobrym jedzeniu. Spacer rozpocznie się o godz. 11:00 na placu Łokietka przed Ratuszem, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.

Jarmark Lubelski “Burak na słono” | Festiwal KUCHNIA INSPIRACJI

W sobotę od godz. 7:30 do 13:00 przy ul. Lubartowskiej 77 odbędzie się drugi z listopadowych Jarmarków Buraczanych. Podczas jarmarków odbywać się będą warsztaty i pokazy m.in. robienia kiszonek z buraka, a także degustacje buraka zarówno na słodko, jak i na słono. Goście jarmarków będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu właściwości zdrowotnych tego warzywa. Ponadto wydarzenie będzie stanowiło okazję do zaczerpnięcia inspiracji kulinarnych. Wejście do hali jarmarkowej jest bezpłatne, natomiast wszelkie produkty dostępne są według cen wystawców.

Lubelska Scena Tradycji || Scena Młodych

W niedzielę o godz. 16:00 w Bałaganie przy ul. Grodzkiej 5a odbędzie się koncert z potańcówką na której wystąpią Kapela Butrynów z uczniami Szkoły Suki Biłgorajskiej i Roztoczańskiej Szkoły Tradycji, Orkiestra Podróżniacy z Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Zdziłowicach i Goraju oraz Lubelska Orkiestra Rodzinna. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek prezentowane są najciekawsze inicjatywy oraz środowiska zajmujące się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To także możliwość spotkania z najwybitniejszymi wiejskich mistrzami śpiewu, gry i tańca.

Oprowadzanie po wystawie „Z salonów na bagnety. Srebra FON”

W sobotę o godz. 13:00 Muzeum Narodowe w Lublinie organizuje spotkanie z kuratorkami wystawy: Magdaleną Norkowską i Danutą Szewczyk-Prokurant. Spotkanie będzie okazją, żeby poznać zabytki zgromadzone na wystawie i historię lubelskiego Funduszu Obrony Narodowej. Na wystawie zaaranżowany został salon, w którym ukazano srebra, m.in. wyroby złotników lubelskich i zamojskich, z Funduszu Obrony Narodowej, w ich pierwotnej funkcji. Zestawiono je z uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym na zasadzie kontrastu – bazując na podobieństwie form, srebrne sztućce pokazano wraz z bagnetami, kunsztownie wykonane rączki od lasek z pistoletami typu VIS, luksusową łyżkę wazową (z sygnaturą Fabérge – najsłynniejszej carskiej pracowni złotniczo-jubilerskiej) z typową wojskową chochlą z drewnianym trzonkiem. Wystawa trwa do 26 listopada.

W moim początku jest mój kres”

W niedzielę o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się spektakl „W moim początku jest mój kres” oparty na „Czterech kwartetach” T.S. Eliota, rozgrywa się między nostalgią a nadzieją. Ten wielokodowy spektakl jest spotkaniem twórców z różnych dziedzin. Pyta o nasz wspólny, ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy, ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia i tego najważniejszego momentu artystycznego, którego zawsze próbowaliśmy doświadczyć. Bilety od 30 zł.

Napoleon” | Kino Bajka

W piątek o godz. 19:30 premierowo zostanie zaprezentowany film „Napoleon”. Przed seansem odbędzie się poczęstunek oraz spotkanie żołnierzami grupy rekonstrukcyjnej. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane karabiny czarnoprochowe, pełne umundurowanie, pokaz wyposażenia żołnierzy piechoty liniowej Francuskiej oraz prelekcja o czasach Napoleońskich. Bilety normalne w cenie 25 zł, ulgowe 21 zł.

Klasycznie co piątek | Hankus | Hankus | Kos-Nowicki

Trzy dzieła, trzy epoki – to propozycja Pawła Kosa-Nowickiego na listopadowy, co piątkowy klasyczny wieczór w Filharmonii Lubelskiej. Muzyczny klasycyzm reprezentuje twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta, jego 35. Symfonia D-dur zwana „Haffnerowską”. Powstała w 1782 roku z serenady skomponowanej dla uczczenia rodzinnego święta Haffnerów z Salzburga i jest jedną z najbardziej „energetycznych” i lekkich w twórczości wiedeńczyka. Bilety w cenie: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł.

Anna Orbaczewska „Jak gdyby nigdy nic”

W piątek o godz. 19:00 w Galerii Białej odbędzie się wernisaż wystawy Anny Orbaczewskiej. Artystka w swojej sztuce odnosi się do złożonych osobistych relacji rodzinnych, emocjonalnych związków i uwikłań w kontekście kobiecej seksualności i cielesności. Jej twórczość niesie silny przekaz psychologiczny, związany z odczuciem smutku, bólu, przemocy, niespełnienia i manipulacji, pochyla się w niej nad kobiecym odczuwaniem. Na wystawie zostanie zaprezentowany szeroki wybór jej prac – od pozornie idyllicznych malowanych portretów – po traumatyczne przedstawienia w różnorakich ujęciach stylistycznych i medialnych. Wstęp wolny.

Nieposkromienie” |Teatroterapia Lubelska

W piątek o godz. 17:00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się premiera spektaklu „Nieposkromienie”. Jest to sztuka, która powstała na podstawie „Poskromienia złośnicy” Szekspira, odczytanego poprzez doświadczenie osób tworzących grupę teatralną Teatroterapii Lubelskiej. Początkiem pracy nad tekstem było spotkanie i rozmowa z uczestnikami Teatroterapii, skupione wokół ich przeżyć i przemyśleń związanych z miłością i erotyką. Sceny, wątki i postaci ze sztuki Szekspira zostały skonfrontowane ze sprawami żyjących dziś w Polsce ludzi z niepełnosprawnością. Z kolejnych rozmów z założycielką Teatroterapii Lubelskiej, Marią Pietrusza-Budzyńską oraz z jej podopiecznymi w zderzeniu z sytuacjami z szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy”, wyłoniły się kolejne sceny o miłości, o seksie, o niemożliwości spełnienia, o zablokowanych pragnieniach, o osamotnieniu i bólu.

Pokazy:

24.11.2023 godz. 17:00

25.11.2023 godz. 17:00

Klub Muzyczny CSK. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie CSK.

Mariusz Drzewiński. Wszędzie widzę obrazy.

Wystawa malarstwa prof. Mariusza Drzewińskiego podsumowująca czterdzieści lat jego pracy twórczej jest okazją do spojrzenia na mniej znane prace artysty z początkowego okresu twórczości. Tytuł jest parafrazą sformułowania, obrazy są wszędzie, stosowanego przez autora w mediach społecznościowych. To tam artysta publikuje swoje liczne dokumentacje fotograficzne, które ukazują go jako obserwatora oraz twórcę eksperymentatora.

Wernisaż: 24.11.2023 r. godz. 18:00 Galeria Wystaw Czasowych +1

Wystawa: godz. WT – CZW 13:00 – 18:00, PT – NDZ 12:00 – 18:00 |niedostępna w poniedziałki

Wystawa niedostępna dla zwiedzających dnia 26.11.2023 (niedziela).

Bilet cały – 8 zł | Bilet ulgowy – 5 zł | Niedziela – wystawa bezpłatna

Opowieści andrzejkowe | Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje kameralne wydarzenie poświęcone tradycji andrzejkowej, wpisującej się w rok obrzędowy oraz w tradycję późnojesiennych spotkań i prac gromadnych. Tego dnia w Chałupie z Urzędowa będzie można usłyszeć opowieści o tym jak dawniej na lubelskich wsiach spędzano wigilię św. Andrzeja, jakie zabawy czy wróżby towarzyszyły temu listopadowemu spotkaniu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli sami spróbować odgadnąć przyszły los ukryty w skórkach jabłka, butach czy sztachetach w płocie. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna w Dziale Edukacji i Promocji (pon.-pt. w godz. 7:30-14:30, tel. 81 533 85 13 w. 20).

Do wyboru uczestnictwo w grupach: godz. 9:30, godz. 11:00, godz. 12.30. Czas trwania: ok. 1 godz. Bilety: 25 zł normalny/ 15 zł ulgowy.

Sztukmistrz | Teatr ITP

W sobotę o godz. 19:00 na deskach Sali Operowej CSK odbędzie się spektakl „Sztukmistrz”. Głównym bohaterem tego muzycznego spektaklu jest Jasza Mazur – wielki mistrz iluzji, człowiek obdarzony niezwykłymi zdolnościami, który wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie czeka na niego kobieta jego marzeń. Niestety chcąc się spełnić w nowej miłości popełnia liczne błędy, ponieważ nie potrafiąc rezygnować z przyjemności plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw. Darmowe wejściówki w Sklepiku Kulturalnym CSK oraz na bilety.csklublin.pl

Lumina Park

Na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, położonego przy ulicy Willowej 58 rozbłysła nowa iluminowana atrakcja – “Historia Światła”. Godziny otwarcia są zależne od zachodów słońca. Park iluminacji zostanie otwarty od godziny 16:30 do godziny 21. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 20. Pamiętajcie, aby sprawdzić godziny otwarcia Parku, jeśli wybieracie się w późniejszym terminie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments