Niezależnie od tego czy korzystasz z laptopa, czy komputera, istotne jest dbanie o jego regularne czyszczenie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób odpowiednio zadbać o swój sprzęt, to w tym artykule przychodzimy Ci z pomocą!

Dlaczego należy regularnie czyścić monitor?

Przede wszystkim czyszczenie ekranu ma wpływ na jego użytkowanie. Dzięki odpowiedniej konserwacji możesz sprawić, że urządzenie będzie Ci służyć przez dłuższy czas. Jeśli natomiast uważasz, że potrzebujesz nowego monitora, to różne modele znajdziesz między innymi w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-240hz.

O czyszczeniu komputera myśl również z perspektywy własnego zdrowia. Na ekranie zbiera się nie tylko kurz, ale również różne bakterie. Niestety, na powierzchni monitora ich żywotność jest długa, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie sprzętu w celu pozbycia się ich.

Jak często czyścić monitor?

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są głównie monitory LCD. Są to wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które podświetlają matrycę urządzenia. Dzielą się na trzy kategorie – TN, IPS i VA. Każdy rodzaj matrycy wyświetla kolory w nieco inny sposób. Nie mniej jednak, niezależnie od konkretnego modelu monitora, każdy z nich należy regularnie czyścić.

Przede wszystkim ma to wpływ na komfort płynący z użytkowania. Kurz czy brud mogą sprawić, że treści na ekranie nie będą w pełni czytelne. Dodatkowo ma to również wpływ na Twoje zdrowie. Być może czasami jesz przy laptopie czy komputerze. Jak już wspomnieliśmy, na monitorze zbierają się także wirusy. Z tego powodu z uwagi na własne zdrowie, urządzenie powinno być czyszczone minimum raz na dwa tygodnie. Jeśli jednak uznasz, że jego stan wymaga wcześniejszej reakcji, to wyczyść go od razu.

Dodajmy, że od razu możesz zająć się konserwacją klawiatury. Ona również wymaga pielęgnacji, tym bardziej że regularnie ją dotykasz, więc zarazki mogą się szybciej rozprzestrzeniać.

Tak wyczyścisz ekran monitora

Na szczęście czyszczenie monitora nie jest szczególnie ciężkim zajęciem. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Oto one:

  • Na początku wyłącz urządzenie. W przypadku laptopa odłącz także ładowarkę i poczekaj kilka minut, aż w pełni ostygnie.

  • Skorzystaj z puszki ze sprężonym powietrzem i przedmuchaj trudno dostępne miejsca. Ta metoda sprawdzi się bardzo dobrze również w przypadku klawiatury.

  • Weź ściereczkę wykonaną z bawełny lub mikrofibry, a następnie nałóż na nią specjalny środek do czyszczenia matryc (często jest on dostępny w sklepach komputerowych, ale znajdziesz go czasami również w zwykłych dyskontach). Nie nakładaj go zbyt wiele, materiał ma być jedynie wilgotny, ale nie powinien zostawiać po sobie cieczy.

  • Ekran czyść delikatnie. Intensywne i mocne ruchy mogą sprawić, że pojawią się niepożądane zarysowania.

  • Gdy usuniesz już zabrudzenia, przetrzyj ekran ponownie, tym razem suchą szmatką.

Jak widzisz, cała czynność nie jest wyjątkowo pracochłonna. Dlatego tym bardziej warto dbać o regularne czyszczenie monitora, ponieważ nie zajmuje ono wiele czasu. Kilka minut poświęcone raz na dwa tygodnie sprawi, że korzystanie z urządzenia będzie zauważalnie przyjemniejsze.

Domowe sposoby na czyszczenie monitora

Nie masz zaufania do środków chemicznych i preferujesz domowe metody? W takim razie mamy coś dla Ciebie. Możesz skorzystać z wody destylowanej oraz octu. Zmieszaj je ze sobą w miseczce w proporcji 1:1. Otrzymaną mieszankę przelej do dozownika i spryskaj nim ściereczkę tak, aby była wilgotna, ale nie mokra. Teraz wyczyść monitor, oczywiście również nie robiąc tego zbyt mocnymi ruchami, aby go nie zarysować.

Na koniec przetrzyj ekran ponownie, tym razem suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem. To skuteczna metoda, jednak miej na uwadze, że w przypadku tego domowego sposobu przez krótki czas możesz czuć zapach octu, pracując przy komputerze.

Wiesz już, w jaki sposób wyczyścić monitor na różne sposoby oraz dlaczego tak ważne jest dbanie o jego regularną pielęgnację. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments