Lublin znalazł się w finale konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029. Teraz każda mieszkanka i każdy mieszkaniec może włączyć się w starania o ten tytuł. Miasto rozpoczyna zbieranie pomysłów i marzeń lublinian, które będą inspiracją do stworzenia finałowej aplikacji konkursowej ESK 2029 i pomogą zaplanować program obchodów.

Jesteśmy w finale konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029. Otrzymanie tego tytułu pomoże wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy z innymi europejskimi miastami. Pozwoli rozwinąć miasto w wielu dziedzinach jego życia, co udowodniły już poprzednie doświadczenia z ubieganiem się o tytuł ESK 2016. Przed nami więc wielka szansa, ale i duże wyzwanie. Obecnie przygotowujemy aplikację konkursową, którą chcemy stworzyć wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Lubelska kultura po raz kolejny będzie impulsem do zmian w naszym mieście. Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami i marzeniami na ESK 2029 – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Finałową aplikację konkursową ESK 2029 jesienią oceni zespół europejskich ekspertów. Mieszkanki oraz mieszkańcy miasta również mogą włączyć się w ten proces i podzielić swoimi propozycjami oraz marzeniami na Lublin, jako Europejską Stolicę Kultury. Od piątku (23 lutego) rusza otwarty nabór pomysłów na wydarzenia i działania, które chcieliby widzieć w programie obchodów ESK 2029. Do 18 marca wystarczy wypełnić formularz dostępny on-line na stronie esk2029.lublin.eu lub od 26 lutego w formie papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, instytucjach kultury i przestrzeniach młodzieżowych Opracowane na podstawie ankiet wnioski zostaną wykorzystane w pracach nad aplikacją.

Starania o tytuł ESK to dla nas szansa na nowe spojrzenie na Lublin. Zależy nam, by proces ten objął nie tylko kulturę, ale także pozostałe sfery życia naszego miasta, od edukacji, poprzez turystykę, po rozwój infrastruktury i zieleni miejskiej, a w jego tworzenie zaangażowali się mieszkanki i mieszkańcy. Naszym celem jest opracowanie nowego systemu dla lubelskiej kultury, który zainspiruje zmiany w całym mieście. Chcemy stworzyć Europejską Stolicę Kultury Waszych marzeń, dlatego serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Pomysły wpisujące się w ideę ESK 2029 mieszkanki i mieszkańcy Lublina mogą realizować za pośrednictwem szeregu narzędzi i programów wspierających, na które Miasto przeznaczyło ok. 2 mln zł. To m.in. Dzielnice Kultury”, stypendia na realizację w 2024 r. projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury, Uczeń i uczennica przyszłości” czy programy Kreatywni i Kreatywne Vouchery.

Źródło: Miasto Lublin

fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments