16. Lubelski Festiwal Filmowy. 150 produkcji z całego świata w Lublinie

0
138

Ponad 150 krótko i pełnometrażowych produkcji z całego świata, warsztaty filmowe, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Tak zapowiada się listopadowe święto kinomanów, czyli Lubelski Festiwal Filmowy, który trwać będzie od 18 do 26 listopada w Centrum Kultury w Lublinie.

W konkursie o statuetkę Złotego Mrówkojada walczą filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Konkurs jest podzielony na 8 bloków tematycznych – Fokus: Animacja, Dokument, Dzieci, Emocje, Eksperyment, Pomysł, Temat oraz Pełny Metraż.

Produkcje oceni jury, w którym zasiądzie reżyserka i scenarzystka Magdalena Wleklik, montażysta filmowy Hubert Pusek oraz autor wybitnego, nagradzanego w Polsce i na świecie filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” czyli Mariusz Wilczyński. Jak co roku decyzja o nagrodzie zostanie oddana również w ręce publiczności.

W programie LFF znajdą się też pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle „Off na świecie”, „Zoom na emigrację” i „Świat Kobiet”. Nowością będzie blok tematyczny skupiający się na niezwykłości różnych zakątków naszego kraju, noszący w tym roku nazwę „Świat w OFFie”. Projekt powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. W jego ramach odbędą się panele dyskusyjne poświęcone city placementowi w filmie oraz turystyce kulturalnej w różnych krajach świata i wyzwaniach związanych z pandemią. Kinomani wezmą również udział w seansie połączonym z kolacją inspirowaną filmem. To będzie połączenie dwóch doświadczeń: kinowego i kulinarnego.

W ramach cyklu „Historia w kinie/Historia kina” zaprezentowany zostanie blok filmów Jerzego Kawalerowicza złożony z wybranych filmów: „Austeria”, „Matka Joanna od aniołów” i „Pociąg”. Z okazji 75. lecia powstania Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej widzowie zobaczą dwuczęściową retrospektywę, składającą się z pokazu filmów rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.

LFF to nie tylko filmy, ale również spotkania i warsztaty, m.in. dubbingu, pisania scenariuszy i tworzenia animacji poklatkowej. W tym roku podczas paneli dyskusyjnych Lublin Media Meetings zgromadzą się przedstawiciele szeroko rozumianej branży medialnej. Celem jest integracja różnych środowisk funkcjonujących w ramach mediów, wymiana doświadczeń i stymulowanie współpracy pomiędzy twórcami i organizatorami wydarzeń kulturalnych. Diagnoza aktualnego stanu kina nastoletnich twórców, wpływów młodych na kształt imprez filmowych oraz rozpoznanie potrzeb i oczekiwań potencjalnych odbiorców festiwali, którzy dopiero wchodzą w dorosłość – to część tematów, które zostaną poruszone podczas dyskusji. Panel jest jednym z etapów przygotowania festiwalu do 2023 roku, w którym Lublin stanie się Europejską Stolicą Młodzieży.

Na festiwalu zobaczymy filmy z 34 krajów świata: Belgia, Brazylia, Chiny, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Iran, Izrael, Kambodża, Korea Południowa, Kuba, Litwa, Łotwa, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Palestyna, Polska, Serbia i Singapur.

Bilety

Bilety na pokazy filmów krótkometrażowych z konkursów Fokus (z wyłączeniem Fokus: Dzieci) możemy nabyć w cenie 8 zł za pokaz. Bilety na pokazy filmów z konkursu Fokus: Pełny Metraż będą w cenie 12 zł za film. Karnet na wszystkie płatne pokazy filmów pełno i krótkometrażowych możemy nabyć w cenie 50 zł. Wstęp na pozostałe filmy jest bezpłatny.

Szczegółowy program znajdziecie tutaj

Fot. Materiały prasowe CK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments