Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył o kolejne 5 milionów dofinansowanie budowy Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Całościowy koszt inwestycji wyniesie blisko 300 milionów zł, z czego ponad 178 milionów to środki unijne. W piątek (23 kwietnia) umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa lubelskiego i prezydent Lublina.

– Zależy nam, aby ta inwestycja powstała jak najszybciej, dzięki niej Lublin i całe województwo zyskają nowoczesny i funkcjonalny dworzec, z którego wszyscy będziemy dumni – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

– Będzie to największe centrum komunikacyjne w regionie, adresowane do obsługi różnych środków transportu, w tym również komunikacji miejskiej – dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nowy Dworzec Metropolitalny powstanie pomiędzy ulicą Młyńską, Gazową, a Dworcową. Utworzone zostaną tam obiekty administracyjne, jak i obsługowe takie jak poczekalnie, hole, pomieszczenia administracyjne i punkty informacyjne. Pod dworcem powstanie dodatkowo parking podziemny, który pomieści 174 samochody. Natomiast dach budynku będzie pełnił funkcję tarasu spacerowego obsadzonego zielenią. Projekt przewiduje budowę m.in. peronów odjazdowych, stanowisk do tymczasowego parkowania, czy ładowania elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej, a także wiaty nad peronami i stacje ładowarek i trakcji.

Zadania w projekcie obejmą także rozbudowę ul. Krochmalnej i Cukrowniczej (przebudowa skrzyżowań, budowa dróg z zatokami postojowymi dla autobusów i busów, budowa chodników, ścieżek rowerowych, czy montaż oświetlenia i monitoringu). Rozbudowana zostanie także ulica Gazowa, 1 Maja, Pocztowa, Dworcowa, Młyńska, Stadionowa, Kunickiego i Rondo Sportowców. Przedłużony zostanie też odcinek drogi od ul Gazowej  do Młyńskiej i przedłużona zostanie trasa od ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca’80 i al. Piłsudskiego.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments