Produkowanie odpadów i ich segregacja w dużej mierze zależy od nas. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że segregację odpadów zaczynamy już planując zakupy. Znając zasady prawidłowej segregacji, łatwiej nam wybrać produkty, które nie mają negatywnego wpływu na nasze środowisko.

Zaplanuj swoje zakupy

Nigdy nie wybieraj się do sklepu bez konkretnego planu, czego potrzebujesz. Wypisz sobie produkty, które chciałbyś kupić, a następnie zadaj sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję? A może to co mam nadal działa albo da się to zreperować? Gdy kupujemy przede wszystkim to co nam potrzebne, możemy nie tylko ograniczyć ilość śmieci, ale również zużycie energii i wody potrzebnych podczas produkcji.

Lniane woreczki

Wiele sklepów daje nam możliwość przychodzenia z własnymi torebkami lnianymi np. na pieczywo. Dzięki ich wykorzystaniu nie marnujemy foliowych opakowań. Do takich materiałowych woreczków bez problemu spakujemy również warzywa czy owoce. Każda taka decyzja sprawia, że w naszym koszu ląduje mniej foliowych opakowań i styropianowych tacek, które później przeważnie trafiają na wysypiska.

Z własną torbą na zakupy

Im rzadziej korzystać będziemy z plastikowych toreb dostępnych w każdym markecie, tym mniej śmieci wyląduje w koszu. Jeśli zapomnimy własnej torby, nie bierzmy cienkich jednorazówek – w prawie każdym sklepie można dostać duże i solidne torby, które będziemy mogli wykorzystać przy kolejnych zakupach lub do innych celów – np. jako torbę na segregowane surowce.

– Plastiki w naszym domu to przede wszystkim opakowania. Prostym sposobem ograniczania ich ilości np. korzystanie podczas zakupów z toreb materiałowych w miejsce reklamówek z tworzyw sztucznych – podkreśla Adam Przystupa, dyrektor spółki KOM-EKO, która prowadzi wiele działań z zakresu edukacji ekologicznej oraz popularyzuje wiedzę związaną z segregacją odpadów.

Opakowania szklane i aluminiowe

Oczywiście nie wszystkie towary jesteśmy w stanie kupić bez opakowania. Najlepszym wyjściem będzie wybrać takie, które są pakowane w materiały biodegradowalne lub podlegają recyklingowi jak np. szkło. Są to materiały, które można przetwarzać nieskończoną ilość razy.

– Dla innych recyklingowanych surowców, jak np. plastik czy papier, można określić limit powtórnego przetworzenia, aby było ono efektywne ekonomicznie i jakościowo. W przypadku szkła takich limitów nie mamy i materiał z jednej butelki może być wykorzystany wielokrotnie – wyjaśnia dyr. Adam Przystupa.

To lepsze rozwiązanie niż wybór opakowań plastikowych, które pomimo, że również mogą być przetwarzane, to ich żywotność jest krótsza, a ich rozkład potrafi trwać nawet tysiące lat. Jeżeli to możliwe unikajmy plastikowych opakowań pokrytych folią termozgrzewalną – w tej formie nie nadają się do przetworzenia.

Im większe tym lepsze

Jeśli macie taką możliwość, wybierajcie również większe opakowania jednego produktu zamiast kilku mniejszych. Jest to doskonały sposób na ograniczenie produkcji zbędnych odpadów. Co więcej duże opakowania w ogólnym rozrachunku najczęściej okazują się tańsze, a zakupiony towar starcza nam na dłużej.

Używaj wielokrotnie

Podczas robienia zakupów starajcie się wybierać produkty wielokrotnego użytku oraz z wymiennymi wkładami. Przykład? Wybierzmy do domu dzbanek filtrujący zamiast kilku zgrzewek butelkowanej wody. Kupując kawę na wynos, możemy poprosić też o przelanie jej do naszego własnego kubka termicznego, który nie tylko jest bardziej ekologiczny, ale też o wiele dłużej trzyma ciepło i nie parzy w ręce.

Jeżeli chodzi o towary, które się zużywają, również mamy wybór. Zamiast papierowych ręczników, możemy korzystać z materiałowej ściereczki. Zamiast za każdym razem kupować dozownik z mydłem w płynie, możemy kupić go raz, a później uzupełniać mydło z saszetek.

Zbędne przedmioty w domu? Nie wyrzucaj! 

Zdarzają nam się sytuacje, gdy remontujemy lub odświeżamy wystrój mieszkania lub domu. Często wtedy dochodzimy do wniosku, że stare meble zupełnie nie pasują i mamy potrzebę wymienić je na nowe. Nic w tym złego, jednak nie wyrzucajmy mebli, które jeszcze są w dobrym stanie. Wokół nas jest wielu miłośników dawnego stylu, którzy z przyjemnością własnoręcznie odrestaurują okazyjnie kupione meble.

Segreguj z ekoAPP

EkoAPP to bardzo przydatna aplikacja, stworzona przez KOM-EKO dla mieszkańców Lublina. Pobrana bezpłatnie na telefon, nie tylko będzie nam przypominać o terminach wywozu poszczególnych frakcji. Za pomocą wygodnej wyszukiwarki w apce łatwo sprawdzimy, gdzie wyrzucić dany odpad.

Więcej o ekoAPP przeczytasz tutaj

Materiał powstał przy współpracy z KOM-EKO

KOM-EKO towarzyszy mieszkańcom Lublina w segregowaniu odpadów od samego początku, dostarczając potrzebne i opisane pojemniki oraz worki, przeznaczone na każdy rodzaj segregowanych śmieci, a następnie przetwarza odpady przygotowując je do recyklingu, a jeżeli to nie możliwe, poddaje je innym procesom odzysku (np. wytworzenia paliwa alternatywnego z odpadów).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments