Niespełna 240 km dzieli Lublin od Białowieży. Jeżeli szukacie pomysłu na weekend to jest to idealna lokalizacja na spędzenie czasu.

Mam taki nawyk, że ilekroć jadę w nowe miejsce, czytam o nim podczas podróży, by przez całą drogę nastroić się, wczuć w klimat. Tak było i tym razem. Podróż umilała mi „Białowieża szeptem” Anny Kamińskiej. Za sprawą lektury można było z wyprzedzeniem poznać ludzi związanych z tym miejscem, lokalne historie, dramaty. Poczuć się jak element społeczności, której dopiero miałam doświadczyć.

Białowieża to miejsce na mapie, które każdy przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić. A ponad wszystko zobaczyć puszczę wszystkich puszcz i poczuć to coś. Magię? Pierwotność tego miejsca? Być może je idealizuję, ale tak widzę Białowieżę, jako świadka naszych losów, świadka który cicho stoi z boku i tylko patrzy.

Będąc tam można również pomarzyć o żubrze, który zaskoczy swoją obecnością i wprawi w zachwyt swoim majestatycznym pięknem. Przede mną schował się, muszę wrócić po raz kolejny zimą. Wtedy podobno szanse na spotkanie rosną wraz z malejącą temperaturą na dworze.

W Białowieży spędziłam 4 dni. Szczerze? Mogłabym tu być o wiele wiele dłużej. Jest tutaj co robić, zwłaszcza jeżeli lubimy spędzać czas aktywnie. Ja, nauczona żyć zbyt szybko, znalazłam tu dla siebie aż zbyt dużo alternatyw na spędzanie czasu. Mimo wszystko starałam się znaleźć balans i chociaż raz nie gnać szalenie, a zwolnić.

Przed Wami mała pigułka wiedzy, o tym, co zobaczyć w Białowieży.

Miejsce Mocy

Jest ukryte w lesie, kilka kilometrów poza miasteczkiem. Można tam dotrzeć drezynami! pieszo, bądź samochodem.

Czy Miejsce Mocy ma moc? Mawia się, że występuje to pozytywne promieniowanie, z wibracjami najzdrowszymi dla człowieka. To tu możemy odzyskać energię, siłę, dobre samopoczucie.

Cerkiew św. Mikołaja

Przy wejściu na teren Puszczy Białowieskiej rzuca się w oczy przepiękna budowla z czerwonej cegły. To Cerkiew św. Mikołaja. Jeżeli interesuje Was architektura sakralna, to na stronie parafii https://bialowieza.cerkiew.pl/ znajdziecie informacje, kiedy można zwiedzać ten obiekt. Warto pospacerować dookoła, robi niesamowite wrażenie.

Zanim będzie Puszcza to koniecznie musi być Park Pałacowy Białowieskiego Parku Narodowego – to dawna rezydencja myśliwska carów Rosji, a wcześniej znajdował się tutaj dwór również myśliwski, ale Królów Polskich. Na terenie parku znajduje się wiele zachowanych budynków towarzyszących nieistniejącemu już pałacowi, jak chociażby obelisk, malowniczy staw dopełnia całości. Na pewno Waszą uwagę przykują żubry, wprawdzie sztuczne. Jednak fotka z nimi to pozycja obowiązkowa.

Następne w kolejce jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne Puszczy Białowieskiej. To prawdziwa pigułka wiedzy na temat puszczy.

Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie godzinę z głosem Krystyny Czubówny, która punkt po punkcie poprzez audioprzewodnik przeprowadzi Was po muzeum i zapełni Waszą głowę masą informacji o faunie i florze tych rejonów.

Nie zapomnijcie wejść na wieżę obserwacyjną, z której rozpościera się widok na okolice, gdzie dominują wiekowe dęby, a zieleń jest wszechogarniająca.

Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, gdyż liczebność wpuszczanych grup jest limitowana. Oczywiście możecie poczekać na swoja kolejkę na miejscu, jeżeli nigdzie si ę Wam nie spieszy (https://bilety.bpn.com.pl/)

Koszt wejścia: Bilet normalny 14.00; Bilet ulgowy 10,00

Udostępnienie audioprzewodnika 4,00

Białowieski Park Narodowy – Rezerwat Ścisły

Wisienka na torcie, ale do miejsca tego nie wejdziecie sami, wymagany jest certyfikowany przewodnik. Można go zamówić wcześniej szukając w internecie, bądź „upolować” przed wejściem do muzeum. Wystarczy zapytać osób kręcących się przed budynkiem, bądź samych przewodników. Rozpoznacie ich po plakietce na szyi.

Gdy już upolujecie swojego, to z nim możecie udać się z aparatem fotograficznym na polowanie na żubra. Nie liczcie, że spotkacie je w biały dzień, gdzie chmary turystów kręcą się po rezerwacie ścisłym cały czas. Ja na to liczyłam! W każdym razie zdradzę Wam ciekawostkę, że przewodnika można zamówić nawet na wyprawy wczesnym świtem i wtedy szansę na żubra rosną! Gdybym wiedziała to wcześniej… a tak cóż, no muszę tam wrócić.

Rezerwat Ścisły jest dla tych co kochają przyrodę, albo chcą zobaczyć co w puszczy piszczy. Ten kilkugodzinny spacer wciąga i smutno robi się, gdy wrota puszczy zamykają się po wycieczce.

Koszt wejścia: 6 zł normalny/ 3 zł ulgowy

Grupa może liczyć max. 10 osób a koszt pracy przewodnika to ok 200 zł za 4 godzinną wycieczkę po Rezerwacie Ścisłym (oczywiście do podziału na liczebność grupy)

Rezerwat Pokazowy Żubra

To taka deska ratunku, gdy naprawdę chcesz zobaczyć żubra, a w Rezerwacie Ścisłym się to nie udało. Tu macie szansę. Miejsce to nazwałabym mini zoo. Nie będę oceniać, czy warto czy nie. Zwierząt jest mało, ale może to i lepiej, gdyż jestem przeciwniczką trzymania ich jakby nie patrzeć w niewoli…chyba że osobniki w klatkach są po przejściach i ich bytowanie na wolności bardzo szybko by się skończyło. To sprawa dyskusyjna.

Jedno jest pewne, tu zobaczycie żubra, a nawet kilka żubrów. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i ryś. Rezerwat pokazowy jest znaczną atrakcją turystyczną, służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.

Koszt wejścia: Bilet normalny 16.00; Bilet ulgowy 10,00

Stacja Białowieża Towarowa

Nie sposób nie sięgnąć do historii, zwiedzając to miejsce.

Losy Białowieży splatają się z losami carskiej rodziny. Największy wpływ na obecny kształt tego miejsca miał Imperator Aleksander III, który zdecydował o wybudowaniu tu okazałego (nieistniejącego już) pałacu. Jego następca car Mikołaj II przyjeżdżał do Białowieży wielokrotnie i z tego powodu powstał kompleks budynków Białowieża Towarowa.

W 1903 roku, sześć lat od powstania stacji Białowieża Pałac, dwa kilometry od niej i od centrum miejscowości na zlecenie cara powstał drewniany dworzec i rampa kolejowa Białowieża Towarowa, stacja, która miała odciążyć Pałac. Zatrzymywały się tu składy pociągów towarowych oraz osobowych i stały czekając na dalszą podróż, na kilkunastu rozjazdach. […] W dwudziestoleciu międzywojennym na stacji pojawiły się ławki, kasy biletowe, tablica “BT” i z towarowego dworzec zamienił się w osobowy. Pociągi z Hajnówki przewoziły pasażerów oraz turystów i tak było do 1994 roku, kiedy Białowieża straciła pociąg.

I taka to historia. Miejsce robi niezwykłe wrażenie i trzeba tu wpaść koniecznie!

Stacja Białowieża Pałac

I znowu wracamy do cara Aleksandra III, który organizował w puszczy polowania. Dlatego między innymi w 1897 zbudowano w Białowieży przystanek kolejowy Stacja Białowieża Pałac, trzeba było przecież obsłużyć logistycznie tę carską świtę. II wojna to czas niszczenia budynków, a lata 70 XX to okres ich modernizacji.

Obecnie znajduje się tutaj kompleks edukacyjno-rekreacyjny PARK WIEDZY I ZABAWY (aleja gwiazd Puszczy Białowieskiej, Plac zabaw „Ścieżki Natury”, Tajemniczy Ogród, Herbaciarnia, Strefa edukacji „Pociąg do przyrody”).

Tory, które kiedyś były tak licznie wykorzystywane teraz również mają swoje pięć minut a to za sprawą lokalnej atrakcji czyli Wyprawy Drezynami.

Ciekawa alternatywa spędzenia wolnego czasu, o ile zarezerwujecie tę niecodzienną rozrywkę wcześniej, gdyż chętnych cała masa! Trasa biegnie nieczynną linią kolejową, która zakończyła swoje funkcjonowanie w 1994 roku.

Do wyboru są trzy dystanse:

TRASA ZIELONA (4 km/30 min), najkrótsza zarazem: Białowieża Pałac-Białowieża Towarowa – Białowieża Pałac. Przy tym kilometrażu napracujecie sie najmniej, zobaczycie przy okazji malowniczą dolinę rzeki Narewki.

TRASA POMARAŃCZOWA(11 km/ 1,5 h), : Białowieża Pałac – Grudki – Białowieża Pałac

TRASA CZERWONA, wykracza daleko poza miejsce zabudowania, wprost do białowieskich borów, by w połowie trasy wyskoczyć z drezyny i udać się wprost do Miejsca Mocy (18 km/ 2,5h): Białowieża Pałac – Miejsce Mocy – Białowieża Pałac

Informacje szczegółowe znajdziecie pod linkiem https://bialowieskie-drezyny.com/rozklad-jazdy/ Są tu ceny i rozkład jazdy.

Żebra Żubra

To ścieżka edukacyjna, gdzie po misternie przygotowanych kładkach będziecie mogli pospacerować wśród drzew i podglądać żyjące tutaj zwierzaki.

Do zobaczenia macie jeszcze Skansen, który jest obiektem stosunkowo młodym. Znajdziecie go, gdy będziecie podążać spacerkiem przez Żebra Żubra do Rezerwatu Pokazowego.

I koniecznie nie zapomnijcie zobaczyć geometrycznego środka Puszczy Białowieskiej, który znajduje się przy samym wjeździe do Białowieży od strony Hajnówki!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments