W dniach 6-8 listopada w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie będzie można oddać krew pępowinową do banku publicznego lub zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Jest to możliwe dzięki udziałowi szpitala w corocznej akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), tym razem organizowanej wspólnie z Fundacją DKMS.

Celem wydarzenia jest nie tylko zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego, ale także podniesienie świadomości społecznej o kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Ta inicjatywa to także apel o solidarność i aktywne wspieranie walki z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.

Dlaczego to takie ważne?

Krwiotwórcze komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Komórki macierzyste stanowią klucz do leczenia wielu ciężkich chorób – od białaczek, chłoniaków, szpiczaków, poprzez anemię, aż po choroby metaboliczne jak np. zespół Hurlera. Znalezienie odpowiedniego dawcy to niełatwe zadanie. Właśnie dlatego tak ważna jest jak największa baza dawców, która umożliwi znalezienie “bliźniaka genetycznego” dla wszystkich potrzebujących.

Szczegóły akcji

W ramach tego przedsięwzięcia w wybranych szpitalach w Polsce będzie możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. Jednocześnie, wszyscy obecni na oddziale będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku kostnego. Konsultanci Medyczni chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania. Każdy dawca szpiku, w zależności od liczby przeprowadzonych procedur, otrzyma odznakę honorową. Ponadto, dzieci, których rodzice zdecydowali się oddać krew pępowinową, otrzymają specjalny certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej”.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy połączyć siły z Fundacją DKMS w tej ważnej inicjatywie. Wspólna akcja to wyraz naszej determinacji w dążeniu do poprawy zdrowia publicznego i wsparcia chorych w Polsce. Każda zebrana próbka komórek macierzystych, każdy nowy potencjalny dawca, to nadzieja dla kogoś, kto walczy o zdrowie i życie. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy, możemy przyczynić się do zwiększenia szans na powodzenie leczenia wielu pacjentów – mówi lek. Tomasz Baran, wiceprezes zarządu PBKM.

– Pomimo ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 milionów w Polsce, nadal są sytuacje, gdy w bazie potencjalnych dawców szpiku nie ma osoby zgodnej z pacjentem, która dzieląc się cząstką siebie, mogłaby pomóc mu wygrać z chorobą. Fundacja DKMS każdego dnia stara się nawiązywać współprace, które pozwalają poszerzać ideę dawstwa szpiku wśród społeczności. Wspólna akcja PBKM oraz Fundacji DKMS pokazuje, że mając podobną misję można łączyć siły, aby pomagać kolejnym pacjentom – podkreśla Natalia Banasik, starsza koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Jak można zostać dawcą?

W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 14 wybranych szpitali na terenie Polski. Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. W SPSK Nr 4 w Lublinie odbędzie się ona w dniach 6-8 listopada. Z pozyskanych jednostek krwi pępowinowej będą mogły skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Ten szczególny rodzaj krwi można pobrać tylko podczas porodu. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka.

– Każda pacjentka, która zgłosi się do szpitala do porodu od 6 do 8 listopada i u której nie występują przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej, zostanie poinformowana o możliwości oddania jej na cele publiczne. Pozyskanie odbywa się za zgodą mamy. Krew pępowinową pobiera odpowiednio wyszkolony personel. Jest to nieskomplikowana, nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka procedura – wyjaśnia Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie, osoba odpowiedzialna za kontakt z dawczyniami w szpitalu.

Rodzice decydujący się na ten piękny gest muszą wiedzieć, że przekazanie krwi na cele publiczne oznacza zrzeczenie się do niej praw – jej dysponentem staje się Centrum Organizacyjno Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Z donacji będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i ze świata.

Osoby, które będą chciały zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, mogą to zrobić w Klinicznym Oddziale Położnictwa i Perinatologii. Na miejscu będzie obecny wolontariusz, który udzieli wszelkich informacji. Potencjalni dawcy proszeni będą o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Zostanie też od nich pobrany wymaz.

Źródło: Materiały prasowe SPSK 4 w Lublinie

Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorka
Dorka
5 miesięcy temu

Takie inicjatywy są ważne. Dobrze, że nagłaśniacie akcje, które mają nie tylko piękny przekaz, ale też są edukacyjne. Niestety świadomość istnienia takich ciężkich chorób nie jest duża 🙁 ale dzięki takim akcjom jak ta – rośnie. Duża baza dawców szpiku jest ważna. Krew pępowinowa również potrzebna. Jesli ktoś ma możliwość to prawdopodobnie może zdecydować się na przechowywanie rodzinne krwi pępowinowej. Jednak wszystkie te inicjatywy sa tak samo wazne, bo mogą pomóc w walce z cięzkimi chorobami