Ekran telewizora, podobnie jak monitor czy wyświetlacz w smartfonie, przyciąga kurz. Osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchni TV jest normalnym zjawiskiem. Często nie zwracamy na to uwagi, jednak przy silnym świetle zakurzony lub po prostu brudny ekran może przeszkadzać. Nieraz na wyświetlaczu widać odciski palców, smugi czy zachlapania. Jak szybko i bezpiecznie czyścić TV i pozbyć się problemu? Zobacz najlepsze sposoby.

Czego lepiej unikać przy czyszczeniu telewizora?

Po zauważeniu kurzu lub innych zabrudzeń naturalną reakcją jest chęć wyczyszczenia powierzchni. Jednak nie zawsze pośpiech jest wskazany. Usuwając zabrudzenie w niewłaściwy sposób, możesz uszkodzić cenny telewizor! Na pewno należy unikać płynu do mycia naczyń, chusteczek nawilżanych i preparatów do czyszczenia szyb albo drewna. Zawarte w nich substancje chemiczne nie tylko zostawiają smugi, ale mogą też spowodować zniszczenie ekranu LCD lub OLED. Złym pomysłem jest także używanie chusteczek higienicznych, ręczników papierowych albo papieru toaletowego. Nie dość, że są zbyt szorstkie, to jeszcze słabo usuwają kurz ze względu na brak właściwości elektrostatycznych. Nawet jeśli kurz zostanie starty, za chwilę wyląduje z powrotem w tym samym miejscu.

Jak bezpiecznie czyścić TV?

Pamiętaj o tym, że najlepszym materiałem do czyszczenia ekranów TV jest ściereczka z mikrofibry. To wyjątkowo miękki materiał o niskiej gęstości, znakomicie radzi sobie z kurzem. Nie tylko czyści, ale też zapobiega ponownemu osadzaniu się drobinek. Oprócz ściereczki można stosować także specjalne preparaty do ekranów. Najczęściej występują w formie pianki albo sprayu.

Co robić, gdy masz już odpowiedni preparat do czyszczenia TV?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby wyłączyć telewizor i odłączyć urządzenie od zasilania. To podstawowa zasada bezpieczeństwa! Kolejna ważna zasada nakazuje naniesienie płynu lub pianki nie bezpośrednio na powierzchnię ekranu, tylko na ściereczkę. Dopiero po rozprowadzeniu preparatu na ściereczce z mikrofibry można rozpocząć delikatne czyszczenie za pomocą okrężnych ruchów. Nie należy mocno naciskać na ekran ani pocierać z dużą siłą.

Przy okazji czyszczenia ekranu można także przetrzeć obudowę. Zanieczyszczenia zbierają się przecież nie tylko na powierzchni wyświetlacza, ale także na otaczających do ramkach oraz podstawie. Nie zapominaj także o tylnym panelu. Chociaż pozostaje poza zasięgiem wzroku, bywa znacznie bardziej zakurzony od frontu. Korzystając z okazji, przetrzyj także tył. Po zakończeniu tej czynności i upewnieniu się, że TV jest suchy, możesz podłączyć go do gniazdka i ponownie uruchomić.

Alternatywą dla mikrofibry mogą być specjalne chusteczki do czyszczenia ekranów, które są już nawilżone i gotowe do czyszczenia po wyjęciu z opakowania. W ostateczności można użyć także specjalnych chusteczek do czyszczenia okularów. Te zazwyczaj mają dobry skład, który nie powinien zagrażać matrycy w TV.

Zaleca się, żeby o czystość telewizora dbać regularnie. Szybkie przetarcie ekranu raz na tydzień powinno być w pełni wystarczające. Gdy ten nawyk stanie się rutyną, będzie o to znacznie prościej. W końcu czyszczenie telewizora w niczym nie rożni się od regularnego odkurzania czy ścierania kurzu z innych miejsc.

Szukasz dobrego TV do swojego salonu za rozsądną cenę? Sprawdź telewizory TCL w sklepie MediaMarkt!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments