Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo istotne, jednak utrzymanie zdrowego nawyku picia wody wielu osobom może sprawiać trudność. W codziennym zabieganym życiu często zapominamy o spożywaniu zalecanych 2-3 litrów płynów dziennie, co może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by pić większą ilość wody bez większego wysiłku.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak istotne?

Każdego dnia tracisz średnio 2 litry płynów, których pozbywasz się wraz z potem oraz w trakcie wydalania i oddychania, a Twoje ciało w około 60-70% składa się właśnie z wody. Prawidłowe nawadnianie jest więc niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu między innymi zachowujesz równowagę elektrolitową i prawidłowe ciśnienie krwi, wspomagasz trawienie oraz utrzymujesz stałą temperaturę ciała. Woda pomaga również wypłukać toksyny z organizmu oraz ma wpływ na poprawne wchłanianie się składników odżywczych.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo picie wystarczającej ilości płynów pozwala utrzymać nawilżenie Twojej skóry oraz sprawi, że będziesz mieć więcej energii, bo pierwszą oznaką odwodnienia jest uczucie zmęczenia. Na domiar złego mózg także potrzebuje wody. Gdy nie jest zapewniona organizmowi, komórki mózgowe tracą wydajność, a wtedy trudniej jest się skoncentrować, bo zarówno pamięć krótkotrwała, jak i długotrwała są osłabione, a szybkość reakcji maleje. Dlatego tak ważny jest fakt, by nie czekać na pojawiające się pragnienie, ale rozłożyć w czasie codzienne spożycie płynów. Poniżej poznasz kilka rad co zrobić, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie.

Rozpocznij i zakończ dzień szklanką wody

Sięganie po szklankę wody powinno być pierwszą czynnością, którą zrobisz zaraz po przebudzeniu. Dzięki tej czynności nie tylko łatwiej będzie Ci wstać, ale i pobudzisz swój układ trawienny, nawodnisz organizm i narządy. Przez długie godziny w trakcie snu są one bowiem pozbawione wody i gromadzi się w nich wiele toksyn. Oprócz tego warto wiedzieć, że zimny płyn wypity rano na pusty żołądek może pomóc zwiększyć czujność i poprawi koncentrację. Woda pomaga też przyspieszyć metabolizm i rozpuszcza składniki odżywcze, które następnie są lepiej wchłaniane przez krew, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Drugim krokiem ku zdrowiu jest nawodnienie organizmu tuż przed pójściem spać. Dlaczego warto to robić? Powód jest prosty. Śpiąc ciągiem średnio 6-8 godzin Twoje ciało nie jest nawadniane przez okres snu. Poza tym w nocy nadal spalasz kalorie, tak samo jak podczas oddychania i pocenia się – te czynniki zmniejszają więc poziom wody w organizmie. Oprócz tego spożywanie płynów przed snem poprawi krążenie krwi, a ciało oczyści się na poziomie komórkowym.

Miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku

Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki z wodą, gdziekolwiek jesteś. Mając pod ręką bidon lub termos, przez cały dzień będziesz pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Wybranego pojemnika możesz użyć w dowolnych okolicznościach, niezależnie od tego czy
w danym momencie pracujesz, podróżujesz czy jesteś w domu lub w szkole. Przy okazji butelki wielokrotnego użytku są lepszym rozwiązaniem dla środowiska niż używanie jednorazowych plastikowych opakowań.

Bidony czy termosy są dostępne we wszystkich rozmiarach i wykonano je z różnych materiałów. Przykładowo w sklepach możesz znaleźć model butelki ze stali nierdzewnej lub twardego plastiku, a nawet ze szkła. Warto wybrać również taki, który jest izotermiczny, a jego funkcją jest zachowanie ciepła lub zimna napoju, utrzymując przy tym jego optymalną temperaturę. Ciekawą opcją jest też bidon z wbudowanym filtrem, dzięki któremu woda będzie smakować jeszcze lepiej po oczyszczeniu jej z chloru i zanieczyszczeń.

Śledź spożycie wody z pomocą aplikacji

Jeśli w ciągu dnia często zapominasz o piciu wody, będziesz potrzebować regularnego przypomnienia. Może to być coś prostego, jak duży napis na drzwiach lodówki: „Pij więcej wody”, przygotowanie listy rzeczy do zrobienia lub ustawienie alarmu w smartfonie czy na komputerze. Aplikacja kontrolująca picie płynów pomoże Ci jednak dokładnie prześledzić ilość wypitej wody i przypomni, że już pora na uzupełnienie szklanki lub butelki.

Polecamy popularne aplikacje. Po zainstalowaniu jednej z nich, zostaniesz poproszony o podanie takich informacji jak wiek, płeć, masa ciała czy wzrost. Na ich podstawie aplikacja wyliczy, ile płynów powinieneś dostarczać sobie w ciągu dnia. Dzięki temu z pewnością osiągniesz swój dzienny limit zapotrzebowania na wodę. Dodatkowo na ekranie telefonu pojawi się urocza ośmiornica, a Twoją misją będzie stale ją „nawadniać”, ponieważ to ile płynów wypijesz wpłynie na jej „nastrój”.

Wzbogać smak swojej wody

Jeśli czysta woda pitna zwyczajnie Ci nie smakuje, warto w prosty sposób wzbogacić jej smak. Istnieje wiele pomysłów na to, by zrobić kilka aromatycznych napojów. Zdrowym dodatkiem mogą być np. zioła, czyli listki mięty czy bazylii oraz owoce i warzywa zarówno
w świeżej, jak i mrożonej postaci. Wypróbuj więc wychłodzone maliny, soczyste plasterki cytryny, świeże kawałki ogórka czy imbiru. Odczekaj jednak około 1-2 godzin by wydobyte aromaty przeniknęły do płynu. W taki sposób otrzymasz wodę detoksykującą, dzięki której pozbędziesz się szkodliwych toksyn z organizmu, będziesz stymulować działanie układu pokarmowego, dodasz sobie energii i przyspieszysz metabolizm. Innym urozmaiceniem może być dodanie odrobiny syropu owocowego do wody lub klasycznie – soku z cytryny.

Jedz pokarmy bogate w wodę

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia wiąże się również z jedzeniem. W ciągu dnia warto więc dodać do swojej rutyny żywieniowej owoce i warzywa bogate w wodę. Jej najwyższą zawartość ma np.: sałata, cukinia, ogórki, pomidory, brokuły, owoce cytrusowe, arbuz, winogrona czy melon. Wymienione produkty są dodatkowo pełne witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspierają ogólny stan zdrowia. Doskonałym wyborem będą też sałatki jako posiłek typu „wszystko w jednym” lub spożywanie zup, które nie dość, że są pożywne, to jeszcze są kolejnym sposobem na skuteczne nawodnienie. Pamiętaj jednak, że same stałe lub płynne pokarmy nigdy nie zastąpią odpowiedniej ilości wody, czyli średnio 2,5 litra dziennie.

Nie czekaj na pragnienie

To, że w danym momencie nie jesteś spragniony, nie oznacza, że Twoje ciało nie potrzebuje wody. Uczucie odwodnienia, szczególnie u seniorów, pojawia się zbyt późno, kiedy organizm stracił już za dużo płynów. Warto więc zawsze mieć pod ręką butelkę wody, aby nie doprowadzić do tego ostatecznego stanu. Jeżeli jesteś bowiem przyzwyczajony do spożywania płynów przez cały dzień, będziesz utrzymywać optymalne nawodnienie organizmu.

Długotrwałe skutki braku wystarczającej ilości wody mogą być bardzo odczuwalne. Podczas utraty płynów możesz doświadczyć ogólnego zmęczenia, a także bólu i zawrotów głowy oraz uczucia senności. U osób odwodnionych dodatkowo często występuje też suchość w ustach. Najlepszym sposobem na stwierdzenie czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony, jest ocena koloru moczu. Jeśli ma on lekko żółtą barwę, to prawdopodobnie dostarczasz sobie wystarczającą ilość płynów.

Pij wodę do kawy

W niektórych restauracjach do kawy zwyczajowo podaje się szklankę wody. Ta praktyka zasługuje na naśladowanie, ponieważ wbrew pozorom kofeina może sprzyjać odwodnieniu. Działa bowiem moczopędnie i ma wpływ na częstsze wydalanie. Nie gasi więc pragnienia tak samo jak woda. To sprawia, że naprawdę ważne jest to, by nawodnić swój organizm za każdym razem, gdy delektujesz się tym pysznym kawowym napojem. Dlatego jeśli jesteś przyzwyczajony do picia kilku filiżanek kawy dziennie, zaleca się spożycie jednej szklanki wody na każdą porcję kofeiny, aby zachować odpowiedni poziom płynów w organizmie. Nawadnianie się tuż przed poranną kawą łagodzi też uczucie dyskomfortu w żołądku, ponieważ napar kofeinowy może go podrażnić przez swoją kwasowość.

Użyj słomki wielokrotnego użytku

Nie bez powodu napoje w barach często są serwowane ze słomką. Dzięki temu nawodnisz się bez większego wysiłku i zdziwisz się jaką ilość wody wypijesz, zmieniając tylko sam sposób popijania. Na dodatek zrobisz to w szybszym tempie. Warto więc wyrobić sobie ten nawyk stosowania słomek wielokrotnego użytku. W sklepach znajdziesz ich bardzo wiele. Są bezpieczne dla środowiska, ekologiczne oraz nadają się do picia ciepłych i zimnych napojów. Polecamy Ci np. słomki ze słomy pszenicznej, stali nierdzewnej, silikonu, szkła lub bambusa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments