Muzeum Lubelskie przygotowało wakacyjne atrakcje dla wszystkich mieszkańców. Podczas spotkań online, jak i tych na żywo będzie można zapoznać się z archeolokacjami, a na przygotowanej mapie zebrać kolekcję naklejek.

Dodatkowo na stornie internetowej instytucji oraz na profilu na Facebooku regularnie będą się ukazywać filmy tematyczne, z których dowiecie się między innymi o dawnych ozdobach czy kaligrafii. Będziecie mogli również samodzielnie wykonać różnorodne prace.

Program

Wydarzenia online

13 lipca: Lepimy i turlamy! Paciorki

Uczestnicy poznają dawne techniki wykonywania koralików. Zobaczą, jakie paciorki znajdują się w zbiorach Muzeum Lubelskiego. Zainspirują się nimi i stworzą własne prostym, lecz efektownym sposobem, który z łatwością będziecie mogli powtórzyć we własnym domu.

20 lipca: Haftujemy!

Uczestnicy będą mogli spróbować własnych sił w hafcie techniką krzyżykową. Organizatorzy udostępnią wyjątkowe wzory pochodzące z Lubelszczyzny, według których będziecie mogli uzupełnić kanwę lub wyhaftować coś tacie na mankiecie koszuli.

27 lipca: Stemplujemy!

Skąd wzięły się pieczątki? Jak wykonywano niegdyś wzorzyste tkaniny i dekoracje ścienne? W kolejnym odcinku Muzeum pokaże różne metody wykonywania stempli i zachęci do ich wypróbowania.

3 sierpnia: Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica

Muzeum zaprasza do obejrzenia drugiego filmu edukacyjnego z cyklu Muzeum jest fajne! z dziecięcym przewodnikiem – Jadzią. Tym razem będziecie mogli zwiedzić Kaplicę Trójcy Świętej. Podczas wizyty dowiecie się, dlaczego jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej wszystkie ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy.

10 sierpnia: Papier i nożyczki w ruch! Wycinanki

Będzie składanie, wycinanie i przyklejanie. Tradycyjnie i nowocześnie. Nie zabraknie gotowych wzorów lubelskich wycinanek, ale też puścimy wodze fantazji, projektując własny wycinankowy wzór.

17 sierpnia: Piszemy stare dokumenty! O kaligrafii i pieczęciach

15 sierpnia Lublin obchodzi swoje 703. urodziny. Świętując nadanie naszemu miastu praw miejskich, uczestnicy wezmą pod lupę dawny dokument lokacyjny. Nauczą się podstaw kaligrafii i wykonają własną pieczęć, która niegdyś zastępowała podpis.

24 sierpnia: Motamy i składamy! Lalki

Jak wyglądały lalki, kiedy jeszcze nie było można kupić ich w sklepie? I jak można je było dostać? Trzeba było je zrobić samemu. Z czego wykonywano lalki i w jaki sposób – dowiecie się w ostatnim odcinku wakacyjnej serii.

Wydarzenia „na żywo”

Na tropie lubelskich zabytków. Donżon

W lipcu Muzeum zaprasza rodziny z dziećmi do samodzielnego zwiedzania donżonu – najstarszego obiektu wzgórza Zamkowego. Podczas wizyty nie tylko wspólnie odkryjecie wiele tajemnic, które skrywają średniowieczne mury, ale także dowiecie się o fascynującej pracy archeologów i zabytkach odnalezionych na terenie wzgórza.

Termin: codziennie do 2 sierpnia, w godzinach od 10 do 18.

Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, opiekun – bilet w cenie 7 zł
Czas trwania: ok. 45 min

Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica Trójcy Świętej

Natomiast w sierpniu możecie samodzielnie zwiedzać Kaplicę Trójcy Świętej.

Termin: 3 sierpnia–30 sierpnia w godzinach otwarcia Kaplicy (wejścia o każdej pełnej godzinie od 10.00 do 17.00)

Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, dorośli – bilet w cenie 10 zł

Czas trwania: ok. 30 min

Archeolokacje

Sekcja Archeologii Muzeum Lubelskiego zadbała o to, aby w wakacje się nie nudzić. Dlatego też Muzeum wybrało 10 archeolokacji, czyli zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych, które świadczą o długiej i bogatej historii naszego regionu.

Spektakl kukiełkowy Czarci pazur na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego

22 sierpnia, godzina 16.

Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w spektaklu kukiełkowym lubelskiego Teatru Podręcznego. Misternie wykonane marionetki ożyją w rękach aktorów we wspaniałej scenerii dziedzińca zamkowego, by raz jeszcze przypomnieć najmłodszym legendę o czarciej łapie. Na pewno nie zabraknie złego diabła, więc kto się boi, niech lepiej zostanie w domu!

Czas trwania: 30 min

Liczba uczestników ograniczona – 50 osób

Zapisy: od 1 sierpnia 2020 roku zapisy przyjmuje Dział Edukacji pod adresem mailowym: edukacja@muzeumlubelskie.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. W treści maila należy podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej, dokładną liczbę uczestników oraz numer telefonu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments