O 26 procent więcej w skali roku zapłacimy za ogrzewanie i ciepłą wodę w Lublinie. 7 procent wynika ze zmian taryfy LPEC S.A., a 19 procent wynika ze zmiany taryfy elektrociepłowni MEGATEM. Nowe rozliczenia będą obowiązywały od 1 sierpnia.

LPEC poinformował w środę (20 lipca), że Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy dla ciepła. Spółka wyjaśnia, że nowe stawki są spowodowane przede wszystkim wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej.

– Wojna w Ukrainie oraz embargo na rosyjski węgiel, wywołały globalny kryzys na rynku surowców. Węgiel drożeje obecnie w rekordowym tempie, a jego ceny osiągają ogromne wartości. W lipcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie według indeksu cen ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wyniosła prawie 300 dolarów za tonę, podczas gdy w lipcu 2021 roku było to około 125 dolarów za tonę – czytamy w komunikacie wysłanym przez LPEC.

Zdaniem spółki, sytuacji nie ułatwia polityka klimatyczna, obciążająca producentów energii coraz wyższymi opłatami za emisję dwutlenku węgla. Wskazuje również na cenę energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła. Ta wzrosła rok do roku o 179%. – Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie – czytamy w komunikacie.

Na lubelski system ciepłowniczy składają się sieć zarządzana przez LPEC S.A. oraz dwie elektrociepłownie: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin Sp. z o.o.

Opłaty przesyłowe LPEC S.A. stanowią ok. 30 procent kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca.
70 procent kosztów uzależniona jest od taryf lubelskich producentów ciepła, czyli od PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłowni Megatem EC-Lublin Sp. z o.o., którzy prowadzą własną politykę cenową.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments