W poniedziałek (11 maja) centrum handlowe VIVO! Lublin testowało innowacyjnego robota do dezynfekcji. Został on stworzony we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie oraz firmą Mobile Industrial Robots z Danii, czyli światowym liderem w automatyzacji opartej na pracy robotów mobilnych i współpracujących.
– Prace zaczęły się około dwóch miesięcy temu i były prowadzone razem z firmą, która dostarczyła wózek autonomiczny oraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, który robił badania pokrycia powierzchni płynem dezynfekującym. Następnie przystąpiliśmy do budowy tego urządzenia – wyjaśnia Wojciech Kowalik, główny automatyk z firmy Noyen.
Lubelska firma NOYEN od wielu lat zajmuje się produkcją urządzeń myjących i środków chemicznych. Dezynfekcja przestrzeni publicznej oraz odpowiedni do tego celu dobór urządzenia to obecnie priorytetowe kwestie, nad którymi pracuje marka.
– Firma Noyen zwróciła się do nas z zapytaniem, czy moglibyśmy pomóc w kwestii dotyczącej oprysku, a ponieważ z tą firmą współpracujemy już wiele lat, chcieliśmy się w to zaangażować i przekazać trochę swojej wiedzy – tłumaczy prof. dr hab. inż. Edmund Lorencowicz z Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Posiadamy najlepsze w Polsce laboratorium oprysku, więc jesteśmy w stanie zapewnić wysoką jakość badań i duże doświadczenie związane z opryskami w rolnictwie, które są bardzo precyzyjne i mocno obwarowane przepisami wymagającymi wysokiego bezpieczeństwa – dodaje.
Wspólnie z pracownikami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firmą Mobile Industrial Robots z Danii marka NOYEN stworzyła robota do dezynfekcji powierzchni publicznych. Maszyna pomyślnie przeszła szereg badań w nowoczesnym laboratorium. Teraz przyszła kolej na testy w warunkach rzeczywistych. Do tego celu swoją powierzchnię użyczyło centrum handlowe VIVO! Lublin, w którym robot dezynfekujący zaprezentował swoje możliwości.
– Jak widać urządzenie działa, więc jesteśmy zadowoleni z efektów. Spełnia nasze oczekiwania. Będziemy również myśleć o tym, jak je modernizować i udoskonalać, bo jest to prototyp – podkreśla dr hab. inż. Sławomir Kocira z Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Będziemy go również dostosowywać do różnych powierzchni, hal magazynowych i produkcyjnych.
Badania te mają na celu sprawdzenie zaproponowanych przez naukowców rozwiązań.
– Jesteśmy firmą technologiczną i zawsze zwracamy uwagę na aktualną sytuację, która jest w kraju. Wspólnie z firmą Noyen doszliśmy do wniosku, że ten projekt, który możemy prowadzić wspólnie będzie bardzo interesujący i na czasie. Możemy dzięki temu wspomóc polskie przedsiębiorstwa – wyjaśnia Marcin Głóź, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie ProCobot.
Fot. Dominika Polonis