Lublin świętuje 100-lecie niepodległości (program)

0
533

Znamy już program lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polsk, które odbywają się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Jubileusz odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w Lublinie i kształtowały historię wolnej Polski.

– Stulecie niepodległości Polski związane jest z kluczowymi procesami, które zainspirowane zostały w Lublinie. Historia naszego miasta stawia nas w szczególnym położeniu, bowiem Lublin był nie tylko świadkiem, ale i sprawcą wydarzeń, które kształtowały wolną Polskę – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Program lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości bazuje na takich wydarzeniach jak rola Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, powołanie przez ks. Idziego Radziszewskiego pierwszego uniwersytetu w niepodległej Polsce – Uniwersytetu Lubelskiego (późniejszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), zjawiska podziemnych ruchów wydawniczych oraz Lubelskiego Lipca – serii strajków, które zapoczątkowały nowy, skuteczny model protestów.

Oprócz całorocznych obchodów jubileuszowych Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II oraz cyklu działań edukacyjnych Ośrodka „Brama Grodzka –  Teatr NN”, lubelskie szkoły i przedszkola przygotowały liczne programy edukacyjne odnoszące się do 100-lecia niepodległości.

LUBLIN 1918–2018. INSPIRUJE NAS WOLNOŚĆ

W ramach projektu zostanie zorganizowany otwarty nabór tematycznych inicjatyw mieszkańców, spośród których zostanie wybranych 10 najciekawszych odnoszących się do tematu wolności i niepodległości. Ich autorzy otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, dzięki czemu będą mogli zrealizować swoje pomysły.

ORGANIZATOR: Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja

Czas na składanie zgłoszeń od 7 maja do 4 czerwca.

MIEJSKI AKTYWATOR MŁODZIEŻOWY

Roczny program skierowany do mieszkańców Lublin. Głównymi uczestnikami działań będzie młodzież (w wieku 14-18 lat), która w grupach projektowych będzie opracowywać i realizować mini-projekty tematycznie powiązane z lubelskimi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystym podsumowanie projektu będzie Młodzieżowy Festiwal Niepodległości.

ORGANIZATOR: Fundacja Sempre a Frente

WYBRANE ELEMENTY PROGRAMU:

Z powrotem
Następny

CAŁOROCZNY PROGRAM OBCHODÓW OŚRODKA „BRAMA GRODZKA – TEATR NN”

Przygotowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” projekty skupiają się na tych zwykłych i cichych bohaterach, ucząc jak korzystać z wolności i jak o wolność się troszczyć.

* Pismo „PA.RA”

Regularnie wydawana gazeta pokazuje „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat.

* Portal edukacyjny „LUBLIN. NIEPODLEGŁA”

Serwis „Lublin. Niepodległa” będzie multimedialną opowieścią o Lublinie w okresie pomiędzy 1918 a 2018 rokiem, która powstanie w oparciu o materiały dotyczące ludzi, miejsc i wydarzeń jakie rozgrywały się w Lublinie w ciągu ostatnich 100 lat.

* Działania Domu Słów związane z programem „SIŁA WOLNEGO SŁOWA”

* Rodzinna historia Niepodległej

Wirtualne archiwum rodzinnych opowieści z ostatniego stulecia w Lublinie, które powstać ma z materiałów nadesłanych przez mieszkańców miasta.

* Akademia Opowieści

Temat tegorocznej, drugiej edycji brzmi „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments