Bez chemii, bez zbędnych plastikowych opakowań i z wieloma zastosowaniami – rynek środków czystości podbijają właśnie orzechy indyjskie, które mogą być niezastąpione zarówno w łazience, jak i w kuchni.

Pielęgnując ciało i dbając o dom korzystamy z różnych preparatów, które zajmują dużo miejsca w szafce. Żel pod prysznic, szampon i odżywka, tonik do twarzy lub pianka do golenia, krem, dezodorant. Potem mydło do rąk, proszek do prania, płyn do mycia podłogi, środek do czyszczenia glazury, fug i do toalety. Wieczorem znów żel do kąpieli, krem itd.

Łupiny orzecha indyjskiego z powodzeniem mogą zastąpić wszystkie z tych produktów. Ich łupiny zawierają mydlaną substancję – saponinę, która w naturalny sposób odtłuszcza, myje i oczyszcza. W momencie zetknięcia się łupinek z wodą, wydziela się naturalne mydło, które tworzy delikatny roztwór mydlany.

Pochodzące z Indii i Neapolu orzechy piorące są hipoalergiczne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przede wszystkim bardzo delikatne dla wrażliwej skóry. Używa się ich do leczenia egzemy, łuszczycy i wybielania piegów. Możemy stosować je również przy pielęgnacji psów i kotów. Orzechy piorące mają delikatne działanie insektobójcze.

Zazwyczaj orzechy piorące sprzedawane są w opakowaniach o określonej wadze. Nabyć można je przede wszystkim w internetowych oraz drogeriach, ukierunkowanych na sprzedaż produktów ekologicznych. Jeden kilogram pozwala na wykonanie nawet 160 -180 prań, a jednocześnie koszty takiego opakowania zaczynają się już od kilkunastu złotych. Orzechy piorące okazują się tym samym rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym, zdrowszym oraz wydajniejszym od ciągłych inwestycji w proszki chemiczne. Są naturalne i ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska i ulegają szybkiemu rozkładowi organicznemu.

Jak używać orzechów piorących?

Pranie

6-8 łupin umieszczamy w małym woreczku bawełnianym (lub związanej na górze białej skarpetce). Wkładamy to do pralki i pierzemy w temperaturze do 90 stopni. Mogą być używane do prania wszystkich rodzajów tkanin i we wszystkich temperaturach.

Zmywanie naczyń w zmywarce

Do mycia szkła, talerzy, sztućców i garnków używamy płynu mydlanego (około 50 (garść) pokruszonych orzechów piorących zalewamy 4 szklankami wody, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut, potem odcedzamy wywar do odpowiedniego pojemnika). Alternatywnie można wsadzić po prostu 5 orzechów na spód pojemnika na sztućce i wlać trochę octu do pojemnika na środek do płukania.

 

Do ciała

Do kąpieli w wannie wystarczy wlać od 25 do 50 ml wyciągu. Woda stanie się wówczas miękka dając całemu ciału uczucie ulgi i ogromnego relaksu, bo saponiny zawarte w łupinach mają właściwości anty-stresowe. Zmęczonym stopom dają ogromną ulgę i miękkość skóry. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie również na bóle stawowe.

Do mycia włosów

Wywar z orzeszków ma właściwości przeciwłupieżowe. Zalecany jest szczególnie dla osób cierpiących na alergie lub mających bardzo wrażliwą skórę. Nadają włosom połysk i zdrowy wygląd. Łatwo rozczesują się i dłużej pozostają czyste.

Peeling

  • 3 łyżki orzechów piorących w proszku
  • kilka kropel gorącej wody
  • 2 łyżki cukru
  • łyżkę oliwy z oliwek

Wymieszaj orzechy z wodą aż do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie dodaj cukier i oliwę.

Środek do czyszczenia w gospodarstwie domowym

Żeby przygotować wyciąg, gotujemy 8–10 skorupek albo 12–15 g proszku przez 5 do 10 minut w ¾ litra wody. Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby. Ług ten należy przelać przez chustkę bawełnianą do butelki ze spryskiwaczem i mamy gotowy płynny środek czyszczący, który nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, toalecie, do mycia okien i auta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments