Magia starożytnego Egiptu. Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

0
383
Fot. Muzeum Narodowe w Lublinie/ Materiały prasowe

Od piątku (30 września) do 5 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie będziemy mogli zobaczyć nową wystawę pt. „Magia starożytnego Egiptu”. Zostanie ona otworzona W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona i będzie opowiadać historię dawnego Egiptu.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Co zobaczymy na wystawie

Najciekawszymi eksponatami będzie Stela z przedstawieniem Horusa na krokodylach. Zabytek pochodzi z okresu Ptolemejskiego, czyli z ok. III/II w.p.n.e. Jest on unikatem w zbiorach polskich i został pozyskany podczas budowania okopów przez polskich żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, podczas II wojny światowej w miejscowości El Kantara na Synaju. Obiekt ma również charakter magiczny, a jego rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa człowiekowi, a także ochronę przez niebezpiecznymi zwierzętami.

Drugim eksponatach, który na pewno musicie zobaczyć jest pieczęć z karteuszem Seti I w kształcie skarabeusza. Zabytek pochodzi z okresu pomiędzy 1295 a 1069 p.n.e. Jest wykonany z gliny i wypożyczony z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Glina ma kształt skarabeusza z głową Sfinksa. Uszkodzenie zabytku spowodowało jego pęknięcie na dwie połowy.

Nie możecie również przegapić rzeźby Ozyrysa siedzącego na tronie. Obiekt na co dzień można zobaczyć w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i pochodzi z 664-332 p.n.e. Figurka przedstawia siedzącego na tronie Ozyrysa, boga płodności, rolnictwa, ale też śmierci i władcę zaświatów, w których sądził umarłych.

Kuratorem wystawy jest Maciej Drewniak. Za jej aranżację odpowiada Karolina Fandrejewska.

Zwiedzanie

Wystawę można będzie zwiedzić od 30 września do 5 marca. Będzie ona czynna w poniedziałek i niedzielę od godziny 9:00 do 17:00, a także od piątku do soboty od godziny 9:00 do 19:00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Narodowego w cenie 30 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy).

Muzeum Narodowe w Lublinie wychodzi też naprzeciw osobom niepełnosprawnym i wprowadza dodatkowe udogodnienia dla osób poruszających się między innymi na wózkach inwalidzkich, ale też dla głuchych i niewidomych. Niepełnosprawni będą mogli skorzystać między innymi z bezpłatnych audioprzewodników po wystawie „Magia Starożytnego Egiptu”. Audioprzewodniki są dostępne do pobrania w aplikacji komórkowej w sklepach Google Play i App Store. Dostępne są dwie ścieżki zwiedzania tej wystawy. Pierwsza w języku polskim i angielskim (dla dorosłych), a także rodzinna ścieżka zwiedzania.

Niepełnosprawni mają możliwość zwiedzania wystaw z audiodeskrypcją na żywo, z tłumaczeniem na polski język migowy, z tłumaczeniem na język ukraiński, a także z wykorzystaniem indywidualnych pętli indukcyjnych.

Fot. Dominika Polonis

 

Fot. Muzeum Narodowe w Lublinie/ Materiały prasowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments