W piątek (24 marca) o godz. 13 przy ul. Grodzkiej 11 rozpocznie się marsz pamięci, zorganizowany w rocznicę likwidacji ochronki żydowskiej.

– Przemoc wymierzona w dzieci jest wstrząsająca. W 1942 roku, w czasie likwidacji getta na Podzamczu, około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych samochodami ciężarowymi przez niemiecką policję bezpieczeństwa na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, gdzie je zastrzelono. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci. Aby upamiętnić te niewinne ofiary, co roku organizujemy Marsz Pamięci – podkreślają organizatorzy.

Marsz poprzedzają warsztaty dla młodzieży szkolnej, Przybliżają one temat tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Podczas zajęć wykorzystywane są relacje świadków historii i archiwalne materiały.

Przejście spod budynku dawnej ochronki jest gestem pamięci. W cichym marszu dojdziemy do miejsca, gdzie dzieci oraz ich opiekunki zostały zamordowane. Miejsce ich egzekucji jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina. W miejscu śmierci dzieci ustawiono dwie betonowe płyty z informacją o wydarzeniach związanych z likwidacją ochronki. To właśnie przy nich zostawimy kamienie, znak pamięci.

Fot. Teatr NN

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments