Fot. Grzegorz Wójcik, naleczow.net

Koniec maja zdecydowanie będzie należeć do Nałęczowa. W weekend odbędzie się tam osiemnasta Majówka z Panem Prusem, podczas której malownicze miasto zamieni się w park rodem z powieści sławnego literata. Nie zabraknie stylowych sukni z trenem i koronkowych parasolek, a na amatorów dawnych rozrywek czekają rozgrywki szachowe i spektakl teatralny.

Majówka z Panem Prusem jest wydarzeniem cyklicznym, które co roku przyciąga tłumy. Wśród uczestników spotkamy zarówno wielbicieli autora „Lalki”, mieszkańców Nałęczowa, jak i turystów zwabionych muzyką, kolorami i zapachami wielkiego pikniku. W organizację tegorocznej, osiemnastej już edycji włączyło się wiele ośrodków i szkół z całej Lubelszczyzny, a w programie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

– W najbliższy weekend Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie zaprasza nie tylko do zwiedzania wystawy poświęconej autorowi „Lalki”, lecz również do udziału w 18. Majówce z Panem Prusem. – zachęca Monika Gabryś-Sławińska, kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie. – Dla uczestników majówki tradycyjnie przygotowaliśmy szereg atrakcji: spektakl teatralny, występy dzieci i młodzieży, pokazy jazdy na bicyklu, turniej szachowy, warsztaty, kiermasze, konkurs na stroje inspirowane modą końca dziewiętnastego wieku, konkurs elegancji zabytkowych pojazdów. Gościnnie Majówka zawita również do Kolonii Drzewce, Drzewiec oraz do Pałacu w Bronicach

Pomysł na trzydniowe świętowanie na świeżym powietrzu zrodził się w roku 2001. Jego autorką jest pani Halina L. Bukowska, ówczesna kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.

– W ten sposób przywoływana jest tradycja nałęczowskich majówek. W dziewiętnastym wieku odbywały się tu corsa kwiatowe, pikniki, a na wyspie w parku zdrojowym koncertowała orkiestra dęta – opowiada Monika Gabryś-Sławińska. Nie bez powodu także jej patronem jest Bolesław Prus: – Pisarz przyjeżdżał do Nałęczowa przez dwadzieścia osiem lat na wypoczynek i kurację. Nieopodal Pałacu Małachowskich znajduje się jego pomnik, a w 120. rocznicę pierwszego przyjazdu autora „Faraona” do miasta odsłonięta została Ławeczka Prusa przy Pałacu Małachowskich – dodaje.

Stałą atrakcją Majówki jest obecność postaci Aleksandra Głowackiego, czyli Bolesława Prusa oraz jego żony Oktawii, którzy częstują uczestników okazjonalnymi cukierkami (krówki ze specjalnie przygotowanym nadrukiem). W tym roku po raz kolejny Prusa i jego małżonkę odgrywać będą Tomasz Karczewski i Agnieszka Karczewska. Ponadto każdego roku swoje stałe miejsce w programie mają znane z epoki pozytywizmu rozrywki: można podpatrzeć jak profesjonalnie prowadzić bicykl, wziąć udział w Turnieju Szachowym im. Bolesława Prusa albo w warsztatach i kiermaszach, zaplanowanych na ostatnie majówkowe popołudnie.

Pierwszego dnia (25 maja) o godz. 14.30 wydarzenie otworzy spektakl pt. „Matka brata mojego syna” w wykonaniu Teatru I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Reżyserem widowiska jest Beata Burecka. Wstęp wolny.

26 maja o godz. 14 nastąpi oficjalne powitanie Pana Prusa, któremu towarzyszyć będzie koncert Garbowskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Kazimierza Kołodzieja. Dzień ten zaplanowano z myślą o fanach motoryzacji: w parku zdrojowym przy Starych Łazienkach odbędzie się Konkurs Elegancji Pojazdów Zabytkowych, a o 15 rozpocznie się wycieczka elektrycznym autobusem URSUS z Prusem na pokładzie. Organizatorzy zachęcają do nabycia ostatnich bezpłatnych przejazdówek – liczba miejsc jest ograniczona!

Ostatniego dnia (27 maja) będzie można wziąć udział w turnieju szachowym oraz pokazie mody majówkowej, podczas którego rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy kapelusz oraz strój z epoki Prusa. Otwarty zostanie także wernisaż wystawy fotografii Sacrum Profanum Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczek.

Przez trzy dni w godzinach 10-18 otwarte będzie muzeum Bolesława Prusa oraz wystawa czasowa Bolesław Prus – Serce Serc. Bilety w cenach: ulgowy 4,50 zł, normalny 5,50 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments