Narodowe Czytanie jest wydarzeniem odbywającym się co roku w Polsce i w 26 innych krajach na świecie. Już 8 września będziemy czytać powieść Stefana Żeromskiego, „Przedwiośnie”.

MIEJSCA

Ogród Botaniczny UMCS

W Ogrodzie Botanicznym UMCS, jak co roku, akcja Narodowego Czytania odbędzie się w Dworku Kościuszków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12. „Przedwiośnie” przeczytają zaproszeni goście. Fragmenty powieści usłyszymy między innymi w wykonaniu Józefa Szopińskiego – dziennikarza Radia Lublin i TVP 3 Lublin, Grażyny Lutosławskiej – pisarki i autorki audycji w Radiu Lublin oraz dr hab. Aliny Orłowskiej – prorektor ds. kształcenia UMCS.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

W tym miejscu „Przedwiośnie” będą czytać pracownicy i aktorzy Teatru Osterwy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10. Bezpłatne wejściówki czekają do odebrania w kasie teatru od 4 września.

Muzeum Wsi Lubelskiej

W lubelskim skansenie Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” rozpocznie się o godzinie 12. Na wspólne czytanie lektury, muzeum zaprasza do specjalnie przygotowanych i wybranych wnętrz z czasów II Rzeczypospolitej. Według organizatorów, to najlepsza historyczna scenografia do losów Cezarego Baryki. To jednocześnie zaproszenie dla uczestników wydarzenia do poznania skansenu.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego

ul. Narutowicza 4

Na bibliotecznym dziedzińcu Narodowe Czytanie startuje o godzinie 11. W programie jest również spektakl składający się z fragmentów „Przedwiośnia”. W tej inscenizacji wystąpi „Trupa z szafy bibliotecznej”. Będzie to kolejny spektakl przygotowany przez pracowników WBP, którzy od kilku lat z okazji „Narodowego Czytania” występują nie tylko jako aktorzy, ale przygotowują też scenografię, kostiumy, oprawę muzyczną swoich przedstawień oraz adaptację tekstu.

Miejska Biblioteka Publiczna

Filia nr 21 (Rynek 11)

Podczas Narodowego Czytania pracownicy Biblioteki będą ubrani w stroje z epoki. Zabiorą widzów do Baku, Nawłoci, czy Odolan. Wszystko to otoczone będzie specjalnie przygotowaną scenografią przy dźwiękach muzyki. Dla aktywnych uczestników wydarzenia przewidziane zostały nagrody książkowe. Spotkanie w godz. 16-17.30.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments