Od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać prace Tamary Łempickiej. Data wernisażu wystawy nie jest przypadkowa, bo zostanie ona otwarta w 42. rocznicę śmierci artystki.
18 marca, w 42. rocznicę śmierci artystki otworzona zostanie ekspozycja zatytułowana „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży”. Będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki. Tamara Łempicka stała się ikoną swoich czasów. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła swój własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie całego świata.
Na wystawie prezentowane będą obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów znajdujących się na terenie Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.
Łempicka nazywana baronową z pędzlem wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk. Już jako młoda dziewczyna Tamara wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli.
Jej życie nierozerwalnie związane jest z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie. To również zobaczymy na wyjątkowej wystawie.
Wystawa zostanie w Lublinie do 14 sierpnia.
Grafika: Muzeum Narodowe w Lublinie