Cyrkacz świec, dawne więzienie, legendarne miejsce kogucika czuwającego nad miastem – najpopularniejsze wieże i baszty w Lublinie słyną z ciekawych historii, które pokazują, że pełniły nie tylko funkcje obronne. Poznajcie tajemnice Donżonu, Baszty Półokrągłej i Wieży Trynitarskiej.

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska nie zawsze była monumentalnym punktem widokowym. Początkowo stanowiła tylko niewielką część murów miejskich – furtę łączącą kolegium jezuickie z grodem. Po przebudowie w 1819 r. 60-metrowa wieża otrzymała nie tylko imponującą wysokość, ale również neogotyckie zdobienia, ośmioboczną nadbudowę i stożkowy dach, które sprawiły, że zaczęła dumnie górować nad miastem. Na szczycie Wieży Trynitarskiej umieszczony został blaszany kogucik, który według legendy miał przestrzegać mieszkańców Lublina przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Kogucik jest tam do dziś i sumiennie czuwa nad miastem. Na ostatnim piętrze wieży, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby móc ją obejrzeć, trzeba jednak pokonać aż 207 schodków!

Donżon

Najstarszą budowlą na Wzgórzu Zamkowym i w całym Lublinie jest baszta, zwana również donżonem. Baszta Zamkowa została prawdopodobnie wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku i bardzo długo pełniła funkcje mieszkalno-obronne. W XVI wieku stworzono w niej więzienie, które funkcjonowało aż do czasów II wojny światowej. Obecnie wieża zamkowa jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Lublinie, z której turyści mają możliwość uwiecznić wspaniałą panoramę Starego Miasta, Podzamcza i centralno-wschodniej części Lublina.

Baszta Półokrągła

Baszta Półokrągła, zwana również Gotycką, znajduje się w zaułku przy ulicy Jezuickiej. To jedna z najstarszych budowli Koziego Grodu – czas jej powstania przypisywany jest na XIV lub XV wiek. Baszta należała do murów obronnych, które wzniósł wokół Lublina król Kazimierz Wielki. Prócz funkcji obronnych, Baszta pełniła również rolę…”cyrkacza świec”. W Baszcie Półokrągłej zawieszano sznury, na które skapywał ciepły wosk. Z nich robiono później świece gromniczne. W 2021 roku w ramach projektu „Nowe życie starego miasta”, została przeprowadzona renowacja, która dała Baszcie odświeżony, nowy wygląd, a dzięki zamontowaniu punktowego oświetlenia, zabytek prezentuje się niezwykle fascynująco nocą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments