W niedzielę (15 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się odpust. Ten dzień to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Wydarzenie odbywać się będzie od godziny 12.00 do 17.00 w sektorze Miasteczko, na rynku oraz w zespole sakralnym.

Wydarzenie będzie przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Na rynku muzealnego miasteczka zostaną rozstawione kramy odpustowe ze współczesnymi artykułami i wyrobami. Ale na jednym ze straganów zostanie zaprezentowany dawny towar odpustowy ze zbiorów Muzeum: dewocjonalia, ozdoby i zabawki zarówno drewniane, jak i te z metalu.

Na Matki Boskiej Zielnej, jak inaczej nazywano to święto, do kościoła przynoszono do poświęcenia bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół. Muzeum zaprasza gości, aby przynieśli ze sobą gotowe wiązanki. Będą je mogli również  nabyć w Muzeum, a także w trakcie pokazu dowiedzieć się, jak przygotowywało się takie bukiety. Kulminacyjnym momentem będzie msza święta z błogosławieństwem ziołowych wiązanek, która rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy się procesją.

Tego dnia w skansenie będzie także Festyn Miodowo-Ziołowy. W sektorze Powiśle na zwiedzających będzie czekała nauka rozpoznawania ziół (od godziny 15.00 do 17.00), a także ziołowa fotoramka (od godziny 12.00 do 17.00).

Bilety możecie nabyć w cenie 20 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments