Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. Kontakt, także w języku ukraińskim, jest możliwy przez całodobową i bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 9 marca infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia kontakt pacjentów z ośrodkami, w których będą oni mogli kontynuować swoje leczenie onkologiczne w Polsce. Dotyczy to obywateli Ukrainy leczących się onkologicznie którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego, a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że pacjent przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. Dane zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. W województwie lubelskim jest to Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.

NFZ współpracuje w tym zakresie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym, ułatwiając kontakt z placówkami onkologicznymi. Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta (TIP) Narodowego Funduszu Zdrowia odbywa się pod numerem telefonu: 800 190 590 i jest bezpłatne. Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Dzięki infolinii pacjenci zyskują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej. Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments