Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (6 października) do niedzieli (8 października).

Trwają Cyrkulacje 2023

CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji.

PROGRAM NA WEEKEND

Piątek, godz. 19:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych: Spektakl premierowy, z głosowaniem Publiczności.

Sobota, godz. 12:00,Namiot przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena zagraniczna: Teacrobat / Cirko Hopley / Czechy. Rodzinny pokaz cyrkowo-kulinarny.

Sobota, godz. 14:00, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena Polska: Zgubowisko / Fundacja Sztukmistrze / Polska. Spektakl familijny, stworzony dla widzów w każdym wieku.

Sobota, godz. 16:00, Namiot przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena zagraniczna: Teacrobat / Cirko Hopley / Czechy. Rodzinny pokaz cyrkowo-kulinarny. Zajrzyjcie do kuchni akrobaty, który przygotuje dla Was solidną porcję dobrej zabawy. Po spektaklu rozmowa z twórcami.

Sobota, godz. 18:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych: Spektakl z udziałem jury i głosowaniem Publiczności

Niedziela, godz. 12:00, Namiot przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena zagraniczna: Teacrobat / Cirko Hopley / Czechy. Rodzinny pokaz cyrkowo-kulinarny.

Niedziela, godz. 14:00, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena Polska: Zgubowisko / Fundacja Sztukmistrze / Polska. Spektakl familijny, stworzony dla widzów w każdym wieku. Po spektaklu rozmowa z twórcami

Niedziela, godz. 16:00, Namiot przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Scena zagraniczna: Teacrobat / Cirko Hopley / Czechy. Rodzinny pokaz cyrkowo-kulinarny.

Niedziela, godz. 18:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych: Spektakl z werdyktem jury i ceremonią wręczenia nagród.

Bieg w piżamach

W sobotę (7 października) odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w Lublinie – „Bieg w Piżamach”. Biegacze wystartują o godzinie 12 w Ogrodzie Saskim. Bieg w Piżamach to nie tylko sportowa rywalizacja, ale też wydarzenie, które przyciąga uwagę i serca wielu ludzi, a wszystko to w imię szczytnej idei – przekonują organizatorzy. Fundacja Gdy Liczy się Czas serdecznie, która organizuje wydarzenie, zaprasza wszystkich mieszkańców Lublina i okolic do wzięcia udziału w tym wyjątkowym biegu.

Przejazdy charytatywne

W sobotę i niedzielę w godzinach 11- 20 w Lublinie odbędzie się wydarzenie pn. Przejazdy charytatywne The Rush x Fundacja Fun and Drive x Czuczi. Będą połączone ze zbiórką środków na cele Fundacji Fun and Drive. Uczestnicy będą mogli skorzystać z płatnych przejazdów sportowymi autami (McLaren 720s, Ferrari 812 GTS, Ferrari 488 GTB, Mercedes AMG GTR, BMW M2, Dodge Challenger Hellcat). Przejazdy będą odbywać się po stałych trasach w Lublinie – startować i kończyć się będą przed Galerią Centrum (ul. Kapucyńska). Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał możliwość skorzystania z takiego przejazdu na miejscu pasażera. Środki będą wrzucane do puszki Fundacji Fun and Drive. Fundacja zbiera środki na zakup nowoczesnych karetek dla noworodków i wcześniaków.

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej

Piękny widok z Wieży Trynitarskiej to niejedyny powód, dla którego warto pokonać 207 schodków, prowadzących na najwyższy punkt widokowy Starego Miasta w Lublinie. Teraz znajdziecie tam również innowacyjne tabliczki z kodami QR, które pokażą Wam, jakie kolejne atrakcje turystyczne warto mieć na swojej liście #mustsee! Przekonajcie się, że Wieża Trynitarska to najlepszy punkt, z którego należy rozpocząć zwiedzanie Lublina. Nowa aplikacja sieciowa, stworzona dla Wieży Trynitarskiej, pomoże turystom i mieszkańcom zlokalizować  i rozpoznać najciekawsze miejsca Starego Miasta oglądane na żywo z tarasu widokowego oraz zaplanować dalszy szlak zwiedzania.

Noc Bibliotek

9. Noc Bibliotek – to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Program Nocy Bibliotek w Lublinie TUTAJ

ZooPark Jesień 2023

Kochasz zwierzaki? Koniecznie odwiedź Lubelską Wystawę i Targi Zoologiczne ZOOPARK Jesień 2023 w Targach Lublin. Spotkasz tu przeróżne gatunki zwierząt – zarówno popularne, jak i te z odległych krańców świata. Poznasz ich zwyczaje, a także dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o wychowanie, pielęgnację i żywienie swojego pupila. Spędzisz czas w strefie edukacyjno-animacyjnej, a dodatkowo znajdziesz wszystkie artykuły i akcesoria dla swojego zwierzaka.

GODZINY OTWARCIA:
7 października (SOBOTA): 10.00-18.00
8 października (NIEDZIELA): 9.00-17.00

Bilety w cenie 25 i 35 zł.

Międzynarodowy Festiwal Renesansu

Rusza V Międzynarodowy Festiwal Renesansu. Najważniejsze działania, w dniach 6-8 października, odbędą się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. W piątek o godz.16 ulicami Lublina przejdzie renesansowy korowód (Zamek Lubelski, Stare Miasto, plac Łokietka, plac Litewski – do siedziby Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej), gdzie czeka nas pokaz Historycznej Żonglerki Flagami Sbandieratori Belriguardo. Natomiast o godz.16.30 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu. Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

Zakończenie sezonu na rolkach

W sobotę wieczorem czeka nas Nightskating Lublin. Dla uczestników przygotowano trasę liczącą 20 km, doskonałą muzykę i świetną zabawę. Start na placu obok Wydziału Ekonomicznego UMCS (pod kładką).

Plan wydarzenia:
• 17:00 warsztaty rolkarskie
• 18:30 zbiórka
• 19:00 start przejazdu

Udział w Nightskatingu i warsztatach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Organizatorzy przypominają jednak o podstawowych umiejętnościach poruszania się na rolkach oraz sprawnym hamowaniu.

Siema Żaki

Siema Żaki! x Wolna Chatka’23 to przebojowe koncerty, kreatywne warsztaty, wciągające filmy i porywające spektakle. Wstęp wolny!

Wybrane punkty PROGRAMU

Piątek

18:30 – Oprowadzanie po wystawie “Przepływ” Katarzyny Plewińskiej – Galeria Główna
19:00 – Koncert Angeleny – Mała Sala Widowiskowa
20:00 – Spektakl “Pożegnanie z bajką” powstały w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka 2022 – Sala Widowiskowa

21:00 – Spektakl “Wieża Babel” Teatru Imperialnego – Mała Sala Widowiskowa

Sobota

18:00 – 18:30 – Występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego – Hol Główny
18:30-19:00 – Prezentacja muralu „Możesz” w ramach projektu “Możesz – sprawczość i edukacja poprzez kulturę” – Hol Główny
19:20-21:00 – Karaoke Erasmus Student Network (ESN) – Mała Sala Widowiskowa
19:00-21:00 – DKF Bariera: plenerowy film pod dębem – pod dębem
20:00 – Jam session – Foyer Sali Widowiskowej/Chatka Cafe

Weekend w Osterwie

Teatr Osterwy poleca się w pierwszy weekend października. Widzowie będą mogli obejrzeć dwa wyjątkowe spektakle. Od piątku do niedzieli na Dużej Scenie wystawiany będzie „Nowy wspaniały świat” Aldusa Huxleya w reżyserii Piotra Ratajczaka. To propozycja dla widzów od 16. roku życia. Na Małej Scenie Magdalena Sztejman wcieli się natomiast w rolę Angeli w sztuce „Mój boski rozwód” Geraldin Aron w reżyserii Marka Pasiecznego. Bilety na spektakle można kupić online za pośrednictwem serwisu Bilety24.pl, a także mailowo, telefonicznie lub bezpośrednio w kasie teatru

Wystawa edukacyjna

Wystawa edukacyjna „Oblicza Śmierci” to nowa propozycja kulturalna od Archidiecezji Lubelskiej. Oblicza śmierci jest to wieloaspektowa wystawa, która prezentuje obrzędy, zwyczaje i poglądy ludności wiejskiej w aspekcie przemijania oraz wątki uniwersalne związane z tradycją chrześcijańską i miejscem śmierci w życiu współczesnego człowieka. Wystawę w Lublinie można oglądać w kościele pw. Nawrócenia Św. Pawła.

19 lat architektury na Politechnice Lubelskiej

Na parterze budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie w piątek o godz. 17:00 rozpocznie się wystawa z okazji 19 lat istnienia kierunku architektura na Politechnice Lubelskiej.

Przedstawione zostaną okoliczności powstania kierunku, pierwsze lata istnienia, historia wraz z siedzibami kierunku – dawniej w Pałacu Sobieskich przy ul. Bernardyńskiej oraz obecnej siedziby w nowym budynku przy ul. Nadbystrzyckiej – Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury. Zwieńczeniem wystawy będzie przedstawienie przyszłości kierunku Architektura.

Tamara Łempicka – ponad granicami | Oprowadzanie z Marisą de Lempicką

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Marisą de Lempicką, prawnuczką Tamary Łempickiej. Marisa de Lempicka zarządza fundacją Tamara de Łempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów.

Harmonogram zwiedzania:

  • 8 października (niedziela) godz. 17.00

Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie

Festiwal baniek na Farmie Dyniowej

W sobotę i niedzielę (7 i 8 października) na Farmie Dyń odbędzie się Festiwal baniek. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do do godziny 17:00. Dla najmłodszych przewidziano dużo atrakcji, a w cenie biletu dla dzieci zawarto malowanie twarz, zmywalne tatuaże, dmuchaniec oraz warkoczyki.

Ceny biletów: dorośli 20 zł, dzieci 15 zł, dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

Vivaldi / Osiecka / Kilar – Nowe 4 Pory Roku

W piątek (6 października) w Filharmonii Lubelskiej o godz. 19:00 odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy nowatorskie opracowanie ponadczasowych „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego z elementami improwizacji w stylistyce: minimal music, trans, world, z cytatami „Orawy” Wojciecha Kilara oraz recytacjami sonetów Antonio Vivaldiego i Agnieszki Osieckiej o porach roku.

Bilety w cenie od 60zł.

NBDS Lublin | dzień otwarty

New Boogie Down School zaprasza w sobotę na darmowe warsztaty taneczne podczas drzwi otwartych. Uczestnicy poznają kilka podstawowych ruchów z wybranych stylów tanecznych w poszczególnych grupach:

12:00 – 12:45 – HIP-HOP PODSTAWY DLA DZIECI 6+

13:00 – 14:00 – HIP-HOP PODSTAWY DLA MŁODZIEŻY 13+

14:15 – 15:15 – VOGUE OPEN

15:30 – 16:30 – K-POP OPEN

16:45 – 17:45 – POPPING PODSTAWY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

18:00 – 19:00 – HIP-HOP PODSTAWY DLA DOROSŁYCH

Dzień otwarty odbędzie się KLUBSTREFA ul. Juranda 7.

Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy “PIĘKNE SŁOWA”

Artystki związane z fundacją Szpika zapraszają na wernisaż wystawy “PIĘKNE SŁOWA”. Inspiracją dla obrazów były słowa japońskie – piękne w swoim brzmieniu i znaczeniu. Podczas wernisażu odbędzie się prezentacja autorskich haiku Joanny Pawłat oraz degustacja sushi przygotowanego przez restaurację 2PIER Sushi House.

Wystawa organizowana jest w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera 2 w piątek (6 października) o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Teatr ITP: “Odys płaczący”

Teatr ITP zaprasza na nowy spektakl pt. “Odys płaczący” na podstawie dramatu Romana Brandstaettera. Premierowy przedstawienie zostanie pokazane w sobotę (7 października) o godz. 18:00 w sali CTW-02 (sala teatralna) na Katolickim Uniwersytecie lubelskim. Kolejny spektakl odbędzie się w niedzielę (8 października) o godz. 18:00 w tej samej sali.

Aby zarezerwować wejściówki należy wysłać zgłoszenie z podaniem tytułu, ilości osób, daty i godziny spektaklu pod adres: teatritp2001@gmail.com

Ceną za wejściówkę jest ofiara na rzecz teatru – organizatorzy proponują 20-30 zł.

Waterland | Cyrk na wodzie

Na Błoniach pod Zamkiem przez cały weekend czeka na Was wyjątkowa okazja na Cyrk na wodzie. To trzymające w napięciu numery akrobatyczne, oryginalne stroje oraz najnowocześniejsza technologia: fontanny, baseny czy efekty świetlne i dźwiękowe, które przenoszą gości w niezwykły świat fantazji. Bilety do nabycia na stronie biletyna.pl oraz w kasie Cyrku (w dniu widowiska kasa czynna od godz. 10:00) Dzieci do 3 roku życia nie muszą mieć biletu (zajmują miejsca na kolanach rodziców).

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat

Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografa 100 lat temu! W lubelskim Zaułku Hartwigów mieści się kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenko, artystę fotografa, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Podczas wizyty w tym magicznym miejscu każdy dowie się jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta na przełomie XIX i XX wieku. Zwiedzanie odbywa się w piątek (6 października) w godz. 12:00-16:00 w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3. Wstęp wolny.

Spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim

W piątek w księgarni Dosłowna przy ul. Poewiaków 12 o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Marcinem Świetlickim. Wstęp wolny.

Wieczorne opowieści “Na wieży furgotał blaszany kogucik… Lublin w poezji, poezja w Lublinie”

W piątek o godz. 19:00 możecie się wybrać na tematyczny spacer z przewodnikiem, który opowie o poezji związanej z Lublinem. Przyjdźcie na Wieżę Trynitarską już w najbliższy piątek i zaczerpnijcie garść ciekawostek i anegdotek o literackim Lublinie. Koszt wstępu: 30 zł

Tajemniczy Ogród

Teatr Andersena w Lublinie w sobotę rozpoczyna nowy sezon. Zachęcamy do obejrzenia spektaklu “Tajemniczy ogród”, dostępny dla dzieci od 8 roku życia. Bilet indywidualny od 45 zł, bilet grupowy od 35 zł.

Repertuar:

7.10.2023, sobota, g. 16:00

8.10.2023, niedziela, g. 12:00

Taniec w Torze

Warsztaty ‘Taniec w Torze’ kierowane są dla wszystkich, których interesuje tematyka tańca w kulturze żydowskiej i którzy nie boją się aktywności fizycznej. Pierwsza część warsztatów będzie podróżą po motywie tańca w torze i tradycji żydowskiej. W drugiej części warsztatów uczestnicy zajmiemą się aspektem praktycznym tańca. Będą mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków tradycyjnych tańców żydowskich i najbardziej popularnych tańców izraelskich. Warsztaty odbędą się w niedzielę o godz. 12 przy ul. Lubartowskiej 85. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebook’u.

Warsztaty mozaiki – Ceramiczny obraz

Stwórz własną mozaikę, zabierz ją do domu i powieś na ścianie. Podczas warsztatów każdy uczestnik ułoży swoją własną mozaikę i gotowe dzieło zabierze do domu. Warsztaty składają się z trzech części: projektowanie mozaiki, układanie z przyklejaniem i na końcu fugowanie.

Kiedy: 7 października (sobota) o godzinie 14:30

Gdzie: Pracownia z głową w chmurach, przy ul. Grażyny 15, Lublin

Czas trwania: 2,5 h – 3,5 h (w zależności od szybkości pracy uczestnika): w tym układanie mozaiki, przyklejanie i fugowanie

Cena: 100 zł dla nowych uczestników i 80 zł dla osób, które już brały udział w warsztatach “Ceramiczny obraz”: mozaika w formacie A4

Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia (m.in. łamali do płytek, maszyny do cięcia płytek, pilniki do ceramiki, pęsety) oraz materiały (m.in. płytki ceramiczne we wszystkich kolorach tęczy, klej, podkładki w formacie A4 z zamocowanym haczykiem do powieszenia na ścianie, biała fuga). Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących i zaawansowanych, chcących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Informacja o zapisach na stronie wydarzenia.

SKARB | spektakl dla dzieci

W niedzielę zachęcamy do odwiedzenia Teatru Starego. O godz. 16 odbędzie się spektakl dla dzieci w reżyserii Leszka Mądzika. Bohaterami przedstawienia stają się najmłodsi widzowie. Zakładając wciąż nowe kolorowe maski, spotykają różne przygody, które doprowadzą ich do szczęśliwego końca. Tak o swoich inspiracjach mówi reżyser: „Świat budowany w czasie, w którym dorastamy, jest pełen tajemnic, fantazji i wyobraźni. Właściwie każdy dzień jest ilustrowany obrazami, które czytelne są tylko dla jego twórców. Pozbawione fałszu emocje wzruszają swoją autentycznością i szczerością.”

Bilety: 50 zł . Bilety sprzedawane są dla dzieci – opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Razem z dzieckiem na scenie, gdzie odbywają się przedstawienia może przebywać tylko jeden opiekun, drugi opiekun chcący uczestniczyć w przedstawieniu zajmuje miejsce na widowni.

Spektakl adresowany do najmłodszych widzów (od 2,5 do 5 lat).

Boski Lublin – między tradycją a nowoczesnością”

W niedzielę przy ul. Balladyny 2 odbędzie się plener dla osób fotografujących, malujących i rysujących. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać Lublin i zwrócić uwagę na jego walory wizualne. Grupa wspólnie poszuka w przestrzeni miejskiej zarówno obecności wielowiekowej tradycji, jak i napędzającej rozwój miasta nowoczesności (w różnych ich przejawach). Motywem przewodnim tych wędrówek będzie dotykanie sacrum i profanum w lubelskim pejzażu. Udział w plenerze jest bezpłatny. Obowiązują zapisy drogą mailową (do 6 października do godz 12.00) na adres info@sferykultury.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Parkrun w Ogrodzie Saskim

Dla wszystkich osób, które chcą pobiegać, pospacerować, pochodzić i pogadać po raz 149 w Ogrodzie Saskim odbędzie się parkrun. Rejestracja jest darmowa.

Link do rejestracji:

https://www.parkrun.pl/register/?section=form

Harmonogram spotkania:

8:30 zbiórka wolontariuszy

8:30 – 8:45 przydział ról wolontariuszom i rozstawianie elementów trasy

8:45 – odprawa dla debiutujących na naszej trasie.

8:57 odprawa przed biegiem

9:00 start

ok. 10:00 zakończenie biegu

10:15 po parkrunowa kawka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments