W piątek (18 grudnia) Miasto Lublin i spółka Budimex podpisały umowę na budowę Dworca Metropolitalnego. Nowoczesny obiekt powstanie pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową. W jednym miejscu zostanie zintegrowany transport kolejowy i autobusowy, busowy i miejski, stając się centrum komunikacyjnym regionu.

W ramach inwestycji, wokół obiektu, powstanie również zupełnie nowy układ drogowy. Wartość kontraktu budowlanego to ponad 231 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy europejskich.

– Podpisanie umowy na budowę Dworca Metropolitalnego to ważny moment. Po wielu latach starań Lublin będzie miał dworzec na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

To jedna z największych i najważniejszych inwestycji miasta współfinansowanych ze środków europejskich w tej perspektywie. – Zbudujemy w pełni funkcjonalny węzeł, integrujący transport wewnętrzny Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym. To kluczowa inwestycja nie tylko z punktu widzenia miasta, ale także całego regionu. Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie wizytówką Lublina oraz przykładem nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych dla innych polskich i europejskich miast. Już w 2022 roku skorzystamy z zupełnie nowej przestrzeni, na którą Lublin czeka od dawna – dodaje prezydent Lublina.

Budową Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego zajmie się Budimex.

– Roboty będą wykonywane jednocześnie na rozległym terenie, a sam budynek dworca, w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, co wymaga od nas szczególnie sprawnej organizacji i koordynacji robót specjalistycznych oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy – mówi Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimex S.A. – Jesteśmy dumni i w pełni gotowi do rozpoczęcia tej prestiżowej realizacji nie tylko od strony inżynierskiej, ale także organizacyjnej, tak aby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców związane z prowadzonymi robotami.

Źródło: Biuro prasowe Miasta Lublin

Fot. Miasto Lublin

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments