Wąskie uliczki, pyszne pizze, fascynująca natura – to wszystko znajdziecie we Włoszech. Zrobiliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć w trzech włoskich miastach: Como, Mediolanie oraz Wenecji.

Como

1. Jezioro Como

Como lub Lario (co znaczy „głębokie miejsce”) jest najgłębszym jeziorem w całej Europie! Jego głębokość to 410 metrów. Wody Como są otoczone Alpami, dzięki czemu miejsce to słynie z czystego powietrza. Jest tylko jedne “ale”: nie wolno kąpać się w tym jeziorze. Za to można popływać po nim statkiem. Jezioro jest otoczone wieloma miastami i wsiami, które również warto zwiedzić.

2. Latarnia

Znajduje się w górach i można do niej się kolejką linową, która nazywa się Funicolare Como-Brunate. Kiedy z niej wysiądziecie, musicie jeszcze przejść ok. 1 km pieszo lub złapać autobus. Spacer nie jest lekki, ale warto się na niego zdecydować, by podziwiać wspaniałe widoki. Na samej gorze zobaczycie latarnię i stary piękny kościół. A widok na Włochy, Szwajcarię oraz Francję zapiera dech w piersiach.

3. Muzeum Tempio Voltiano

Alessandro Volta to włoski fizyk, który wynalazł pierwszą elektryczną baterię i mieszkał w Como. Muzeum można znaleźć na brzegu jeziora, jego wygląd napomina rzymski Panteon. W środku są osobiste rzeczy Alessandro Volta, pisma, wynalazki, instrumenty i dokumenty.

4. Willa Olmo

Osobliwością tej willi jest to, że była ona pierwsza w Como. Nie ma wątpliwości – to najpiękniejsze miejsce nad jeziorem. Na jej terytorium znajduje się park, kilka budynków i sama willa. Jej budowa zakończyła się w 1812 roku.

Mediolan

1. Duomo di Milano (Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie)

Katedra jest prawdziwym symbolem Mediolanu i chyba najważniejszym miejscem, które trzeba odwiedzić. Znajduje się na głównym placu miasta i została zbudowana z białego marmuru w stylu gotyckim. Nie wszyscy wiedzą, że katedra jest piątą co do wielkości na całym świecie i jest w stanie zmieścić około 40 tys. osób.

2. Galeria Wiktora Emanuela II

Galeria Wiktora Emanuela II jest jedną z największych atrakcji Mediolanu. Warto wybrać się do Galerii Wiktora Emanuela II nie tylko na zakupy, gdyż równie dobrze można podziwiać jej wspaniały gmach i wystrój wnętrz. W galerii znajduje się symbol Turynu – byk na niebieskim tle. Ludzie wierzą, że jeżeli staną na niego prawą stopą i zakręcą się wokół siebie, to spełni się ich marzenie.

3. Zamek Sforzów

Symbol siły i mocy Mediolanu. Kiedyś był miejscem obronnym, a teraz jest atrakcją turystyczną. Zbudowany jest na planie kwadratu, a w środku zamku można podziwiać freski Leonardo da Vinci! Można również znaleźć tu dzieła Michała Anioła. Jeżeli się zmęczycie zwiedzaniem możecie odpocząć w Parku Sempione, który znajduje się za zamkiem.

Wenecja

1. Plac św. Marka

To najważniejszy plac w Wenecji, gdzie znajdują się najważniejsze budynki. To tu są podejmowane ważne decyzje i tu przyjeżdżają wpływowi ludzie. Często odbywają się różne festiwale.

2. Muzeum sztuki w Wenecji

Gallerie dell’Accademia to muzeum sztuki, otwarte w 1784 roku przez księcia Pietro Leopoldo. Znajduje się tu jedna z największych kolekcji na całym świecie.

3. Teatr la Fenice

Teatr operowy został zbudowany przez Ganantonino Silvi w 1792 roku. Jego nazwa nawiązuje do mitycznego feniksa, który według wierzeń odradzał się z popiołów. Teatr cieszy się wielką popularnością nie tylko we Włoszech, ale też na całym świecie. Wielu muzyków i kompozytorów pisało swoje dzieła z myślą o wystawieniu ich właśnie w tym miejscu.

4. Most Rialto

Kiedy widzimy ten most na zdjęciach, od razu rozumiemy, że to jest Wenecja. Rialto jest jednym z 4 pierwszych mostów Wenecji i jednym z najstarszych. Nie zapomnijcie dojść do środku mostu, po0myśleć marzenie i wrzucić dwie monety do kanału. Tego wymaga tu tradycja 😉

5. Pałac Dożów

Zachwyca swoim bogactwem designu i historią. Dowiecie się tu wszystkiego o historii Wenecji i zobaczycie dużo dział sztuki. Zapłacicie 20€ za wejście do wszystkich 3 muzeów na pl. św. Marka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments