Lublin i Łuck ponownie łączą siły w promowaniu swoich największych perełek turystycznych. Dzięki projektowi „Tajemnice dwóch wież”, mieszkańcy i turyści obu miast będą mogli poznać ciekawostki historyczne i kulturalne oraz zgłębiać wspólne dziedzictwo tych miejsc. Projekt realizowany jest w ramach wsparcia z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa i finansowany z Funduszy Europejskich.

„Tajemnice Dwóch Wież” to nowy projekt w Ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020, którego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania zabytkami i ośrodkami kultury miasta Łuck i Lublina. Kolejnym założeniem projektu jest promocja tych miejsc jako ośrodków o dużej koncentracji zabytków dziedzictwa historycznego, która przyczyni się do zwiększenia zainteresowania turystycznego w obu tych regionach. Lokalna kultura, historia i zabytki będą promowane za pośrednictwem nowoczesnej aplikacji Turystyczny Lublin. Dzięki niej, turyści będą mogli nie tylko znaleźć informacje o ciekawych miejscach, ale także zobaczyć te, których już nie ma!

Najważniejszym efektem wspólnych prac w ramach projektu „Tajemnice Dwóch Wież” jest opracowanie nowej trasy turystycznej, uwzględniającej aż dziesięć zabytków Starego Miasta w Lublinie. Wybrane przez specjalistów miejsca odznaczają się wyjątkową historią, która jest w stanie przybliżyć turystom życie codzienne mieszkańców Lublina sprzed wieków. Wśród zabytków znalazło się Wzgórze Zamkowe, Brama Grodzka, Kościół Farny, Bazylika oo. Dominikanów, Trybunał Koronny, Kamienica Lubomelskich, Brama Krakowska, Baszta Półokrągła, Kościół i szpital św. Ducha oraz Archikatedra Lubelska.

Odwiedzający Lublin turyści będą mogli przemierzać trasę wspólnie z aplikacją Turystyczny Lublin, w której znajdą mapę ze wskazówkami, jak do nich dotrzeć, dokładne opisy wraz z ciekawostkami, a także wygodny szlak audio do wysłuchania na swoim telefonie. Nagrania zostały wzbogacone o dźwięki odnoszące się do konkretnych zabytków na szlaku. Dzięki temu turysta będzie mógł poczuć atmosferę miejsca i doświadczyć życia codziennego dawnego Lublina.

To nie wszystko! W aplikacji znajdą również innowacyjne rekonstrukcje zabytków, które zniknęły już z mapy Lublina. Mowa o Wieży ciśnień oraz Kościele Farnym, które dzięki wirtualnej, rozszerzonej rzeczywistości AR, ponownie można zobaczyć i „zwiedzić”.

Jak wyglądał Lublin przed wiekami? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Jak wyglądało mieszczańskie życie? Turyści już niebawem uzyskają odpowiedzi na te jak i wiele innych pytań związanych z dziedzictwem historycznym Lublina. Aplikacja z dostępem do nowego szlaku turystycznego będzie dostępna już jesienią 2022 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments