18. edycja lubelskiej Noc Kultury zbliża się wielkimi krokami. W nocy z soboty na niedzielę, 1/2 czerwca, wszystko może się zdarzyć! Będziemy wspólnie zachwycać się Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

– Noc Kultury ponownie zachwyci mieszkanki i mieszkańców oraz osoby odwiedzające Lublin bogatym programem. Osoby artystyczne od wielu lat zamieniają w tę szczególną noc Śródmieście i Stare Miasto w żywą galerię rożnych form sztuki, prezentując instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty czy koncerty. Szukając inspiracji sięgają do faktów z historii Lublina, reagują na wyzwania współczesności, udowadniając, że kreatywność społeczności Lublina jest nieograniczona i zachwycająca. W tym roku organizatorzy zapraszają nad brzegi przepływającej przez Lublin Bystrzycy, gdzie w sposób eksperymentalny zagoszczą instalacje artystyczne. To zaproszenie sztuki współczesnej do wyjścia w niezwykłe dla niej obszary, a także zaproszenie rzeki do bycia częścią ekosystemu miasta. Lublin starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dąży do zachowania zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na lepsze życie nas wszystkich – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Na program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury. W tym roku dużo uwagi zostanie poświęcone nowemu rodzajowi instalacji Mikrohistorie site-specific – czyli małym formom sztuki.

W czasie Nocy Kultury nie może zabraknąć koncertów i pokazów. Podczas czerwcowego wieczoru zaprezentuje się w Lublinie projekt Łona x Konieczny x Krupa. Łona to urodzony w 1982 roku w Szczecinie Adam Zieliński, raper i prawnik, jeden z najlepszych tekściarzy w polskim hip-hopie. Został laureatem nagrody branży hip-hopowej Popkillery jako najlepszy raper ubiegłego roku, był także zwycięzcą Paszportu Czytelników Polityki 2023. Projekt Łona x Konieczny x Krupa za album TAXI otrzymał w tym roku dwa Fryderyki. Na tej samej scenie zaprezentuje się m.in. Mandzik – białoruski artysta hip – hopowy oraz finaliści konkursu dla młodych raperów i raperek. Organizatorzy obiecują, że w line – upie znajdzie się także pierwiastek żeński ale na razie nie zdradzają szczegółów.

To jednak nie koniec muzycznych niespodzianek. Dla osób lubiących nieco spokojniejsze rytmy organizatorzy przygotowali kilka ciekawych propozycji. Za sprawą zespołu Brut Magnifique, na scenie Vetterów (ul. Żmigród 10) będzie można posłuchać Rock and Rolla po francusku. Publiczność, która gustuje w ludowych rytmach z pewnością poczuje satysfakcje będąc na koncercie Zespołu Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy. Dla wszystkich fanów i fanek jazzu zostanie zorganizowany wyjątkowy muzyczny spektakl pt. „Jazz nocą”, podczas którego doświadczenie profesjonalistów oraz młodzieńcza energia połączą się w spójną całość i zaskoczą publiczność swoim brzmieniem.

Od osiemnastu lat Lublin stanowi niezwykłą przestrzeń inspiracji dla artystów i artystek. Miasto pełne historii i tradycji, odgrywa znaczącą rolę, stając się zarówno tematem, jak i tłem dla wielu instalacji artystycznych. Przenikające się ulice, zabytkowe kamienice i tajemnicze zaułki stają się płótnem dla wyobraźni, co sprawia, że Noc Kultury w Lublinie jest niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla mieszkańców i mieszkanek, jak i osób z zewnątrz. Jak co roku wydarzenie obfituje w liczne instalacje nawiązujące do historii miasta.

W tym roku, do portfolio Warsztatów Kultury w Lublinie dołączy zupełnie nowe wydarzenie, które również powiązane jest z tożsamością i geografią miasta. W malowniczej okolicy rzeki Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Festiwal Sztuki Nad Rzeką połączy wysoką jakość artystyczną, eksperyment i ekologiczne podejście. Otwarcie wystawy z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie.

– Podczas festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji/obiektów/interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Sztuka współczesna często nastwiona jest na eksperyment i poszukiwania formalne. Prace, które powstaną będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych glonów morskich i sierści psa. Podobnie z tematami prac – niektóre z nich odniosą się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny. – opowiada Magdalena Linkowska, koordynatorka Festiwalu Sztuki Nad Rzeką.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili 9 artystek/artystów z Polski oraz jedną z Ukrainy. Zdradzili już nazwiska pierwszych z nich tj. Alicji Bielawskiej i Ingi Levi. Do ich grona dołączają dziś Marta Krześlak oraz Aleksandra Liput. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie: https://nockultury.pl/

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments