Kierowcy, monterzy, przedstawiciele handlowi i sekretarki – to tylko niektóre profesje, jakich pracodawcy poszukują w tym roku na lubelskim rynku pracy. Sprawdziliśmy, czy oficjalne badanie „Barometr Zawodów 2019”, które wskazuje na najbardziej deficytowe zawody w Lublinie, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jak wynika z „Barometru zawodów 2019”, w naszym regionie wciąż istnieje niedobór przedstawicieli określonych prac fizycznych i umysłowych. Przeanalizowaliśmy więc, kto ma obecnie największe szanse na zatrudnienie.

Poszukiwani nauczyciele i lektorzy

Pierwszymi profesjami, w których pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich współpracowników, są nauczyciele – szczególnie jeśli chodzi o osoby nauczające języków obcych i lektorów. Oprócz tego brakuje też wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych.

Sprzedaż towarów i usług oraz obsługa klienta

Przeglądając lubelskie oferty pracy można zauważyć ogromny popyt na pracowników zajmujących się handlem i sprzedażą. W Lublinie sprzedawców i kasjerów poszukuje między innymi znane sieci sklepów. Kandydaci ubiegający się o te etaty powinni być przygotowani na pracę o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia.

Przedstawiciele handlowi to również popularny pod względem liczby ogłoszeń zawód. Również branża call center odczuwa spory deficyt, jeśli chodzi o pracowników telefonicznej
i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów i teleankieterów.

Deficyt kierowców, kurierów i listonoszy

Eksperci Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w trakcie trwania badania „Barometr Zawodów 2019” określili, że w tym roku w naszym mieście zauważalnie brakuje kierowców autobusów oraz pracowników kierujących ciągnikami siodłowymi i samochodami ciężarowymi. Obecnie najwięcej ogłoszeń pojawia się jednak w przypadku tego ostatniego stanowiska. Dominują propozycje pracy dla kierowców kat. C+E oraz kat. C, którzy zajmują się transportem międzynarodowym. Obsługa samochodu współcześnie dotyczy też kurierów i listonoszy.

Wolne etaty dla pracowników biurowych

Podczas badania realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jednym z najbardziej deficytowych zawodów w Lublinie okazał się samodzielny księgowy i te dane przekładają się na rzeczywistość.

Głównych księgowych oraz samodzielnych księgowych poszukuje obecnie wielu pracodawców. Idealni kandydaci w szczególności powinni umieć sporządzać sprawozdania
i deklaracje podatkowe (PIT, CIT, VAT), a także znać bieżące przepisy prawa podatkowego oraz przepisy z zakresu ustawy o rachunkowości.

W naszym mieście pracę znajdą też pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Preferowani są kandydaci po kierunkach: ekonomia, finanse, księgowość lub rachunkowość.

Na lubelskim rynku nie brakuje też ofert dla pracowników klasycznych stanowisk biurowych, czyli sekretarek i asystentek. Z pracą biurową powiązana jest też profesja pracowników poligraficznych i oni również mają szansę na znalezienie pracy w naszym regionie.

Ostatnim deficytowym zawodem na lubelskim rynku pracy jeśli chodzi o administrowanie biurem jest specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

Ścisłe umysły na wagę złota

Z roku na rok lubelscy pracodawcy potrzebują coraz więcej projektantów i administratorów baz danych oraz programistów. Dlatego też w Lublinie nie brakuje ofert dla pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych to według danych raportu „Barometr Zawodów 2019” kolejne zawody, których pracodawcy skarżą się na niedobór pracowników. Patrząc jednak na lubelskie ogłoszenia, brakuje ofert dla testerów i operatorów, a przeważają propozycje pracy dla analityków systemów teleinformatycznych.

Brakuje pracowników fizycznych

Chętnych do prac fizycznych jest coraz mniej, a takich ogłoszeń pojawia się coraz więcej. Sporo z nich dotyczy zawodu magazyniera. Na lubelskim rynku pracy wciąż brakuje też mechaników maszyn i urządzeń oraz pojazdów samochodowych. Mało jest jednak ofert dla bezpośrednich diagnostów pojazdów. W Lublinie brakuje też wielu monterów instalacji budowlanych oraz maszyn i urządzeń.

Również poszukiwanym zawodem na lubelskim rynku pracy jest operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych. Nie spada też zainteresowanie operatorami obrabiarek skrawających. Nie mniejszym zapotrzebowaniem cieszy się zawód operatora urządzeń dźwigowo-transportowych.

Niedostatek stolarzy i cieśli

Według raportu nad którym pracowali eksperci Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie,
w naszym mieście większą popularnością cieszą się stolarze budowlani niż stolarze meblowi. Obok profesji związanych z obróbką drewna istnieje ciągły popyt na zawody dotyczące robót wykończeniowych w budownictwie.

Najmniej propozycji pracy znajdziemy obecnie w takich zawodach jak: pracownik ds. budownictwa drogowego, betoniarz, spawacz, murarz, zbrojarz, kamieniarz, tynkarz. W Lublinie często brakuje płatnych zajęć dla ludzi o takich kwalifikacjach, więc dużo ogłoszeń można znaleźć w sąsiednich miastach lub całkowicie poza granicami Polski.

Restauracje poszukują kucharzy, pomocy kuchennych i cukierników

Latem Lublin staje się miastem turystów, którzy są częstymi gośćmi w restauracjach. Czy po sezonie wakacyjnym pracodawcy potrzebują więcej kucharzy i pomocy kuchennych? Wszystko na to wskazuje. Znaleźliśmy kilka ofert dotyczących pracy kucharza, jak i pomocy kuchennej. Natomiast zainteresowanie osobami pracującymi w cukiernictwie i piekarnictwie jest o wiele mniejsze.

Jeśli chodzi o inne deficytowe profesje wymienione w „Baromterze zawodów 2019” mające związek z żywnością, to są nimi: masarz i przetwórca ryb oraz pracownik przetwórstwa spożywczego. Jednak w ostatnim czasie mało jest ogłoszeń dotyczących tego typu prac.

Zawody związane ze zdrowiem

Jeśli chodzi o zawody powiązane z medycyną, to wolnych etatów dla specjalistów wciąż nie jest wystarczająco dużo. Najwięcej osób otrzyma pracę jako pielęgniarka oraz położna. Wśród ofert dla opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, na pierwszy plan wysuwają są ogłoszenia biur pośrednictwa pracy, które oferują płatne wyjazdy do Niemiec. W Lublinie brakuje natomiast propozycji dla ratowników medycznych i lekarzy.

Farmaceuci stanowią drugą grupę pod względem popularności zamieszczanych ofert związanych ze zdrowiem.

Pozostałe profesje, które według wyników badania „Barometr Zawodów 2019” są w Lublinie deficytowe, w ostatnim tygodniu rzadko przewijały się wśród ofert pracy. Brakuje ogłoszeń dla: pracowników służb mundurowych, projektantów wzornictwa przemysłowego, krawców
i pracowników produkcji odzieży oraz specjalistów ds. organizacji produkcji.

Pełne wyniki badania w województwie lubelskim, jak i w samym Lublinie można znaleźć na stronie internetowej www.barometrzawodow.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments