Przed nami XIX Lubelski Festiwal Nauki

0
175

„Nauka dla przyszłości” to hasło tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. XIX edycja największego cyklicznego wydarzenia promującego naukę odbędzie się w dniach 18-24 września w Lublinie.

– Lubelski Festiwal Nauki to wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalno-naukowe w Polsce. Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników, a miasto doceniając akademicki charakter Lublina chętnie włącza się w przygotowanie oferty programowej. W tym roku jako Europejska Stolica Młodzieży w sposób szczególny chcemy zaproponować inicjatywy skierowane do młodych odbiorców. Wśród naszych propozycji są m.in.: warsztaty przedsiębiorczości, praktyczne zajęcia informatyczne i programistyczne, wycieczki, czy spotkania w Ratuszu przybliżające pracę samorządu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Festiwal adresowany jest do szerokiego grona odbiorców zarówno osób starszych, jak i młodszych. Poruszane zagadnienia związane są z najciekawszymi osiągnięciami nauki, a prezentowane projekty dotyczą tematów, które nie mogą być na co dzień realizowane w szkole ze względu na zaawansowane technologie i pokazy. Podczas pięciu festiwalowych dni odbędą się inicjatywy na lubelskich uczelniach i w instytucjach współtworzących wydarzenie. W sobotę (23 września), na Targach Lublin zaplanowano Lubelski Piknik Naukowy, gdzie w jednym czasie swoją akademicką ofertę prezentować będą wszyscy współorganizatorzy wydarzenia.

Festiwal to niepowtarzalna okazja, aby nie tylko poznać najciekawsze naukowe i technologiczne osiągnięcia, ale również spotkać wybitnych naukowców i specjalistów reprezentujących różne dziedziny. Nie zabraknie też wydarzeń nawiązujących do trwającego właśnie Roku Mikołaja Kopernika. W środę (20 września) zaplanowano specjalną prelekcję „Spojrzenie w kosmos”, która pozwoli nie tylko bliżej poznać postać polskiego astronoma, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników Festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację.

W programie Festiwalu przewidziano także dzień specjalny „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”. W piątek (22 września) odbędzie się debata specjalistów w dziedzinie stosowania sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo oraz spotkania z twórcami rozwiązań opartych na AI. Z kolei, zaproszeni badacze z Irlandii będą rozmawiać na temat cyberpsychologii pozytywnej. Specjalnie do młodzieży skierowane są warsztaty „Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota”.

Ramowy program Festiwalu:

  • 18 września  – uroczysta inauguracja LFN, Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur;
  • 18-22 września  – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN;
  • 23 września – Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin;
  • 24 września – uroczyste zakończenie LFN, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Miejski program wydarzeń:

  • Spotkania w Ratuszu dla dzieci i młodzieży;
  • Spacer „Lublin, jego skarby i atrakcje” realizowany przez Fundację Działań Edukacyjnych KreAdukacja;
  • „Wycieczki Akademickie” / przejazdy Gutkiem;
  • Poznaj Gospodarczy Lublin / przejazdy autobusem;
  • Budowanie rozpoznawalności za pomocą social media / Obudź w sobie potencjał! – warsztaty w ramach Lublin Skills Up!;
  • Programowanie robotów – warsztaty (Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego);
  • Programowanie systemu alarmowego i kontroli dostępu /  Współczesne elektryczne układy napędowe / Zastosowanie drukarek 3D w praktyce – warsztaty (Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego); 
  • W świecie komórek – doświadczenia chemiczne / W świecie komórek – warsztaty z mikroskopii optycznej – projekty II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego.

Festiwal Nauki współorganizuje pięć lubelskich uczelni: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (główny organizator tegorocznej edycji), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Miasto Lublin.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.festiwal.lublin.pl. Zapisy na poszczególne propozycje odbywają się poprzez specjalny formularz rejestracyjny dostępny online.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments