Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego, dyskusja panelowa, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, koncert z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów i wystawa „W Rytmie Wolności” – to wszystko czeka nas w poniedziałek (13 grudnia) w ACKiM UMCS Chatka Żaka w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz strajków studenckich.

– Trudno sobie wyobrazić historię Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka bez udziału w tak ważnych wydarzeniach politycznych jak strajki studenckie w 1968 roku czy protesty tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. To właśnie w Chatce Żaka w grudniu 1981 roku licząca blisko 300 osób grupa studentów z niemal wszystkich wydziałów UMCS wyposażona w śpiwory okupowała to serce lubelskiego Miasteczka Akademickiego, wiecując, dyskutując i mierząc się z marzeniami o swojej przyszłości – mówi Grażyna Stankiewicz, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka do spraw Mediów Akademickich.

Obchody rozpoczną się o godzinie 17 od premiery filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”. Film opowiada historię Leszka Gorgola, uczestnika strajków studenckich i działacza NZS, który postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza. Bezinteresownie jeździł on w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji.

Po premierze będziemy mogli wziąć udział w dyskusji panelowej z udziałem reżysera filmu, a także Adama Pęzioła, Leszka Gorgola i Wiesława Kamińskiego. O godzinie 19:00 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert z udziałem Chóru Akademickiego UMCS, Lubelskiej Federacji Bardów i Studentów.

Program

Godz. 17:00 – Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”

Godz. 18:00 – 40 lat po… dyskusja panelowa z udziałem: Adam Pęzioł, Leszek Gorgol, Wiesław Kamiński i Grzegorz Linkowski, prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda

Godz. 19:00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Godz. 19:30 – Koncert „Pieśni Bardów Stanu Wojennego” z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów, Chóru Akademickiego UMCS im. J. Czerwińskiej (Urszula Bobryk – dyrygent), Piotra Gajdosza z klasy śpiewu Anny Michałowskiej-Kotyni i Justyny Sochy, z klasy śpiewu Natalii Wilk.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments