W obszarze proekologicznych nawyków prawidłowa segregacja odpadów to jedna z najbardziej efektywnych zmian. Podczas prawidłowej segregacji należy zwrócić uwagę na szczegóły, które na co dzień mogą nam umknąć. Kilka przykładów, na co powinniśmy zwrócić uwagę znajdziecie poniżej.

Co zrobić z nakrętkami

Wrzucanie drobnych odpadów plastikowych do kontenerów na tworzywa sztuczne nie przyniesie zamierzonego celu. Drobiazgi takie, jak plastikowe klocki, nakrętki do butelek czy opakowania po cieniach nie powinny być wyrzucane do kontenera na tworzywa sztuczne, ponieważ znajdujące się na sortowni sita nie są w stanie zatrzymać tak drobnych przedmiotów, co skutkuje, że mogą nie trafić do recyklingu. Doskonałą alternatywą do recyklingu drobnych odpadów, w tym przypadku nakrętek do butelek są zbiórki charytatywne. Materiał z którego wykonane są nakrętki jest bardzo wartościowy pod względem przydatności do recyklingu, dlatego skupy chętnie je przyjmują.

Paragony i co dalej

Z paragonami sprawa wydaje się prosta, ale czy na pewno? Papier termiczny, na którym drukowane są paragony, ma inne właściwości niż makulatura, co za tym idzie nie nadaje się do wspólnego przetworzenia. Wszelkie paragony powinny trafić do kontenera na frakcje zmieszaną.

Kartony po mleku

Z podobną sytuacją spotykamy się w przypadku kartonów po mleku i sokach, które idąc za nazwą, często wrzucamy do kontenera na papier. Niestety znajdująca się wewnątrz kartonu warstwa folii kwalifikuje je jako zanieczyszczenie materiału do recyklingu papieru – co uniemożliwia ich recykling wraz z pozostałą makulaturą. Powinniśmy je wrzucać do pojemników lub worków na tworzywa sztuczne.

Nie musisz myć

Pamiętajmy, że wyrzucając opakowanie po produktach spożywczych należy je opróżnić, ale nie musimy go myć – nadmierne zużycie wody jest szkodliwe dla środowiska.

– Zwróćmy też uwagę, by wyrzucając śmieci zmniejszać ich objętość. Dzięki temu, zarówno w naszych koszach, jak i w pojemnikach, naszych odpadów zmieści się znacznie więcej odpadów – wyjaśnia Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat wprowadza proekologiczne rozwiązania.

Potłuczone szklanki i kubki

Do kontenerów na szkło często intuicyjnie wrzucamy potłuczone szklanki, lusterka lub inne szklane przedmioty. Jednak ich miejsce, podobnie jak ceramiki i porcelany jest w pojemniku na odpady zmieszane. Do pojemników na szklane odpady wrzucamy tylko szkło opakowaniowe, bez nakrętek i wyczyszczone. Dzieje się tak, ponieważ szkło opakowaniowe ma inną temperaturę topnienia, niż pozostałe produkty wykonane z tego tworzywa, dlatego ich wspólne przetwarzanie nie jest możliwe. W niektórych krajach, szkło opakowaniowe segregowane jest jeszcze na to białe i barwione.

Bio musi być bio

Wyrzucając odpady biodegradowalne musimy pamiętać o wyrzucaniu ich bez worka. Nawet proponowane przez producentów worki biodegradowalne nie nadają się do stosowania w kontenerach bio. Zawartość kontenerów ma w założeniu w całości nadawać się do kompostowania, co za tym idzie jakakolwiek inna substancja w nim zawarta zanieczyszcza materiał. Alternatywa dla worków będą specjalnie dedykowane pojemniki do bioodpadów, łatwe w umyciu i szczelnie zamknięte. Jeżeli chcemy być bardziej eko jako pojemnik na bio możemy wykorzystać plastikowe pudełko np po kapsułkach do prania, a jego zawartość wyrzucić bezpośrednio do kontenera.

Do kontenera mogą trafiać tylko odpadki roślinne. Pozostałości po przetworzeniu mięsa powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.

– Właściwa segregacja odpadów jest koniecznym warunkiem ich efektywnego wykorzystania w procesach recyklingu. Odpady zmieszane w większości są stracone dla recyklingu. Natomiast zawsze miejmy świadomość, że to my decydujemy o tym, co jest i co stanie się odpadem. Przed wyrzuceniem czegokolwiek powinniśmy zastanowić się, czy niepotrzebnych rzeczy nie możemy jeszcze wykorzystać lub oddać w miejsce, gdzie służyć będą komuś potrzebującemu – zaznacza dyr. Adam Przystupa.

Jeśli nie wiecie, gdzie wyrzucić dany odpad, pobierzcie darmową aplikację ekoAPP od KOM-EKO. Możecie pobrać ją TUTAJ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
www
www
1 rok temu

Źle segregujemy z niedbalstwa, braku wiedzy i słuchając sąsiadów, że i tak wszystko idzie do jednego wora.
Powinno być więcej reklam i programów o segregacji odpadów.