Do kin wchodzi właśnie musical „Mamma Mia: Here We Go Again!”, kontynuacja kasowego hitu z Meryl Streep, Piercem Brosnanem i Colinem Firthem. Tym razem jednak ekipa filmowa przeniosła się na chorwacką wyspę Vis. Zanim obejrzymy nową odsłonę „Mamma Mia!” zabieramy Was na urokliwą grecką wyspę Skopelos, gdzie powstawały sceny do pierwszej części filmu.

Miasto Skopelos

Pierwsza część „Mamma Mia!” opowiadała o Sophie (w tej roli Amanda Seyfried), która przygotowuje się do ślubu i chce się dowiedzieć, kim jest jej ojciec. Z pamiętnika swojej matki Donny (fenomenalna rola Meryl Streep) dowiaduje się, że kandydatów do tytułu ojca jest aż trzech. W tajemnicy przed matką zaprasza ich na swój ślub. A do tego największe przeboje zespołu ABBA i musical stał się wielkim hitem.

Widzów zachwyciła też maleńka, grecka wyspa Skopelos, na której powstało wiele scen do filmu. Tym samym spokój jej mieszkańców na wiele lat został zmącony. Mimo, że film kręcono 11 lat temu, jego fani do dziś jeżdżą na wycieczki śladami musicalu Mamma Mia 🙂

Jak się dostać

Skopelos to niewielka wyspa archipelagu Sporad Północnych, pomiędzy wyspami Skiathos i Alonissos. Jej powierzchnia wynosi niewiele, bo 96 km kw. Na wyspie mieszka jedynie 5 tys. mieszkańców i to widać – w mniejszym miejscowościach poza sezonem rzadko można spotkać tubylca.

Żeby dostać się na Skopelos, musimy przylecieć z Warszawy na sąsiednią wyspę Skiathos. I dopiero stamtąd promem lub łodzią dopłynąć do celu. Ale warto na chwilę zatrzymać się w samym Skiathos, bo tutaj też nakręcono jedną ze scen „Mamma Mia!”. Starty port, z którego będzie wypływał nasz prom, to miejsce, w którym spotkało się po raz pierwszy trzech kandydatów na ojców Sophie.

Port w Skiathos

Co zobaczyć

Każdy, kto oglądał film, z pewnością pamięta uroczy kościółek na samotnej skale. To Agios Ioannis, czyli kapliczka św. Jana. Wdrapanie się na szczyt skały po ok. 200 stopniach wymaga odrobinę sprawności i odwagi (dotyczy osób z lękiem wysokości). Najlepiej na wszelki wypadek nie patrzeć w dół 🙂

Kościółek Agios Ioannis

Widok, który roztacza się z góry zrekompensuje Wam trud wspinaczki. Jeśli pamiętacie wnętrze kościoła z filmu, będziecie mocno zaskoczeni. W finałowej scenie ślubu zmieściła się tu rodzina i przyjaciele młodej pary. W rzeczywistości kapliczka jest tak mała, że pomieści zaledwie kilka osób. Co ciekawe, zanim powstał film, w kościele odbywał się jeden ślub na kilka lat. Jak się domyślacie, teraz miejsce to jest bardziej popularne 😉

Kolejnym punktem, który koniecznie trzeba odwiedzić na wyspie jest plaża Kastani. Położona jest w niewielkiej zatoczce. Co ważne – woda jest tu tak samo turkusowa jak w filmie 🙂 To tu kręcono sceny do piosenek „Does your mother know” oraz „Lay all your love for me”. Nie znajdziecie na pewno pomostu, na którym tańczył narzeczony Sophie i jego kumple. Został on zbudowany tylko na potrzeby filmu. Za to na plaży znajduje się bar, w którym można zamówić zimny napój i odpocząć na jednym z leżaków i pozachwycać się pięknymi widokami.

Plaża Kastani
Plaża Kastani

Kolejne miejsce znane z filmu do przylądek Amarantos. Został wykorzystany w musicalu jako tło kilku scen. Raczej będziecie go mogli podziwiać jedynie z oddali.

Przylądek Amarantos

Jeśli jednak liczycie, że na wyspie znajdziecie słynny dom Donny lub skrzynkę pocztową, do której Sophie wrzucała list, zawiedziecie się. Te sceny były kręcone w studiu filmowym. Ale to nie znaczy, że nie warto wyskoczyć do miasta Skopelos, gdzie zauroczą Was wąskie uliczki, oddające atmosferę filmu 🙂

Miasto Skopelos

Premiera filmu

Sceny do filmu „Mamma Mia: Here We Go Again!” nie były już kręcone w Grecji. Zamiast urokliwej Skopelos na ekranie pojawi się chorwacka Vis (ale udająca grecką wysepkę).

Tym razem Sophie (Amanda Seyfried) spotyka się na greckiej wyspie Kalokairi z przyjaciółkami swojej matki Donny (Meryl Streep) – Rosie (Julie Walters) i Tanyą (Christine Baranski). Dziewczyna ogłasza im, że jest w ciąży, jednak obawia się, że samodzielnie nie uda jej się wychować dziecka.

Kobiety oferują swoją pomoc, a do spółki dołączają także mąż Donny, Sam (Pierce Brosnan) oraz jej byli partnerzy: Harry (Colin Firth) i Bill (Stellan Skarsgård). Wszyscy zaczynają opowiadać historię nastoletniej Donny, która została matką w młodym wieku, a równocześnie prowadziła grecką willę i śpiewała w girls bandzie.

Czy film zdobędzie serca fanów pierwszej części? Okaże się już wkrótce. Premiera w piątek (27 lipca).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments