Suche skórki na twarzy to problem, z którym często borykamy się zimą. Mniej świeżych warzyw i owoców w diecie, suche powietrze i szczypiący mróz nie sprzyjają nam w tym okresie. Kiedy pojawiają się wystające skórki warto pomyśleć o zmianie diety i nawyków pielęgnacyjnych. Dowiedz się, jak domowym sposobem uporać się z suchymi skórkami.

Suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby, wtedy wymagają wizyty u specjalisty. Na szczęście w większości przypadków powoduje je odwodnienie organizmu, zbyt mała ilość tłuszczów nienasyconych w diecie lub przesuszenie związane z pogodą albo klimatyzacją czy ogrzewaniem. Jeżeli proste i domowe sposoby nie przynoszą poprawy warto udać się do lekarza dermatologa. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych rad, jak radzić sobie z suchymi skórkami.

Mycie

Warto zrezygnować na czas leczenia z mycia skóry mydłem oraz kosmetykami zawierającymi SLS ponieważ mogą dodatkowo wysuszać skórę. Zamiast przemywać twarz wodą z kranu lepiej stosować płyn micelarny, gdyż chlor zawarty w wodzie jest czynnikiem podrażniającym.

Kosmetyki

Do pielęgnacji nie używaj kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol. Oprócz działania wysuszającego, mogą spowodować, że po niewinnych suchych skórkach zostaną blizny. Uważaj również na produkty z kwasami, których nie należy stosować na podrażnione miejsca. Możesz co kilka dni zrobić delikatny peeling twarzy, który pomoże złuszczyć skórę.

Do podstawowej pielęgnacji używaj toniku nawilżającego lub hydrolatu oraz silnie nawilżających kremów. Powinny one zawierać masło shea, oliwa z oliwek, wazelina, olej arganowy, betulina, pantenol, kwas hialuronowy, witamina A+E, mocznik, wosk pszczeli, olejek jojoba, olejek różany. Możesz też w czystej postaci bezpośrednio nakładać je na twarz. Wybieraj kosmetyki o prostym składzie. Najważniejsze w tej chwili jest złuszczanie i mocne nawilżenie.

Zrób przerwę od podkładu matującego i pudru w miejscach, w których pojawiły się suche skórki. Uważaj też na pozostałe pylące się kosmetyki, np. sypkie cienie do powiek.

Dieta

Pij ok. 2 litrów wody dziennie oraz dwie łyżki oleju lnianego 2x dziennie (podczas posiłków). Pomogą również orzechy włoskie, awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, siemię lniane i olej rzepakowy – te produkty są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, więc poprawią kondycję całej skóry od środka. Na czas leczenia ogranicz również spożycie alkoholu.

Więcej o pielęgnacji skóry przeczytacie w Poradniku Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments