Pokój dla przedszkolaka to miejsce kreatywnej zabawy, ale i nauki. Jest także przestrzenią, gdzie dziecko odpoczywa. Połączenie tych wszystkich funkcji sprawi, że stanie się pomieszczeniem przyjaznym i lubianym przez najmłodszych. Zobaczcie kilka rad, jak urządzić pokój dla przedszkolaka.

Dziecięce pokoje często ulegają metamorfozom zgodnym z wiekiem oraz inwencją ich małych mieszkańców. Warto pozwolić, aby ta przestrzeń była miejscem, w którym kreatywność dziecka nie zna granic. Na tym etapie lepiej nie inwestować w drogie meble, żeby nie mieć żalu, gdy któryś z nich zostanie obklejony naklejkami lub twórczo porysowany.

Co powinno znaleźć się w pokoju dla przedszkolaka? Łóżko – najlepiej takie od 160 cm długości. Można również na 140 cm, ale trzeba pamiętać, że dzieci naprawdę szybko rosną!

Szafki i półki – idealnie gdy są w zasięgu wzroku dziecka. Drobiazgi możemy pochować w pojemnikach lub koszach i wkładać je na półki. Na półkach warto również ustawiać książki, ale w ten sposób, by dzieci widziały ich okładki (i miały do książek dostęp!). Według wielu badań najmłodsi chętniej czytają książki, gdy widzą ich okładki.

Szafa na ubrania – w tym wieku maluchy często lubią sami decydować, co założą. Warto zaaranżować szafę tak, żeby nasz przedszkolak miał do nich swobodny dostęp, przynajmniej do części ubrań i innych akcesoriów.

Stolik w odpowiednim rozmiarze – obok niego możemy ustawić wszelkie akcesoria kreatywne, np. kredki, flamastry, farby, bloki rysunkowe itp. To również dobry moment na uczenie malucha sprzątania po skończonej zabawie.

Kolor ścian – w przeciwieństwie do pokoju niemowlaka, u przedszkolaka można, a nawet warto stosować nasycone kolory. Pobudzają one dzieci do działania. Dobrym rozwiązaniem może więc być np. jedna ściana wyklejona tapetą ze wzorem zgodnym z zainteresowaniami lub pomalowana farbą w intensywnym kolorze, reszta biała albo podobnie neutralna. Ważne by farby, które wybieramy do pokoju dziecka były hipoalergiczne i zmywalne (to naprawdę ważna cecha szczególnie w pokojach przedszkolaków).

Oświetlenie – warto uwzględnić mocniejsze dzienne, dodatkowe doświetlenie przy blacie oraz przy łóżku: lampkę do czytania i delikatne nocne światełko.

Dywan – na którym dziecko będzie spędzało dużo czasu, składając klocki, puzzle czy bawiąc się zabawkami.

Warto by zarówno meble, jak i inne akcesoria wykonane były z naturalnych materiałów, jak np. drewno, wiklina, len czy bawełna. W ten sposób dzieci poznają także faktury – rozwijane są wtedy zdolności sensoryczne.

 Więcej porad znajdziecie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments