Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (8 grudnia) do niedzieli (10 grudnia).

Spacer wśród świątecznych iluminacji

Miejskie iluminacje, jak co roku rozświetliły deptak, Stare Miasto i plac Litewski, a na placu Łokietka już stoi 13-metrowa choinka. Latarnie i drzewa na deptaku zostały udekorowane instalacjami świetlnymi, a w ścisłym centrum miasta stoją okolicznościowe standy z motywami świątecznymi. Spacer po Lublinie w świątecznej odsłonie na pewno wprowadzi Was w dobry nastrój.

Społeczny kiermasz mikołajkowy

W sobotę w godzinach 12.00-18.00 w galerii handlowej „Olimp” odbędzie się Społeczny Kiermasz Mikołajkowy. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkanek oraz mieszkańców Lublina, zarówno dzieci i młodzieży, jaki i osób dorosłych, a część atrakcji dedykowana jest seniorom. Podczas kiermaszu mieszkanki i mieszkańcy będą mogli kupić prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych przez uczestników lubelskich placówek oraz organizacji pozarządowych, takie jak ozdoby choinkowe, stroiki, wyjątkowe bombki czy kartki świąteczne, wspierając tym samym ideę pomocy społecznej. Na uczestników wydarzania czekają także liczne gry, zabawy i konkursy, a o godz. 17.00 zaplanowano świąteczny koncert grupy wokalistów ze Studia Bluelife-Art. Najmłodsi spotkają Świętego Mikołaja, z którym będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jarmark na Rybnej

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” i Sklep Społeczny „Rzeczy Drugie” zapraszają na Jarmark na Rybnej. To właśnie przy tej ulicy, pod numerem 4, mieści się lubelska siedziba organizacji. Od 8 do 22 grudnia będzie można nabyć rękodzieło wytwarzane przez osoby uchodźcze oraz produkty z asortymentu sklepu. Na Jarmarku będzie można zakupić produkty ze Sklepu czyli dobrej jakości ubrania z drugiej ręki, koszulki z grafikami i zdjęciami podarowanymi przez artystów i artystki, kultowe już „Notesy z Łukowa”, zeszyty z niespodzianką czy ręcznie robione czapki zimowe. Jarmarkowe produkty można zakupić od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18, a w dwie grudniowe soboty (9 i 16) od 10 do 16.

Zoomikołajki w Lublinie

W niedzielę o godz. 12 w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie rozpoczną się Zoomikołajki. Tradycyjne grudniowe spotkanie z podopiecznymi placówki będzie okazją do promocji adopcji czworonogów. W tym roku w programie wydarzenia przewidziano m.in.: prelekcję zoopsychologa Dariusza Ornala na temat rozwoju psa, warsztaty zdobienia pierników, a także konkursy na najpiękniej udekorowany piernik oraz najładniejszą ozdobę świąteczną. Zaplanowano również spotkanie z prof. Haliną Kowalską-Pyłką, autorką opowiadań dla najmłodszych, występ Takiej Sobie Orchestry pod przewodnictwem Agnieszki Wiechnik oraz tradycyjne wspólne kolędowanie z Dariuszem Tokarzewskim. Ponadto uczestnicy spotkania będą mogli poznać podopiecznych Schroniska oraz porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami placówki, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zasad adopcji czy opieki nad zwierzętami.

Magda Umer w Teatrze Starym

W najbliższą sobotę (9 grudnia) o godz. 20:00 w Teatrze Starym odbędzie się recital Magdy Umer. Cały jej piosenkarski repertuar wypełniony jest poezją – czy to dawnych mistrzów, jak Leśmian, czy współczesnych mistrzyń, jak Osiecka. Artystka nie tylko śpiewa poezję, ale też opowiada o niej i o jej twórcach. Bilety w cenie: VIP – 120 zł, I – 100 zł, II – 85 zł, III – 40 zł

Mikołaj w Lumina Park

W tym sezonie organizatorzy Lumina Parku w Ogrodzie Botanicznym UMCS zapraszają do obejrzenia „Historii Światła”, a w wybrane dni grudnia, na trasie parku, na odwiedzających będzie czekał św. Mikołaj. Mikołaj odwiedzi Lumina Park w najbliższą sobotę i niedzielę. Ulubieniec dzieci będzie miał dla wszystkich słodkie upominki. Park Iluminacji to wyjątkowa zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem. To fantastyczna przygoda dla całych rodzin, a także świetny pomysł na wieczorny spacer. Czynne od godz. godz. 16. Obowiązują bilety.

Koncert u Dominikanów

Najbliższa niedziela to doskonała okazja, by odwiedzić Bazylikę OO. Dominikanów Lublinie. O godz. 14:00 w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego ADVENTUS 2023 odbędzie się jedyny w swoim rodzaju koncert, który połączy różne style muzyczne w niezapomniane widowisko! Agata Zubel, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski zaprezentują niezwykłą interpretację Śpiewnika Stanisława Moniuszki. Bezpłatne wejściówki na koncert: https://tiny.pl/c27mv

Premiera książki poetyckiej

Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na premierę wydanej nakładem Muzeum Narodowego w Lublinie książki poetyckiej „rare” autorstwa Joanny Wróbel. Składający się z 34 tekstów tom jest owocem konkursu „REFLEKTOR” na debiutancki tom poetycki. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godzinie 17 w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3.

27. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2023

W niedzielę w CSK odbędzie się 27. Wschodni Salon Sztuki, który po raz trzeci został zorganizowany jako międzynarodowy konkurs sztuki. Otwarta formuła projektu umożliwiła uwzględnienie różnorodnych tendencji i poszukiwań w obrębie szeroko rozumianej sztuki współczesnej.

Głównym celem wystawy jest prezentacja aktualnych postaw i osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej.

Wystawa jest jednocześnie swego rodzaju konfrontacją twórczości artystów o ugruntowanej renomie, jak również artystów będących na początku swojej drogi twórczej. Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godz. 13:00 – 18:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 12:00 – 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wernisaż odbędzie się w sobote 9 grudnia o godz. 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych -1.

Antygona w Nowym Jorku

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok Emigrantów Mrożka i Do piachu Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Teatr Osterwa zaplanował trzy pokazy.

SPEKTAKLE:

8 grudnia, godz: 11:00 – 12:45

9 grudnia, godz: 16:00 – 17:45

10 grudnia, godz: 15:00 – 16:45

RODZAJE I CENY BILETÓW:

normalne – 60 zł, ulgowe – 50 zł.

Kicia Kocia pod choinkę | Mikołajki w Kinie CSK

Kino CSK zaplanowało pokazy filmów dla najmłodszych. W życiu Kici Koci ciągle coś się dzieje. Kiedy nie lepi bałwana i nie rzuca się śnieżkami z Packiem, Adelką i Juliankiem, rusza z tatą w wielką podróż i przekonuje się, że kolej to świetna sprawa!

Innego dnia w poszukiwaniu lektur do poduszki zajrzy do biblioteki, gdzie dowie się, jak powstają książki. Także w domu czeka na nią sporo nowości.

POKAZY:

8 GRU | PIĄTEK | 18:00

9 GRU | SOBOTA | 18:00

10 GRU | NIEDZIELA | 17:00

Bilety (12/15 zł): Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – już w piątek od godz. 18. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują centralne wejście Poczty Głównej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20. Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami. Wcześniejsza rezerwacja (potwierdzona przez organizatora) jest obowiązkowa. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Demakijaż 2023 – Festiwal Sztuki Kobiet

W 2023 mija ósmy rok organizowania Festiwalu Demakijaż. Tym razem, organizatorzy zapraszają na bezpłatne wydarzenia do Centrum Kultury i Salonu Syrena, gdzie uczestnicy będą przyglądać się płci, rasie, klasie i wszelkim krzyżującym się kategoriom wykluczeń. Jednocześnie radośnie celebrując kino i – szerzej – sztukę kobiet!

PROGRAM:

KONKURS LET’S START THE REVOLUTION: BLOK KRÓTKICH METRAŻY I

8.12 / piątek / godz. 18:00 / Kino CK / wstęp wolny

Międzynarodowy konkurs na najlepszy krótki metraż reżyserowany przez kobiety i osoby z doświadczeniem kobiecości, dotykający problematyki związanej z szeroko rozumianą kobiecością. To także przestrzeń sieciująca twórczynie, widzki oraz producentki branży filmowej.

FILM OTWARCIA: Feminism WTF + SPOTKANIE

8.12 / piątek / godz. 20:00 / Kino CK / wstęp wolny

KONCERTY: Hanako & NANA

8.12 / piątek / godz. 22:00 / Bałagan / wstęp wolny

Hanako to warszawski zespół, którego muzyka łączy w sobie wpływy noise rocka, screamo i post-hardcore’u. Nazwany został imieniem słonicy, która zmarła w 2016 roku po latach cierpień na malutkim, betonowym wybiegu tokijskiego ogrodu zoologicznego.

NANA to feministyczno-queerowy tercet z Warszawy. Zespół tworzą Nania, Nasia i Nola. Poznały się na kultowych imprezach „Pod nenufarem”. Zagrały parę koncertów, nie nagrały żadnego materiału. Ich inspiracje to szkieletory, węże, wampiry oraz żaby.

WARSZTATY: WenDo

9-10.12 / sobota-niedziela / godz. 13:00-19:30, 10:00-16:30 / Sala prób nr 1 / CK / zapisy

WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Uczy tego, jak w każdej sytuacji: w pracy, w miejscu publicznym, na ulicy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. Warsztaty odbędą się w języku polskim oraz ukraińskim. Osoby prowadzące: Ewa Rutkowska.

KONKURS LET’S START THE REVOLUTION: BLOK KRÓTKICH METRAŻY II

9.12 / sobota / godz. 13:00 / Kino CK / wstęp wolny

FILM: Silent Twins + SPOTKANIE

9.12 / sobota / godz. 15:00 / Kino CK / wstęp wolny

Gościni spotkania: dr Edyta Frelik (UMCS)

Dostępność: Projekcja z napisami rozszerzonymi i audiodeskrypcją. Spotkanie tłumaczone na PJM.

KONKURS LET’S START THE REVOLUTION: BLOK KRÓTKICH METRAŻY III

9.12 / sobota / godz. 18:00 / Salon Syrena / wstęp wolny

FILM: Silver Haze

9.12 / sobota / godz. 18:30 / Kino CK / wstęp wolny

KONKURS LET’S START THE REVOLUTION: BLOK KRÓTKICH METRAŻY IV

9.12 / sobota / godz. 20:30 / Kino CK / wstęp wolny

HAIROUNA FILM FESTIVAL, SAINT VINCENT: BLOK KRÓTKICH METRAŻY

10.12 / niedziela / godz. 14:00 / Kino CK / wstęp wolny

WARSZTATY: Viva La Vulva. Warsztaty edukacyjno-artystyczne

10.12 / niedziela / godz. 15:00-19:00 / Sala prób nr 2 / CK / zapisy

KONKURS LET’S START THE REVOLUTION: BLOK KRÓTKICH METRAŻY V

10.12 / niedziela / godz. 16:00 / Kino CK / wstęp wolny

FILM: Siostrzeństwo świętej sauny + SPOTKANIE

10.12 / niedziela / godz. 18:00 / Kino CK / wstęp wolny

Dostępność: Projekcja z napisami rozszerzonymi. Spotkanie tłumaczone na PJM.

FILM ZAMKNIĘCIA: How to Have Sex

10.12 / niedziela / godz. 21:00 / Kino CK / wstęp wolny

Kolędy Świata – Małe Laboratorium Muzyki | MŁODE CSK

Kolejny koncert dla całych rodzin z cyklu “Małe Laboratorium Muzyki CSK” organizowany w CSK w ten weekend będzie zatytułowany “Kolędy Świata”. Będzie to wyjątkowe muzyczne spotkanie, które przeniesie nas w świat dźwięków, barw i emocji, kojarzących się z Bożym Narodzeniem.

Będzie to nie tylko muzyczna podróż przez różne zakątki świata, ale również chwila wspólnego muzykowania w wyjątkowej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.

09.12.2023 – 10.12.2023 | 10.00 i 11.15

Bilety (dzieci: 20 zł, dorośli: 35 zł): Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Między Światami. Dybuk. Esej sceniczny

Historie o istotach „nie z tego świata”, legendy ludowe, podania i wierzenia stały się inspiracją dla jednego z najsłynniejszych utworów kultury jidysz. Ponad sto lat temu pisarz i badacz folkloru żydowskiego, Szymon An-ski, stworzył sztukę teatralną „Dybuk”. Tekst ten i postać jego autora, zainspirowały esej sceniczny Radka Stępnia, który pyta o sens i aktualny wymiar duchowości oraz o to, co pozostało dziś z dawnego żydowskiego Lublina. W ten sposób powstał spektakl na motywach „Dybuka” i historii żydowskiego miasta. Z dramatu An-skiego zaczerpnięte zostały fragmenty tekstu, który stał się pretekstem łączącym dylematy współczesnego artysty z krajobrazem żydowskiego miasta i szerzej rozumianą kulturą chasydzką w tej części świata.

Teatr Osterwy premierę spektaklu zaplanował na 8 grudnia, godz. 19:00. Kolejne spektakle odbędą się:

9 grudnia 2023, godz. 19:00

10 grudnia 2023, godz. 19:00

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne od 40 do 95 zł w zależności od miejsca, ulgowe od 20 do 75 zł w zależności od miejsca.

„Klasycznie co piątek”/ „Suity z opery Carmen”

Filharmonia Lubelska na ten piątek o godz. 19 zaplanowała spotkanie z twórcami szczególnie popularnymi wśród wielbicieli muzyki. Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz dwie kompozycje Georges’a Bizeta złożą się na program grudniowego wieczoru pod dyrekcją Piotra Wacławika. Bilety od 35 do 70 zł.

V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

W ten weekend Targi Lublin przejmują czworonogi i ich miłośnicy. W sobotę i niedziele odbędzie się V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. W ciągu dwóch dni wydarzenia w halach targowych zaprezentuje się ponad 2 000 psów należących do 230 ras ze wszystkich 10 grup FCI. Zgłoszone czworonogi przyjadą do Lublina z 22 krajów. Ich zmagania oceniać będzie 17 sędziów, w tym 9 sędziów zagranicznych. Wydarzenie odbywa się w godz: 9:00 – 16:00. Bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 20 zł.

Warsztaty rodzinne: W poszukiwaniu trzeciego wymiaru

W sobotę Muzeum Narodowe przygotowało zajęcia podczas, których będzie można porozmawiać o możliwości przekroczenia dwuwymiarowości obrazu, percepcji widzenia oraz potędze iluzji. Okaże się, że nie wszystko jest takie, jakie nam się wydaje. Warsztatom towarzyszyła będzie opowieść o wystawie “Grupa Zamek i awangarda”. Trzon ekspozycji stanowi prezentacja twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie, której nazwa wiąże się z lubelskim zamkiem – miejscem pierwszych spotkań młodych artystów. Bilety w cenie 10 zł/os. Start wydarzenia o godz. 13:00

POGŁOSY | lubelska premiera spektaklu

W Centrum Kultury zaplanowano lubelską premierę spektaklu na sobotę na godz. 18:00. Spektakl odbędzie się na Sali Widowiskowej, a wstęp jest wolny. Choć autor nazywa swoją sztukę dramatem, w rzeczywistości przypomina bardziej poemat, rozpisany na bohaterów, którymi są słowa. Wit Szostak nie sugeruje żadnych scenicznych rozwiązań, powierzając wszelkie decyzje sceniczne realizatorom. Niezwykłość tego tekstu po woduje, że można zrealizować go zarówno jako wieloobsadowe wydarzenie, jak i kameralny spektakl, nie ingerując w strukturę dramatyczną i poetycką tekstu.

Bożonarodzeniowe warsztaty tworzenia ozdób świątecznych

Święta tuż tuż, a Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych. Warsztaty zaplanowane są na niedzielę w godz: 12:00 – 14:00 oraz 14:30 – 16:30. Bilety dostępne w kasie muzeum oraz na stronie www.bilety.mnwl.pl.

Spacer otwarty „Lublin do odkrycia”

W niedzielę z pl. Władysława Łokietka wyruszy spacer z Przewodniczą Insporacji Kingą Witkowską – Mirosław. Podczas wspólnego spaceru uczestnicy dowiedzą się kiedy w Lublinie zasypano suchą fosę oraz który król bywał w naszym mieście najczęściej. Poszukają odpowiedzi dlaczego po Kościele Farnym pozostał tylko plac oraz przejdzą się najwęższą uliczką po kocich łbach. Spacer zaplanowano na godz. 11:00 i potrwa do 12:30.

LA TRAVIATA

Libretto opery „La Traviata” napisane przez F. M. Piave oparte jest na powieści A. Dumasa “Dama Kameliowa” i stanowi jedną z najciekawszych i najmądrzejszych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się “Traviatę” za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów. Spektakl odbędzie się w Operze Lubelskiej 9 grudnia o godz. 18:00 oraz 10 grudnia o godz. 17:00. Obowiązują bilety.

Kino Sztuczka: Dziewczyńskie historie

Kino Sztuczka zaprasza na „Dziewczyńskie historie”. To opowieść o dojrzewaniu dwóch nastolatek – 11-letniej Jagody i 13-letniej Zuzi. Obserwujemy, jak dziewczyny dorastają, jak przeżywają swoje wzloty i upadki.

Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat, a każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać. Pokaz odbędzie się w Centrum Kultury w niedziele o godz. 12:00.

Dogman | Kino CSK

Luc Besson, którego filmy ukształtowały całe pokolenia, powraca z hitem na miarę swoich największych osiągnięć! Czy psy można kochać bardziej od własnej rodziny? Douglas (Caleb Landry Jones) nie ma co do tego wątpliwości. Potworne tortury, którym poddany został jako dziecko przez fundamentalistycznie religijnego ojca i brata, zmieniły go na zawsze.

Już jako dorosły Douglas szuka sprawiedliwości, tożsamości i miejsca dla siebie, eksperymentuje i chwyta dzień. Towarzyszą mu w tym wierne psy, które okażą się nie tylko lekarstwem na samotność, ale i świetnymi kompanami w walce z gangiem terroryzującym miasto….

POKAZY:

8 GRU | PIĄTEK | 19:00

9 GRU | SOBOTA | 19:00

10 GRU | NIEDZIELA | 18:00

Bilety (12/15 zł): Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

W pętli zmysłów

W niedzielę o godz. 18:00 w Domu Kultury LSM będzie można obejrzeć spektakl “W pętli zmysłów”. Jest to kryminał teatralny w którym główną rolę odgrywają zmysły. Jane i Maxwell – angielskie małżeństwo, mieszkające na małej wyspie znajdują w swojej sypialni trupa. Policja (inspektor Brown) rozpoczyna śledztwo. Kto zabił? Kogo? I jak? To trudne zagadki do rozwiązania, szczególnie, gdy zmysły zaczynają funkcjonować inaczej niż do tego przywykliśmy. Darmowe wejściówki do pobrania na: https://app.evenea.pl/event/wpetlizmyslow/

Grudniowe Opowieści

Już 9 grudnia o godz. 11:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Pedagogicznej Bibliotece Pedagogicznej im. KEN w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 1) odbędzie się niezwykłe spotkanie pt. ,,Grudniowe Opowieści”, które będzie spojrzeniem na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok z perspektywy osób różnych wyznań, religii, pochodzących z różnych stron świata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments