Nadal zamknięte są instytucje kultury, restauracje i galerie handlowe. Zawsze jednak można wybrać się na spacer i spędzić wolny czas aktywnie. Podpowiadamy, jakie miejsca czekają na Was w Lublinie i regionie.

Spacery po Lubelsku

W sobotę i niedzielę (24-25 kwietnia) mieszkańcy mogą wziąć udział w Spacerach po Lubelsku. Wyruszą one w sobotę o godzinie 11 i 16 oraz w niedzielę o godzinie 11 z placu Łokietka.

Podczas spaceru dowiemy się czegoś więcej o najważniejszych zabytkach Lublina, które znajdują się na Starym Mieście i w Śródmieściu. Opowiadać o tym i oprowadzać mieszkańców będą przewodnicy z Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Zwiedzanie potrwa około 1,5 godziny.

Bilety na spacer możecie nabyć w cenie 25 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy). Dzieci do 6 roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu bezpłatnie.

Wyprzedaż garażowa

Warto przespacerować się również w okolice Targu pod Zamkiem. To właśnie tam od godziny 6 do 14 w niedzielę (25 kwietnia) odbywać się będzie kolejna Wyprzedaż Garażowa. Będzie można na niej nabyć produkty z różnych kategorii, między innymi antyki, książki, zabawki i pamiątki, a także sprzedać swoje nieużywane rzeczy lub wymienić się przedmiotami z innymi sprzedającymi.

Na terenie targowiska znajduje się też strefa gastronomiczna, gdzie można napić się herbaty, kawy lub zimnego napoju oraz zamówić szybki posiłek – hamburgera, zapiekankę lub frytki.

Ogród Botaniczny UMCS

Otwarty dla mieszkańców został też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To dobre miejsce nie tylko na rodzinny spacer, ale też świetna lekcja przyrody dla najmłodszych. Ogród można będzie zwiedzić od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 17 oraz w sobotę, niedzielę i święta od 10 do 17.

Dla zwiedzających wejście do ogrodu znajduje się od ulicy Willowej. To właśnie tam zlokalizowana jest również kasa, w której można będzie nabyć bilety. Za bilet normalny do ogrodu w sezonie 2021 zapłacimy 7 zł, a za zwiedzanie ogrodu i Dworku Kościuszków 9 zł. Bilet ulgowy do ogrodu kosztuje 4 zł, a bilet ulgowy do ogrodu i Dworku Kościuszków 5 zł. Bilet rodziny można nabyć w cenie 18 zł do ogrodu i 23 zł do ogrodu i Dworku Kościuszków. Bilet rodziny dotyczy rodziny do 5 osób (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci powyżej 5 lat lub 1 osoba dorosła i 3-4 dzieci powyżej 5 lat)

Park Ludowy

Warto wybrać się do Parku Ludowego. To dobre miejsce nie tylko na wiosenny rodzinny spacer, ale też na wyjście z psem, bo znajdują się tam między innymi liczne wybiegi dla psów. Dla najmłodszych są dostępne place zabaw i instrumenty do grania, a dla fanów sportu rowerowy bike park.

Park Zawilcowa

Podzielony na dwie części Park Zawilcowa również może być dobrą atrakcją. W pierwszej części swój raj odnajdą najmłodsi mieszkańcy, bo to właśnie dla nich przygotowano między innymi ogród sensoryczny. Jego głównym zadaniem jest edukacja dzieci, bo oddziałuje on na zmysły. W parku górnym wydzielone jest wiele ścieżek spacerowych. Znajduje się tam również zegar słoneczny i plac fitness.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki przypadnie do gustu przede wszystkim tym aktywnym mieszkańcom. Zalew jest pełen ścieżek do biegania, do jazdy na rowerze, rolkach czy wrotkach. To także dobre miejsce na spacery wśród zieleni.

Ogród Saski

Ogród Saski, który znajduje się w centrum Lublina, to jedno z ulubionych miejsc lublinian. Na terenie parku znajdziecie liczne ławki i place zabaw dla dzieci. To również dobre miejsce dla biegaczy.

A może do lasu?

Leśnictwo Stary Gaj

Stary Gaj znajduje się w południowo-zachodniej części Lublina, w dzielnicy Zemborzyce. Graniczy z dzielnicą Czuby Południowe i z Zemborzycami Podleśnymi. W lesie możecie zwiedzić również rezerwat przyrody Stasin, chroniący naturalne stanowisko brzozy czarnej.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Lasy Kozłowieckie położone są ok. 35 km od Lublina. Do parku można się dostać drogą krajową 19, która łączy Lublin z Lubartowem. Gdy na zachód od szosy wyrastają kolejne sosny i dęby, należy skręcić z drogi 19 i wjechać w las. Asfaltowa uliczka zaprowadzi was na parking leśny „Kopanina”, który jest też początkiem ścieżki edukacyjnej o tej samej nazwie.

Lasy Janowskie

Lasy Janowskie są jednym z pierwszych leśnych kompleksów w naszym regionie i stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej. Znajdziecie w nich Ośrodek Edukacji Ekologicznej, ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie „Szklarnia”, szkółkę leśną „Gierłachy” oraz liczne ścieżki edukacyjne.

Roztoczański Park Narodowy

Lasami Roztocza zarządza Nadleśnictwo Zwierzyniec i są one położone w powiecie zamojskim, biłgorajskim oraz tomaszowskim. Oprócz licznych szlaków pieszych możecie również skorzystać z tych rowerowych, dzięki którym na pewno zwiedzicie większość tego malowniczego miejsca. Aby do nich dojechać należy kierować się w stronę Zwierzyńca.

Lasy Parczewskie

Do Lasów Parczewskich dojedziecie w około półtorej godziny. Znajdziecie w nich między innymi ścieżkę przyrodniczą Bobrówka, która powstała przy meandrach rzeki Bobrówki, w pobliżu dawnej trasy Jagiellonów. 90 procent trasy prowadzi przez mostki nad bagiennym terenem. Na trasie jest wyznaczonych kilka punktów widokowych w postaci platform.

Lasy Sobiborskie-Włodawskie

Lasy Sobiborskie znajdują się w powiecie włodawskim. Wartym uwagi jest między innymi szlak czarny, którego długość to około 12 km. Na terenie szlaku znajdują się chronione, najcenniejsze Lasy Sobiborskie, od suchych borów sosnowych na piaszczystych równinach po bory bagienne z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami z reliktową roślinnością bagienną. W tym miejscu możecie również spotkać liczne gatunki zwierząt, w szczególności ptaków wodnych i błotnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments