To będzie naprawdę bogaty w wydarzenia kulturalne weekend w Lublinie! Od piątku (2 września) do niedzieli (4 września) czekają na nas widowiska plenerowe, pokazy fontann, kiermasze, a także święto chleba. Sprawdziliśmy na co jeszcze warto się wybrać.

Pokazy fontann

Wrzesień to już ostatni miesiąc pokazów na fontannie multimedialnej. W tym miesiącu prezentacje zaczynają się o godz. 21. Pokazy zobaczymy w piątek (2 września) i w sobotę (3 września). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Harmonogram

Piątek (2 września) – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
Sobota (3 września) – Symfonia Nauki, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

Gala pasjonatów tańca w powietrzu

Na jeden wieczór plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur zamieni się w wielką powietrzną scenę akrobatyczną. W piątek (2 września) o godzinie 19:00 właśnie w tym miejscu zobaczymy pokazy tańca w powietrzu w ramach Gali Pasjonatów.

Gala towarzyszy Spotkaniom Pasjonatów Tańca w Powietrzu, które odbywają się już po raz szósty w Lublinie. Podczas kilku dni gościmy artystów trenujących akrobatykę powietrzną zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. W razie deszczu wydarzenie będzie przeniesione do kieszeni scenicznej na I piętrze Centrum Spotkania Kultur.

Wstęp na pokaz jest wolny.

Historie Ciała. Karolina Futyma

W Galerii Wystaw Czasowych na pierwszych piętrze CSK można zwiedzić wystawę pt. „Historie Ciała”. Przygotowała ją artystka Karolina Futyma. Wystawa otwarta jest od piątku (2 września) do niedzieli (4 września) od godziny 12:00 do 18:00.

Karolina Futyma w swoich pracach ukazuje relacje pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem człowieka definiując to, co niewidoczne i pozawerbalne. Eksperymentując z kolorem i fakturą poszukuje stanu pomiędzy sztuką figuratywną a abstrakcją, dążąc jednocześnie do zachowania równowagi między ideą i jej wizualną reprezentacją.

Bilety można nabyć w cenie: normalny – 5 zł i ulgowy – 3 zł. Są one dostępne w kasie CSK i na stronie internetowej instytucji. W niedzielę wystawę można zwiedzić bezpłatnie.

Narodowe Czytanie 2022

Na sobotę (3 września) przypada w tym roku ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Tego dnia w różnych częściach Lublina usłyszymy fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Na placu Łokietka przed Ratuszem w Lublinie znajdziecie dużą scenę z oryginalną scenografią. W tym miejscu Narodowe Czytanie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do godziny 16:00. Na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (ul. Narutowicza 4) zobaczymy tradycyjnie spektakl w wykonaniu zespołu teatralnego złożonego z pracowników biblioteki, czyli „Trupy z szafy bibliotecznej”. Spektakl odbędzie się o godzinie 12:00. Wcześniej, o godzinie 11:00 zaproszeni goście będą czytać fragmenty „Ballad i romansów”.

Potańcówka w Pałacu Lubomirskich

W sobotę (3 września) w Pałacu Lubomirskich w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej zorganizowany zostanie bal karnawałowy z Marianem Hermanem. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00.

Tym razem muzycznym retro klimatem zaszczyci Maciejowa Kapela, która przygrywać będzie m.in. kompozycje Mariana Hemara. Herman to polski poeta urodzony we Lwowie. Znany jest z tekstów piosenek i skeczy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Operowy koncert finałowy

Przed nami III edycja jednego z najważniejszych wydarzeń wokalno-muzycznych w Polsce, realizowana w Sali Operowej CSK w Lublinie. W sobotę (3 września) usłyszymy Koncert Finałowy zakwalifikowanych uczestników III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który zakończy się ostatecznym wyłonieniem laureatów.

Wyboru dokona znamienite Jury w składzie: Ewa Vesin (Dyrektor Artystyczny Konkursu), Izabela Kłosińska (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa), Andrea de Amici (InArt Management, Mediolan, Włochy), Tadeusz Kozłowski (Polska), Alex Fernandez (Opera Nacional de Chile).

Bilety można nabyć w kasie CSK w cenie 20 zł.

Święto Chleba

W niedzielę (4 września 2022) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się XXIV Lubelskie Święto Chleba. To doskonała okazja do spotkania rzemieślników piekarstwa i cukiernictwa z regionu z uczestnikami imprezy. Początek świętowania o godzinie 10:00.

Program

Godz. 10:00 – Msza św. w kościele z Matczyna

Godz. 11:00 – Powitanie gości i otwarcie święta chleba

Godz. 11:15 – Rozpoczęcie warsztatów, konkursów, pokazów i zabaw

Godz. 11:20 – Degustacje produktów regionalnych i tradycyjnych

Godz. 11:30 – Konsultacje okulistyczne

Godz. 12:00 – Występy artystyczne

Godz. 16:30 – Wręczenie nagród

Targi Takie Rzeczy

W niedzielę (4 września) w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie będziemy mogli wziąć udział w Targach Takie Rzeczy. Będzie to modowe wydarzenie, na którym znajdziecie ubrania, obuwie, książki, a także sztukę i biżuterię. Początek wydarzenia o godzinie 10:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Targi potrwają do godziny 18:00.

Wojewódzkie Święto Miodu

W niedzielę (4 września) Lublin będzie gościł pszczelarzy z całego regionu w ramach Wojewódzkiego Święta Miodu. Impreza rozpocznie się o godzinie 9:00 na Starym Mieście, a wśród atrakcji zaplanowano kiermasz miodu i występy artystyczne.

Na wydarzenie wstęp jest wolny.

Program

Godz. 9:00 – 19:00 – Największy w regionie kiermasz miodu (Stare Miasto w Lublinie)

Godz. 11:30 – Msza św. w intencji pszczelarzy w Archikatedrze Lubelskiej (po mszy przemarsz pszczelarzy do Trybunału Koronnego)

Godz. 13:00 – Część oficjalna: wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń i dyplomów, wykład okolicznościowy (Trybunał Koronny)

Godz. 15:00 – Część artystyczna: występy zespołów i orkiestr (Rynek Starego Miasta)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments