Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (10 maja) do niedzieli (12 maja).

Juwenalia Politechniki Lubelskiej 2024

Piątek i sobota upłyną w rytm koncertów organizowanych na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej. Wejście na Juwenalia rozpocznie się o godz. 16:00. W piątek koncerty rozpocznie Błąd Średniokwadratowy, który na scenie pojawi się o 17:30. Sobotnie koncerty rozpocznie o 18:00 zespół Antyrefleks, zwycięzcy Przeglądu Kapel Studenckich.

Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj https://lubelski.pl/juwenalia-politechniki-lubelskiej-2024-co-warto-wiedziec-przed-wydarzeniem/

Skarby Ziemi | Giełda Minerałów i Biżuterii

W sobotę i niedzielę w Targach Lublin odbędzie się Giełda Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi”. Podczas wydarzenia będzie wiele miejsc do zakupów, spotkań i ciekawych rozmów. Zaplanowano również wykłady i warsztaty, a także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla odwiedzających.

Bilet wstępu: normalny 20 zł, ulgowy szkolny,studencki,emerycki, dla rencistów i osób niepełnosprawnych 15 zł, rodzinny (max. 2+2 lub 1+3) 50 zł, dwudniowy normalny 35 zł, dwudniowy ulgowy 25 zł. Członkowie PTPNoZ, dzieci do lat 6 oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych – WSTĘP WOLNY.

Militaria | Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

W weekend w Targach Lublin coś dla siebie znajdą pasjonaci Militariów. Na uczestników czeka unikalna oferta handlowa, wystawy kolekcjonerskie, warsztaty i prelekcje, a dla smakosze będą mogli uczestniczyć w pokazie gotowania na żywo i degustacji potraw z dziczyzny. W piątek wejście bezpłatne. Na sobotę i niedzielę bilety normalne w cenie 30 zł, bilety ulgowe w cenie 15 zł.

Uniwersyteckie Spotkanie z Fantastyką Lubikon

Już 10 i 11 maja w Chatce Żaka uczestnicy będą mieć niepowtarzalną okazję, aby na kilkanaście godzin przenieść się do świata, który będą mogli zbudować od podstaw, a który skrywał się do tej pory w ich wyobraźni. Na te dwa dni organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji takich jak: konkurs cospaly, turniej e-sportowy w League of Legends, sesje RPG i LARP, a także planszówki i wiele innych.

Majenie krów

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w sobotę o godz. 9:30 na majenie krów. Uczestnicy po raz kolejny będą mogli zabezpieczyć krowy przed chorobami, a drewniane domy przed piorunami. Wejściówki zgodnie z cennikiem Muzeum.

Monster | Kino CSK

Kiedy Minato zaczyna dziwnie się zachowywać, jego matka od razu wyczuwa, że coś jest nie tak. Kiedy odkrywa, że za wszystkim stoi nauczyciel, wpada do szkoły i żąda, aby wyjaśnił jej, co się dzieje. W miarę, jak poznajemy historię oczami matki, nauczyciela i chłopca, powoli dochodzimy do prawdy.

Pokazy:

10 MAJ | PIĄTEK | 19:00

11 MAJ | SOBOTA | 19:00

12 MAJ | NIEDZIELA | 18:00

Bilety |12/15 zł|: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Grzegorz Turnau – Trasa XL

Z okazji 40-lecia twórczości Grzegorz Turnau zaprasza na niezwykłe występy w ramach koncertów „Trasa XL”. Podczas spotkań, do których artysta zaprosił utalentowanych gości, usłyszymy największe przeboje artysty oraz piosenki z najnowszej płyty. W ramach „Trasy XL” czekają nas wieczory pełne wspomnień i muzycznych niespodzianek. Grzegorz Turnau zaprasza publiczność do wspólnego wspominania piosenek, które na stałe zapisały się w sercach fanów. Oprócz popisowego wykonania znanych przebojów podczas koncertu usłyszymy także niepublikowane dotąd utwory z nadchodzącej płyty.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19:00 w Centrum Spotkania Kultur. Bilety w cenie od 80 zł.

Poznaj etnografię Lubelszczyzny

Zachęcamy do wzięcia udziału w cyklu wykładów “Poznaj etnografię Lubelszczyzny”, podczas których omawiane będą wybrane zagadnienia z zakresu kultury tradycyjnej naszego regionu. Spotkania odbywały się będą raz w miesiącu, a poprowadzi je dr hab. Mariola Tymochowicz, prof. UMCS. Na najbliższy piątek zaplanowano tematykę chałupy lubelskiej, jej konstrukcję, formy i rozplanowanie wnętrz. Bilety w cenie 5 zł/os dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Lublinie, przy ul. Zamkowej 9.

Kino 5 zmysłów: Siostrzeństwo Świętej Sauny | Kino CK

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Pokaz odbędzie się w niedziele o godz. 17:00 w Centrum Kultury przy ul. Poewiaków 12.

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Kino Sztuczka | Tajemniczy świat Arietty

Kino Sztuczka zaprasza w niedzielę na godz. 11:00 na japońską adaptację książki “Pożyczalscy” – wprost ze Studia Ghibli. Życie rodziny miniaturowych ludzi jest zagrożone. Czternastoletnia Arrietta i jej rodzina żyją w ukryciu wśród ludzi normalnego wzrostu. Kontakty między miniaturowymi ludźmi i tymi normalnego wzrostu są surowo zakazane. Mimo tych zakazów, pewnego dnia Arrietty poznaje dwunastoletniego chłopca. Rozwija się pomiędzy nimi niezwykła więź.

Ceny biletów: 15/25 zł ulgowy/rodzinny (opiekun +dziecko), 18 zł normalny

Wśród wyschniętych traw | Kino CK

Główny bohater Samet wraca do zanurzonej w śniegu anatolijskiej wioski, gdzie jest nauczycielem plastyki. Czuje się lepszy niż wszyscy wokół niego, czeka na awans, tymczasem zostaje oskarżony przez dwie uczennice o niewłaściwe zachowanie. To kino piękne wizualnie, zatopione w dygresjach, pełne przenikliwych sformułowań.

Projekcje:

10.05 / piątek / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Spadająca gwiazda | Kino CK

W młodości Boris był aktywistą, odpowiedzialnym za głośny atak bombowy, o którym rozpisywały się media. Po latach zaszył się w tytułowej knajpie, gdzie pracuje jako barman. Liczył, że dzięki temu łatwo będzie mu zapomnieć o kłopotliwej przeszłości. Pewnej nocy w barze pojawia się tajemniczy mężczyzna. Dobrze wie, kim jest Boris, co więcej, pała żądzą zemsty.

Projekcje:

11.05 / sobota / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Spotkanie z Pawłem Harlenderem

W piątek o godz. 18:00 w Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3 odbędzie się spotkanie z Pawłem Harlenderem. Tematem spotkania będzie m.in. książka „Nielegalne kopie”, wydana nakładem wydawnictwa WBPiCAK, które opisuje ją w następujący sposób: „Debiut Pawła Harlendera opisuje świat z niedalekiej przyszłości, w której, jak się czasami zdaje, już żyjemy. To opis emocjonalny, z wyczuwalnym pulsem hip-hopowego beatu, w którym wola mocy obliczeniowej silniejsza jest niż pragnienie nowych przestrzeni psychodelicznych i bionicznych gadżetów. Choć nie zawsze. Tomik proponuje zawieszenie w płynnych granicach fabuł typu sci-fi, cyberpunk, postapo; świat ten w każdym momencie mogą zaludnić (?) nielegalnie utworzone kopie ludzi. Jednak w owej kastowej rzeczywistości nowej gospodarki towarowej po apokalipsie, zwłaszcza z perspektywy cyberszczura, tak wielkie zagrożenie dla starej jednostkowości nie prowokuje krytyki politycznej, a okopywanie się w nowej tożsamości wyrzutka. Jest to oczywiście wciągająca gra, ponieważ świat cyberplemion wytwarza swoje cybertabu: Czy sami nie jesteśmy czyimiś nielegalnymi kopiami? Check it out.”

Wernisaż biżuterii Danki Czapnik w Dworku Kościuszków

Ogród Botaniczny UMCS oraz Dworek Kościuszków zapraszają na wernisaż wystawy biżuterii Danki Czapnik (1954-2022), który odbędzie się w najbliższy piątek, 10 maja, o godz. 16.00. Kolekcja znajduje się w posiadaniu prof. Elżbiety Kłosińskiej z Instytutu Archeologii UMCS. Danka Czapnik – pochodząca z Trójmiasta artystka, z wykształcenia malarka, tworzyła przede wszystkim biżuterię. W ciągu blisko sześciu dekad swojej działalności wypracowała własny styl i rozpoznawalność. Wystawa została zatytułowana „Panta rhei”, tak jak jedna z kolekcji biżuterii Danki Czapnik. Wszystko bowiem płynie i przemija. Piękno zaś pozostaje – zaklęte w biżuterii tej artystki. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 września w godzinach otwarcia Dworku, wejście zgodnie z cennikiem na stronie www.garden.umcs.pl

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W najbliższą sobotę (11 maja) odbędzie się finał XI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wieczorny koncert uświetni występ zespołu Sound’n’Grace oraz Afromental.

Szczegóły wydarzenia dostępne tutaj https://lubelski.pl/dni-otwartych-funduszy-europejskich-moc-atrakcji-w-lublinie/

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 19:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21:00.

Cena usługi przewodnickiej:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Jest to oferta dla osób indywidualnych, kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments