Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (4 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia).

Meeting Of Styles – święto graffiti

W weekend odbędzie się kolejna edycja Meeting of Styles Lublin. Wydarzenie to będzie trwało od piątku (4 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia). W piątek (4 sierpnia) wydarzenie rozpocznie się na terenach zielonych obok centrum handlowego Skende przy al. Spółdzielczości Pracy 88. Na kolejne dwa dni zaplanowano graffiti jam na ścianach wzdłuż al. Solidarności, w pobliżu Muzeum Wsi Lubelskiej. Dodatkowo, w sobotę o godz. 21:00 w pracowni LuCreate odbędzie się wernisaż polskiego artysty, znanego pod pseudonimem Kruze pt. „Suburbia”. A po tym wydarzeniu, zaplanowano afterparty w klubie Plener przy al. Piłsudskiego.

45. Europejska Konwencja Żonglerska – Barwny korowód

W sobotę (5 sierpnia) o godz. 13 odbędzie się Wielka Parada Cyrkowa, która wyruszy z Parku Ludowego na plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur. Tysiące żonglujących ludzi przejdzie ulicami miasta, zapraszając do wspólnej zabawy mieszkańców.

– Zabierz fajny kostium, zrób konstrukcję z balonów, żongluj, jedź na monocyklu, graj na bębnie – zrób co tylko Ci przyjdzie do głowy, by pomóc nam przenieść klimat EJC na ulice Lublina – zachęcają organizatorzy.

Paradę zwieńczą jedyne w swoim rodzaju Igrzyska Żonglerskie, w ramach których na placu Teatralny odbywać się będą zawody zręcznościowe i ekwilibrystyczne. Uczestnicy będą mogli popisać się swoimi kuglarskimi umiejętnościami. Z pewnością będzie na co popatrzeć.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie – Lubliner Festival

W niedzielę (6 sierpnia) startuje Lubliner Festival. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli uczestnikom lepiej poznać kulturę, historię i sztukę żydowską. Oprócz muzyki i sztuki, w programie festiwalu znajdą się także wystawy, spacery z przewodnikiem, filmy, spotkania z ich twórcami i przedstawienia teatralne.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywają się projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

Piątek: KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW, reż: Wes Craven, cykl: Klasyczny piątek

Sobota: LOMBARD, reż: Łukasz Kowalski, cykl: A to Polska właśnie

Niedziela: RYTUAŁ, reż: Hans Herbots, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Bilety do kupienia na stronie: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/

HARMONOGRAM:

Sobota, godz. 13: Kinga Witkowska-Mirosław / Lubelskie opowieści

Niedziela, godz. 13: Łukasz Miazek / Lublin na wesoło.

Pokazy fontanny

W lecie na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30.

HARMONOGRAM:

piątek (4 sierpnia) godz. 21:30 – Czarcia Łapa, Unia Narodów

sobota (5 sierpnia) godz. 21:30 – Lublin is YOUth (EN), Wieniawski IMPRO

Letnie Granie – plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży

Letnie Granie, czyli plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, odbędą się 4 sierpnia (piątek) o godz. 13:00 w Parku Ludowym. Podczas zajęć będzie można m. in. nauczyć się gry na ukulele, rozwinąć swój wokal, zaśpiewać własny refren piosenki czy improwizować szalone rytmy na instrumentach perkusyjnych. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z muzyką jak i te, które mają już doświadczenie w tej wyjątkowej dziedzinie sztuki.

HARMONOGRAM

Godz. 13:00 (grupa 7-11 lat)

Godz. 15:30 (grupa 12-16 lat)

Czas trwania: 2h (jedna grupa). Do udziału w zajęciach zaproszone są także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.

Zapisy: https://lublin.eu/sport/lato-w-miescie/#id_7

Warsztaty k-pop dance (dla początkujących)

W piątek (4 sierpnia) odbędą się warsztaty k-pop dance w DDK przy ul. Judyma 2a. Powstaną dwie grupy z odrębnymi tematami – pierwsza o godzinie 17:00 o profilu open basic dedykowana jest zupełnie początkującym uczestnikom, druga o godzinie 19:00 przeznaczona jest dla nieco bardziej doświadczonych lub wysoko zmotywowanych tancerzy. Po warsztatach odbędzie się plenerowa sesja foto/video uczestników warsztatów z instruktorem. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: zajecia@ddkweglin.pl

Wystawa: Basia Bańda “Najbardziej na świecie”

Wystawa bedzie dostepna od 4-6 sieprnia w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12. Ekspozycja ma charakter retrospektywny. Twórczość artystki jest bardzo wieloznaczna, zmysłowa i poruszająca również w wymiarze emocjonalnym. Zobaczymy prace z różnych obszarów swojej sztuki. Będą to obrazy na płótnie, akwarele, rysunki, kolaże i obiekty. Dzieła pochodzące z najwcześniejszego okresu jej twórczości dotykają tematu cielesności, seksualności i kobiecości. Zaprezentowane zostaną również prace, w których głównym motywem jest zwierzę, hybryda oraz natura. Najnowsze dzieła to obrazy abstrakcyjne.

Niezły cyrk – warsztaty nowocyrkowe

Warsztaty nowocyrkowe to świetna zabawa dla osób w każdym wieku, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Już 6 sierpnia (niedziela) o godz. 17:00 w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 możecie spróbować swoich sił na różnorodnych rekwizytach, które znane są z występów ulicznych i scenicznych.

Żonglowanie piłeczkami i obręczami, rozkręcanie talerza czy taniec z hula hoop to tylko początek możliwości. Trening cyrkowy wpływa pozytywnie na ciało i mózg. Wzmacnia koncentrację, refleks i koordynację, stymuluje obie półkule mózgu oraz rozwija cierpliwość i determinację.

Święto Botaniki

W niedzielę w godz. 11-17 w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się Święto Botaniki. Z tej okazji odbędzie się spacer z przewodnikiem: Co, jak i gdzie mchem porasta w Ogrodzie Botanicznym UMCS, który poprowadzi dr Robert Zubel. Dodatkowo dostępny będzie wernisaż zbiorowej wystawy akwareli ,,Ogrodowe inspiracje’’. Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 7 zł od osoby, dzieci do lat 12 mają wejście bezpłatne. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Muzyczna podróż przez pokolenia: LSB Junior

Trwa III edycja wydarzenia, która realizowana jest dzięki wsparciu Miasta Lublin. Hasło projektu brzmi: „O 15:00 spójrz na Wieżę Trynitarską.’’ Już w tę niedzielę (6 sierpnia) usłyszymy koncert Artura Jargiła, który zagra na trąbce.

Oblicza plakatu

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentowane są plakaty, które stanowią część kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego – wywodzących się z Lublina marszandki i artysty, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem.

Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na wystawę „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Można zobaczyć zakupione prace, którym towarzyszyły będą dzieła Tamary Łempickiej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Tamara Lempicka Estate. Zakupiona do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki, od lat 20. po 70. XX wieku. To największa kolekcja prac Tamary Łempickiej w publicznych zbiorach!

Zwiedzanie zabytkowym autobusem

Wróciły przejazdy zabytkowymi pojazdami. Będą odbywać się w wakacyjne soboty (do 2 września) o 15.00 i 16.00. Podczas każdego przejazdu pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie historie, anegdoty i ciekawostki związane z Lublinem oraz miejscami znajdującymi się na trasie. Przejazdy obsługiwać będą dwa zabytkowe autobusy: dobrze znany lublinianom Gutek, czyli Jelcz 272 Mex, Ikarus 280.26 oraz jeden trolejbus – Škoda 9 Tr. Bilety w cenie 30 zł można kupić w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online przez stronę przewodnik.lublininfo.com. W tych miejscach można również znaleźć informację, w jakim terminie kursuje dany pojazd i kto jest przewodnikiem.

Wystawa na placu Litewskim

Na placu Litewskim można oglądać wystawę prac wyłonionych w konkursie na grafikę do kalendarza, jaki miasto planuje wydać na przyszły rok z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Na wystawie zostało zaprezentowanych 31 finałowych prac wyłonionych w miejskim konkursie, w tym 12 zwycięskich, które pojawią się w kalendarzu na 2024 rok.

Tadeusz Rolke „W obiektywie sztuki”

W CSK można oglądać wystawę „W obiektywie sztuki”. Tadeusz Rolke powraca do Lublina, miasta swoich studiów na wydziale historii sztuki, z wystawą akcentującą jego pasję do sztuki. Wystawa zaprezentuje fotografie powstałe od lat 50. XX w. do dziś, ponieważ Tadeusz Rolke nie ustaje w byciu twórcą i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. Wystawę można oglądać do 10 września, oprócz poniedziałków (10.07, 17.07, 24.07, 31.07, 07.08, 14.08, 21.08, 28.08, 04.09).

Tarasy widokowe w CSK

Jest już czynna najwyżej usytuowana strefa relaksu, odpoczynku i spotkań w Lublinie na tarasie widokowym na 5. piętrze Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny. Tarasy na 5. piętrze można odwiedzać codziennie w godzinach otwarcia CSK (tj. od 8:00 do 21:00).

Współpraca: Angelika Pawlas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments