W związku z sytuacją epidemiczną, zostały zamknięte instytucje kultury, kina, teatry oraz muzea. Coraz częściej jednak otwierają one swoje wirtualne drzwi, by pasjonaci kultury mogli zwiedzić te miejsca online bądź zobaczyć oferowane przez nich spektakle w internecie. Sprawdźcie, co możecie zwiedzić i obejrzeć nie wychodząc z domu.

Teatr Andersena

Z propozycją wirtualnych spektakli wychodzi między innymi Teatr Andersena w Lublinie. Teatroteka Andersena to nowy, wirtualny projekt powstały z nagłej potrzeby prowadzenia działalności teatru oraz kontaktu z naszymi widzami w czasie kwarantanny.

– Ta sytuacja pokazała nam, że stworzenie platformy, gdzie można oglądać nasze spektakle, ale też rejestracje wideo z innych działań jest potrzebna na stałe. Dostajemy pytania od naszych widzów nie tylko z Polski, o możliwość oglądania spektakli w sieci, żeby pokazać swoim dzieciom i wnukom, którzy mieszkają za granicą. To też szansa dla osób z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą się poruszać. Zaczynamy zatem pracę nad stworzeniem takiej platformy, jako stałego elementu naszej działalności – zaznacza Agata Will, specjalista ds. promocji Teatru Andersena w Lublinie.

Spektakle będą udostępniane na Facebooku Teatru. Obejrzeć je będziecie mogli co piątek (od 20 marca) poprzez opublikowaną rejestrację wideo wybranego spektaklu, który dostępny będzie przez cały weekend, do niedzieli do godziny 22.

Dodatkowo miłośnicy teatru są zachęcani do tego, by stworzyć własną twórczość zainspirowaną spektaklem. Najmłodsi mogą wspólnie z rodzicami stworzyć pracę w dowolnej technice, która będzie ilustrowała ulubioną scenę bądź bohatera spektaklu. Może być to również coś, co dzieciom kojarzy się właśnie z daną sztuką. Prace można przesyłać w formie zdjęć, filmów lub skanów w formacie jpg na adres mailowy teatru lub opublikować bezpośrednio na Facebooku Andersena.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

W nadchodzący weekend będzie można między innymi wirtualnie zwiedzić wystawę „Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska &Sławiński”.

CSK rozpoczyna również nowy projekt pracowni Laboratorium Zabawy. Będzie to cykl wirtualnych zabaw w ramach akcji #zostańwdomu. Animatorzy pokażą propozycje gier towarzyskich, w które będzie można zaangażować wszystkich domowników.

Muzeum Lubelskie

Również Muzeum Lubelskie na Zamku możecie zwiedzić wirtualnie. Wystarczy odwiedzić profil instytucji na Facebooku. To właśnie tam znajdziecie propozycję zobaczenia między innymi Kaplicy Trójcy Świętej. Codziennie muzeum będzie wychodziło z nową propozycją zwiedzania również do tych najmłodszych. Wirtualne zwiedzanie odbywa się w ramach akcji „#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!” zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odwiedziny Muzeum Zamoyskich 

Również Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wychodzi z propozycją wirtualnego spaceru po wnętrzach pałacu. Instytucja oferuje również możliwość poznania historii eksponatów, które znajdują się w jej zbiorach, a które ciężko zobaczyć podczas bezpośredniego zwiedzania.

Podczas wirtualnej wizyty po pałacu można dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom. Atutem tego rozwiązania jest możliwość zobaczenia wnętrz, które nie są pokazywane podczas zwiedzania z przewodnikiem lub takich, które mijamy bez dokładnego oglądania. Dodatkowo każde z pomieszczeń jest opisane w zakładce „ekspozycje stałe”.

W zakładce „wiedza” znajdziemy informacje o licznych postaciach związanych z Kozłówką i jej historią. Oprócz ciekawostek dotyczących rodu Zamoyskich znajdziemy tam artykuły o tajnym nauczaniu i pobycie księdza Wyszyńskiego podczas wojny, o historii kucharza pracującego w majątku czy zamiłowaniu arystokracji do czworonożnych pupilów.

Natomiast w zakładce „sztuka” znajdziemy opisy najciekawszych obiektów znajdujących się w muzeum. Prezentowane są tam nie tylko obrazy, ale także ciekawostki: porady kosmetyczne z lat 20. XX wieku, francuskie wydanie „Chaty Wuja Toma” z 1907 roku, przepis na marmoladę pomarańczową po angielsku, a nawet o muszli klozetowej z wzorem chryzantem.

Muzeum udostępnia również galerię cyfrową. Galeria cyfrowa to zbiór archiwalnych fotografii, który wprowadzi nas w klimat i nastrój minionych lat.

Podziemia Kredowe w Chełmie

Podziemia kredowe można będzie wirtualnie zwiedzić poprzez stronę chelm.pl. Podziemia są również unikatowym na skalę światową labiryntem podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach.

Multimedialna Izba Tradycji w Garbowie

Multimedialną Gminę Garbów możecie zwiedzić poprzez jej oficjalną stronę internetową. W Multimedialnej Izbie znajdziecie pomieszczenia zabytkowego XIX wiecznego Pałacu Jezierskich w Garbowie. Multimedialna Gmina spełnia funkcję miejsca spotkań i integracji mieszkańców chcących działać aktywnie, poznawać przeszłość, kultywować tradycje z wykorzystaniem nowoczesnych technik przekazu. To również okazja, by zapoznać się z tradycją nie wychodząc z domu.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych również możecie zwiedzić wirtualnie. Wystawa udostępniona jest na Facebooku muzeum. To jednak nie jedyne atrakcje online, jakie przygotowała instytucja.

– Na Facebooku udostępniliśmy już krótki film, który pokazuje nasze muzeum z góry, więc można zapoznać się z naszą kolekcją. Staramy się również udostępniać informację co się u nas dzieje, gdy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających – wyjaśnia Malwina Markiewicz z działu marketingu Muzeum Sił Powietrznych. – Planujemy również zajęcia edukacyjne online, w formie filmików lub prezentacji, które będzie można sobie ściągnąć lub obejrzeć.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to największa placówka muzealna w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Otwarcie muzeum nastąpiło w 2011 roku.

Specjalnie dla seniorów

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie

Telefon Pamięci – muzeum rozmawia z seniorami – to tytuł inicjatywy dla osób starszych, z jaką wychodzi Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.

– Pozostawanie w domu przez długi czas z powodu epidemii koronawirusa jest szczególnie trudne dla ludzi samotnych, zwłaszcza seniorów. Z myślą o nich ruszamy z akcją „Telefon pamięci”. Zapraszamy do rozmowy z pracownikami naszej instytucji, zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości – wyjaśnia Katarzyna Boraca z Muzeum na Majdanku. Seniorzy mogą podzielić się również wspomnieniami wojennymi oraz porozmawiać, by dodać sobie otuchy w tym trudnym czasie.

„Telefon pamięci – muzeum rozmawia z seniorami” to infolinia dla osób, które chcą również dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności. Seniorzy mogą dzwonić pod numer: 81-710-28-69 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Fot. Materiały prasowe Teatru Andersena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments