Jej kolory przyciągają uwagę wszystkich przejezdnych i spacerujących po Tomaszowie Lubelskim. Znajdująca się w centrum cerkiew to jedna z najważniejszych wizytówek miasta. Posiada też niezwykle ciekawą historię.

Budzi podziw u każdego, kto ją zobaczy. Przyciągająca wzrok wieżyczkami i żółtymi ścianami cerkiew znajduje się nieopodal tomaszowskiego Rynku i nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Tak to się zaczęło

Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy została wzniesiona w Tomaszowie Lubelskim w latach 1883-1890 w czasie największego rozkwitu prawosławia na tym terenie. W tym okresie w powiecie tomaszowskim było blisko 43 tysiące prawosławnych wiernych.

To właśnie tomaszowska cerkiew była świadkiem zaborów. Naczynia, stroje liturgiczne oraz 3 dzwony sprowadzane były z Moskwy. Od 1947 roku cerkiew była nieczynna. Całe jej wyposażenie po wojnie zostało wywiezione, a wnętrze służyło jako magazyn. W 1983 roku rozpoczęto pierwsze remonty, które miały przywrócić budynkowi jego pierwotną funkcję.

Patron cerkwi

Patron świątyni, św Mikołaj Cudotwórca, arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należy do świętych najbardziej czczonych w cerki prawosławnej. To do niego wierni zwracają się w wielu intencjach związanych z chorobami. Uważany jest za opiekuna rodzin, patrona wdów i sierot.

Murowana cerkiew posiada cztery wieżyczki oraz unikalne wielobarwne zdobienia ścian z zewnątrz z wizerunkami świętych. Do dziś w świątyni można podziwiać zachowany ikonostas z tamtego okresu. Od momentu święceń w 1891 roku odbywają się tam nabożeństwa.

W parafii obchodzone są święta św. Mikołaja (22 maja i 19 grudnia) oraz Święto Chrztu Pańskiego (19 stycznia) – znane w Tomaszowie Lubelskim jako Święto Jordanu.

Zabytkowe wnętrze

Wewnątrz cerkwi możemy podziwiać 400-letnią ikonę Bogurodzicy oraz ikonostas zawierający przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej z dzieciątkiem, świętych oraz scen m.in. wniebowstąpienia pańskiego, przemienienia pańskiego oraz przedstawienia najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

Unikatowy zabytek

Cerkiew znajdująca się w Tomaszowie Lubelskim niewątpliwie należy do ciekawszych budynków pod względem historycznym oraz artystycznym. To m.in. dzięki niej okolice tomaszowskiego Rynku są tak chętnie uczęszczane. Prawosławna świątynia w Tomaszowie jest niewątpliwie miejscem, którego nie można ominąć podczas wizyty w mieście.

CIEKAWOSTKA

Założycielem działającego Bractwa ku czci św. Jerzego (patrona poprzedniej świątyni) był ks. Korneliusz Gierasimowicz, który po powstaniu nowej cerkwi pw. św. Mikołaja rozszerzył bractwo. W tamtym czasie liczyło ono 95 osób. Stowarzyszenie posiadało bracką herbaciarnię, inaczej dawną Czajnię, której budynek nadal stoi na tomaszowskim Rynku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments